×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
22. decembris, 2016
Drukāt

Vārdu “lūšu mamma” vietā ielieciet “eglīte”! Lūsenes nomedīšanas traci komentē medniece Linda Dombrovska (33)

Foto - Rīgas ZooFoto - Rīgas Zoo

Soctīklos īstu vētru sacēlis fotoattēls no kādām medībām. Medniece Gunita Kaņepe portālā “Medniekiem.lv” dalījusies ziņu par savu nomedīto trofeju. Kaņepe portālā ievietojusi fotogrāfiju, kurā norāda, ka šīs bijušas viņas pirmās medības, kurās viņai izdevies nošaut lūšu mammu.

“Mastā bija ielenkta lūšu mamma ar mazajiem. Mazie palika nenomedīti, bet lūsene nāca tieši man pretī,” stāstījusi Kaņepe. Daudzi tvitera lietotāji uzskata, ka medniece rīkojusies nežēlīgi un neētiski, nogalinot mazo lūsēnu māti, lai arī lūšu medības Latvijā ir atļautas.

“Pievērsiet uzmanību šī raksta virsrakstam. Mednieks ir priecīgs par to, ka nomedījis lūsi, nevis lepojas ar to, ka mazuļi atstāti vieni. Latvijā lūšu medību sezona tiek sākta decembrī, kad kaķēni ir paaugušies un var izdzīvot. No ētikas viedokļa ir nomedīts lūsis limita ietvaros un medību sezonā, nekādu pretenziju. No otras puses, ir daži aspekti, kas jāņem vērā. No medību ētikas viedokļa – ja nāk māte ar mazuļiem, pirmo NEKAD nešauj māti! Vienmēr pirmais jāmedī jaunais dzīvnieks, lai tas būtu aļņu teļš, lapsēns, vilcēns, stirnu kazlēns vai lūša kaķēns! Tomēr ne vienmēr jaunais indivīds atrodas līdzās mātei vai ir redzams. No otras puses, aicinājums medniekiem tiešām apsvērt to, kādu informāciju un kādā vidē publicē, jo ir bildes un ir informācija, kas kādu var aizvainot,” uzsver pieredzējusi medniece, žurnāla “Medības” galvenā redaktore Linda Dombrovska.

“Vai šis gadījums jebkādā veidā apdraudēs Latvijas lūšu populāciju – noteikti nē! Mums ir stingra sezona, noteikts maksimālais nomedīšanas apjoms, informācija par nomedītajiem dzīvniekiem nonāk pie zinātniekiem un tiek veikta izpēte, lai noteiktu populācijas stāvokli. Jāpiebilst, ka lielo plēsēju likumīgas, stingri kontrolētas medības ir ļoti labs instruments, lai veicinātu cilvēku toleranci pret šiem dzīvniekiem, tieši runājot par lauku teritorijām. Vienlaikus, kontrolētas un ierobežotas medības ļauj populācijai saglabāt stabilitāti bez straujiem kāpumiem un kritumiem,” skaidro speciāliste.

KĀPĒC RAKSTA VIRSRAKSTĀ MINĒTA “EGLĪTE”, LASI ŠEIT!

Lūšu mammas nomedīšana ceturtdien plaši komentēta sociālajos tīklos – viedokļi atšķirīgi, bet pārsvarā tomēr nosodoši.

Žurnālists Jānis Zvērs izsakās nosodoši.

Tas brīdis, kad cilvēks internetā lielās, ka nomedījis lūšu mammu, kas mežā bija ielenkta ar mazajiem.. https://t.co/WTFeLPHync

Viedokli izsaka Saeimas deputāts Kārlis Seržants (ZZS).

Jācer vismaz,ka viņas pašas bērni par šo trofeju nepriecācies… twitter.com/janiszvers/sta…

Mednieces rīcību skaidro žurnāla “Medības. Makšķerēšana. Daba” tviterkonts.

@AnnaUlla @jenuufa @janiszvers Šajā laikā var medīt gan mazuļus (kas jau lieli), gan māti. Dr.biol. J.Ozoliņš pat ieteic medīt visu saimi.

Par lūšu mazuļu nākotni norūpējusies ir studente Anna Ulla Rone.

@jenuufa @janiszvers šajā gadījumā mazuļi nomirs aiz bada, nekad neesmu dzirdējusi, ka būtu atļauts medīt māti ar mazuļiem.

Thu Dec 22 12:18:44 +0000 2016

Tviterlietotājs ar segvārdu “mxblack” uzskata, ka mazuļiem briesmas nedraud.

@zile_davidsone @janiszvers vajadzētu būt ok, ja martā dzimuši, tad ap decembri māte viņus jau pamet.
Mednieku biedrības pārstāvju viedokli par notikušo gaida Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks (V).

@janiszvers @EvijaUnama Izklausās un izskatās slikti.Būtu labi redzēt mednieku biedrību komentārus.

