Foto – LETA

Vai ar stingrākiem sodiem izdosies mazināt sporta spēļu sarunāšanu? 0

Emīls Latkovskis, Latvijas Futbola virslīgas izpilddirektors: “Arī pats strādāju pie Krimināllikuma grozījumiem, kas noteiks atbildību par manipulācijām ar sporta sacensībām. Ja tiešām likumu pieņems, tas būs milzīgs solis uz priekšu šīs briesmīgās sērgas iznīdēšanai. Šobrīd viņiem ir nesodāmības sajūta. Robi likumdošanā un policijas kapacitātē rezultējās tajā, ka viņi spēlēja bez bailēm. Tā bija viegla peļņa. Manuprāt, paredzētais cietumsods līdz pieciem gadiem ir adekvāts. Var teikt, šobrīd futbolā šajā ziņā situācija ir uzlabojusies, bet tas ir smaga un sāpīga darba rezultāts. Skatītājiem vajag apziņu, ka viņi skatās tīru spēli. Jā, šobrīd virslīga ir ļoti interesanta, ir fantastiskas spēles, bet jābūt arī uzmanīgiem. Nelolojam ilūzijas, ka problēma ir pilnībā novērsta. Spēļu sarunāšana šobrīd ir lielākais sporta izaicinājums, kas jo īpaši aktuāli ir Austrumeiropā, kur atlētu ienākumi nav tik lieli un likumdošana nav tik sakārtota, turklāt arī ētika un morāle nav tik spēcīga. Tāpēc jābūt uzmanīgiem visu laiku.”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Māris Baldonieks, Latvijas Hokeja federācijas ģenerālsekretārs: “Domāju, ka šis likums mainīs situāciju. Es to uzskatu par absurdu – nu kā var izdarīt likmes sportā. Hokejā, paldies Dievam, neesam saskārušies ar spēļu sarunāšanām. Jūtu līdzi citiem sporta veidiem, kam nākas ar to cīnīties, jo šī cīņa ir smaga. Starptautiskajai hokeja federācijai ir laba sadarbība ar vienu vācu firmu, kas globālā mērogā fiksē jebkādas aizdomīgas likmes un rezultātus. Ja runājam par likumprojektā paredzēto soda mēru – pieci gadi cietumā, manuprāt, ir stipri ilgs pārdomu laiks. Ja sportistam tāds laiks jāpavada izolācijā, tad nekādu nopietnu pienesumu sportā viņš pēc tam vairs nedos.”

Valdis Voins, Latvijas Basketbola savienības prezidents: “Vēl grūti teikt, vai tas būs pietiekami preventīvi, lai cilvēki padomātu pirms spēļu ietekmēšanas, bet ar kaut ko jāsāk. Tas ir solis pareizā virzienā. Ja sākumā likums nenesīs gaidītos augļus, tad jebkurā laikā to var pieslīpēt. Agrāk, piemēram, nedomājām, ka varēs elektroniski spēlēt, bet tas viss nepārtraukti attīstās. Prakse novest šādas lietas līdz cietumam pat Eiropā nav nekāda lielā, bet jāstrādā un jāmācās. Ja cilvēks nonāk cietumā uz pieciem gadiem sportista brieduma gados, tad karjera viņam ir beigusies. Pietiekami ilgs sods. Es gan bažījos par pierādīšanas iespēju. Mēs ķērāmies klāt vairākiem gadījumiem, bet pierādīt, lai varētu uzsākt kriminālprocesu, ir grūti. Ceru arī, ka nebūs tā, ka tiesībsargi tagad domās, ka visi nobīsies no jaunā likuma un vairs pie šīs problēmas nestrādās. Mums bija spēļu sarunāšanas skandāli pirms neilga laika, un pagaidām esam ar to tikuši galā. Panācām, ka Latvijā reģistrētos totalizatoros vairs nepieņem likmes uz LBL-2 spēlēm, kurās jaunie gandrīz neko nepelna, bet šādā ceļā var pie kādiem 500 eiro tikt. Taču mēs neko nevaram padarīt, ja likmes piedāvā kaut kur Korejā bāzēts kantoris. Tas visu apgrūtina.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģirts Mihelsons, futbola skolas “METTA” vadītājs, Latvijas Futbola federācijas Jaunatnes futbola komitejas priekšsēdētājs: “Šāda likuma pieņemšana būs liels solis uz priekšu, jo iepriekš spēļu sarunātājiem bija absolūta nesodāmības sajūta. Varējām pabiedēt ar diskvalifikāciju, bet to varēja apstrīdēt, jo mums nebija pierādījumu. Pamatojoties ar jauno likumu, varēsim vērsties policijā. Kamēr nebūs reālu piemēru, ka, pērkot spēles, var nonākt cietumā, tikmēr viss var turpināties. Tomēr, ja piespriedīs vairāku gadu cietumsodu, sportistam tā būs automātiska mūža diskvalifikācija arī attiecīgajā sporta veidā, un tas liks padomāt. Īpaši jaunajiem sportistiem. Spēlētāji jau nav rūdīti noziedznieki. Viņi lielākoties iepinas šajos grupējumos, un viņus ar naudu var pierunāt ietekmēt spēles. Tagad padomās divreiz.”

UZZIŅA

* Tieslietu ministrijas sagatavotajos grozījumos Krimināllikumā par manipulācijām ar sporta sacensībām jeb spēļu sarunāšanu varētu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

* Sagatavoti arī grozījumi Sporta likumā, kur skaidri norādīts, ka sporta manipulācijas ir aizliegtas. Par manipulācijām ar sporta sacensībām likumā tiks definēta jebkāda darbība, kas vērsta uz sacensību gaitas vai rezultāta neparedzamības pārkāpšanu vai izdarīta ar nolūku ietekmēt sporta sacensību gaitu vai rezultātu.

* Patlaban atbildība par līdzīgiem noziegumiem ir paredzēta Krimināllikumā tikai saistībā ar neatļautu labumu pieņemšanu un komerciālo uzpirkšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.