Mobilā versija
+13.6°C
Viesturs, Viestards, Kitija
Otrdiena, 27. jūnijs, 2017
7. septembris, 2015
Drukāt

Vai ar stingrākiem sodiem izdosies mazināt sporta spēļu sarunāšanu?

Foto - LETAFoto - LETA

Emīls Latkovskis, Latvijas Futbola virslīgas izpilddirektors: “Arī pats strādāju pie Krimināllikuma grozījumiem, kas noteiks atbildību par manipulācijām ar sporta sacensībām. Ja tiešām likumu pieņems, tas būs milzīgs solis uz priekšu šīs briesmīgās sērgas iznīdēšanai. Šobrīd viņiem ir nesodāmības sajūta. Robi likumdošanā un policijas kapacitātē rezultējās tajā, ka viņi spēlēja bez bailēm. Tā bija viegla peļņa. Manuprāt, paredzētais cietumsods līdz pieciem gadiem ir adekvāts. Var teikt, šobrīd futbolā šajā ziņā situācija ir uzlabojusies, bet tas ir smaga un sāpīga darba rezultāts. Skatītājiem vajag apziņu, ka viņi skatās tīru spēli. Jā, šobrīd virslīga ir ļoti interesanta, ir fantastiskas spēles, bet jābūt arī uzmanīgiem. Nelolojam ilūzijas, ka problēma ir pilnībā novērsta. Spēļu sarunāšana šobrīd ir lielākais sporta izaicinājums, kas jo īpaši aktuāli ir Austrumeiropā, kur atlētu ienākumi nav tik lieli un likumdošana nav tik sakārtota, turklāt arī ētika un morāle nav tik spēcīga. Tāpēc jābūt uzmanīgiem visu laiku.”

 

Māris Baldonieks, Latvijas Hokeja federācijas ģenerālsekretārs: “Domāju, ka šis likums mainīs situāciju. Es to uzskatu par absurdu – nu kā var izdarīt likmes sportā. Hokejā, paldies Dievam, neesam saskārušies ar spēļu sarunāšanām. Jūtu līdzi citiem sporta veidiem, kam nākas ar to cīnīties, jo šī cīņa ir smaga. Starptautiskajai hokeja federācijai ir laba sadarbība ar vienu vācu firmu, kas globālā mērogā fiksē jebkādas aizdomīgas likmes un rezultātus. Ja runājam par likumprojektā paredzēto soda mēru – pieci gadi cietumā, manuprāt, ir stipri ilgs pārdomu laiks. Ja sportistam tāds laiks jāpavada izolācijā, tad nekādu nopietnu pienesumu sportā viņš pēc tam vairs nedos.”

 

Valdis Voins, Latvijas Basketbola savienības prezidents: “Vēl grūti teikt, vai tas būs pietiekami preventīvi, lai cilvēki padomātu pirms spēļu ietekmēšanas, bet ar kaut ko jāsāk. Tas ir solis pareizā virzienā. Ja sākumā likums nenesīs gaidītos augļus, tad jebkurā laikā to var pieslīpēt. Agrāk, piemēram, nedomājām, ka varēs elektroniski spēlēt, bet tas viss nepārtraukti attīstās. Prakse novest šādas lietas līdz cietumam pat Eiropā nav nekāda lielā, bet jāstrādā un jāmācās. Ja cilvēks nonāk cietumā uz pieciem gadiem sportista brieduma gados, tad karjera viņam ir beigusies. Pietiekami ilgs sods. Es gan bažījos par pierādīšanas iespēju. Mēs ķērāmies klāt vairākiem gadījumiem, bet pierādīt, lai varētu uzsākt kriminālprocesu, ir grūti. Ceru arī, ka nebūs tā, ka tiesībsargi tagad domās, ka visi nobīsies no jaunā likuma un vairs pie šīs problēmas nestrādās. Mums bija spēļu sarunāšanas skandāli pirms neilga laika, un pagaidām esam ar to tikuši galā. Panācām, ka Latvijā reģistrētos totalizatoros vairs nepieņem likmes uz LBL-2 spēlēm, kurās jaunie gandrīz neko nepelna, bet šādā ceļā var pie kādiem 500 eiro tikt. Taču mēs neko nevaram padarīt, ja likmes piedāvā kaut kur Korejā bāzēts kantoris. Tas visu apgrūtina.”

 

Ģirts Mihelsons, futbola skolas “METTA” vadītājs, Latvijas Futbola federācijas Jaunatnes futbola komitejas priekšsēdētājs: “Šāda likuma pieņemšana būs liels solis uz priekšu, jo iepriekš spēļu sarunātājiem bija absolūta nesodāmības sajūta. Varējām pabiedēt ar diskvalifikāciju, bet to varēja apstrīdēt, jo mums nebija pierādījumu. Pamatojoties ar jauno likumu, varēsim vērsties policijā. Kamēr nebūs reālu piemēru, ka, pērkot spēles, var nonākt cietumā, tikmēr viss var turpināties. Tomēr, ja piespriedīs vairāku gadu cietumsodu, sportistam tā būs automātiska mūža diskvalifikācija arī attiecīgajā sporta veidā, un tas liks padomāt. Īpaši jaunajiem sportistiem. Spēlētāji jau nav rūdīti noziedznieki. Viņi lielākoties iepinas šajos grupējumos, un viņus ar naudu var pierunāt ietekmēt spēles. Tagad padomās divreiz.”

 

UZZIŅA

* Tieslietu ministrijas sagatavotajos grozījumos Krimināllikumā par manipulācijām ar sporta sacensībām jeb spēļu sarunāšanu varētu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

* Sagatavoti arī grozījumi Sporta likumā, kur skaidri norādīts, ka sporta manipulācijas ir aizliegtas. Par manipulācijām ar sporta sacensībām likumā tiks definēta jebkāda darbība, kas vērsta uz sacensību gaitas vai rezultāta neparedzamības pārkāpšanu vai izdarīta ar nolūku ietekmēt sporta sacensību gaitu vai rezultātu.

* Patlaban atbildība par līdzīgiem noziegumiem ir paredzēta Krimināllikumā tikai saistībā ar neatļautu labumu pieņemšanu un komerciālo uzpirkšanu.

Pievienot komentāru

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (11)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pie domes durvīm manītas lāča pēdas

Vakar Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja amatā ievēlēts partijas “Saskaņa” saraksta līderis Andrejs Elksniņš. Arī Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts “Saskaņas” saraksta līderis Aleksandrs Bartaševičs. Līdz ar to šobrīd “Saskaņa” nonākusi pie abu Latvijas lielāko pilsētu – Rīgas un Daugavpils, kā arī Rēzeknes vadības grožiem. Jūrmalā “Saskaņa” veido koalīciju ar ZZS.

Partija “Saskaņa” maksimāli izmantojusi to, ka atrodas opozīcijā un nepiedalās valsts pārvaldē, tādēļ partijas nākšana pie varas lielākajās Latvijas pilsētās ir likumsakarīga, šādu viedokli aģentūrai LETA paudis politologs Filips Rajevskis. Viņš gan to neuztver kā nopietnu atspēriena punktu gaidāmajās Saeimas vēlēšanās: “”Saskaņa” ir bijusi ļoti konsekventa, jo nelauž līgumu ar partiju “Vienotā Krievija”, aktīvi uzstāj uz attiecībām ar Krieviju un nemainīgi negatīvi attiecas pret Latvijas līdzdalību NATO. Šī būs tā robeža, kas “Saskaņai” kā kreisajiem neļaus pilnīgi izpausties, jo, lai gan cilvēkiem varētu patikt kaut kādi ideoloģiski punkti viņu programmā, tomēr nedomāju, ka vairākums cilvēku ir tik prokrieviski orientēti.”

Ko sagaidāt pēc noklausīto oligarhu sarunu publicēšanas?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (6)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+