Rakstniece Dace Rukšāne nominē Gunitu Kaņepi gada “Necilvēka” balvai.

Ilgi domāju, ko nominēt, bet te pēkšņi pati pieteicās mana gada Necilvēka balvai. Gunita Kaņepe. Māte nošauta, mazu… twitter.com/i/web/status/8…

Reklāmas nozarē strādājošais Dainis Gžibovskis interesējas, vai medniece saņems sodu par savu rīcību.

@Ruksane Nez, sods par šādu rīcību arī ir?! Es ceru, ka šī bija pirmā un pēdējā reize, kad viņa devās līdzi večiem medībās.

Rukšāne uzskata, ka medniece nav rīkojusies ētiski.

@DGFelton Nē, tas ir atļauts, bet ētiski būtu nošaut arī bērnus. Vai, pareizāk – nešaut, ja ir ar mazuļiem.

Uz pārmetumu divkosību norāda tvitera lietotājs Raimonds.

Medības ir atļautas .Likums nav pārkapāts. Un ja reiz tik ļoti gribas aizstāvet dzīvniekus , neredzu protesta pūļus… twitter.com/i/web/status/8…
Arī bloga Cehs.lv autori Kārlis Langins un Toms Lūsis iesaistījušies diskusijā par mednieces rīcības ētiku. 
@Raimonds_B @kuuminsh_ runa ir par lūšu mazuļiem, kas bez mātes aprūpes ir nolemti lēnai nāvei. par ētiku ir runa, nevis par likumu.
@KarlisLangins @Raimonds_B @kuuminsh_ Ā, ētiski būtu pagaidīt, kamēr viņi paaugas un tad nošaut?
@_affair @Raimonds_B @kuuminsh_ nē, mednieki nogalinot māti arī nogalina tās mazuļus.
@KarlisLangins @Raimonds_B @kuuminsh_ Man labpatīk domāt, ka mednieki mežā tiešām labāk zina, kā ir pareizi, nekā mēs un viss tviteris.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Pēc būtības jautājums ir daudz vienkāršāks -https://www.youtube.com/watch?v=7JATJv8HlV8

 2. 1) TĀ NAV LIELĪŠANĀS, TĀ IR ĪSTENĪBA! 2) LŪSIS IR PLĒSĒJS UN SAVĀ PĀRTIKĀ NEŠĶIRO ĒST VAI NEĒST! 3)MEDĪBAS IR NORMĀLA CILVĒKA DZĪVES SASTĀVDAĻA JAU NO SENIEM LAIKIEM; 4) LIELIE DZĪVNIEKU “ŽĒLOTĀJI” VARĒTU MAZĀK SPRIEDELĒT, BET MATERIĀLI PARĒĶINĀT TOS CIPAROS IZTEIKTOS, PRĀTAM NEAPTVERAMOS ZAUDĒJUMUS, KO KATRU GADU GŪST MŪSU LAUKU ĻAUDIS-ZEMNIEKI! TĀ NENORMĀLI SAVAIROJUSIES MEŽA CŪKU VARZA NE TIKAI POSTA RAŽU, BET NU JAU ATNESUSI CŪKU MĒRI, KAS TAGAD JAU APTVĒRIS VISU LATVIJU!??5) ESMU PILSĒTNIEKS, BET SKATAM REDZĒTAIS POSTS PĒC ŠO DZĪVNIEKU “UZLIDOJUMA” BIJA ŠAUSMĪGS! ROKAS NOLAIŽAS! 6) JA JAU TIK BRAŠI UN NEŽĒLĪGI IR MEDNIEKI, TAD KAS ESAT JŪS, POSTAVNIEKU AIZSTĀVJI!??7) KĀPĒC JŪS NESAREDZAT VAINU SISTĒMĀ, BET MEKLĒJAT TO MEDNIEKOS?7) PILNĪGS PRĀTA UN ANALĪZES TRŪKUMS, METOTIES VIRSŪ AR SAVU MĒLI TIEM, KAS VISMAZĀK VAINĪGI PIE VISAS NOTIEKOŠĀS AŽIOTĀŽAS!? 8) ESAT IZVĒLĒJUŠIES VIENKĀRŠĀKO CEĻU KOPĪGAS CIŅAS VIETĀ PAR TAISNĪBU!

 3. Manuprāt medniekiem pēc tam vajadzēja pacensties nošaut arī kaķēnus un nepakļaut viņus bada nāves briesmām.Ir taču veids , kā viņus pievilināt ”pa šāvienam”…

 4. Priecāties par otra nāvi var tikai galīgs deģenerāts!

 5. Likums “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”
  .
  I nodaļa
  Vispārīgie noteikumi
  .
  7. pants. Nepublicējamā informācija

  AIZLIEGTS publicēt informāciju, kas ir valsts noslēpums vai cits ar likumu speciāli aizsargāts noslēpums.

  AIZLIEGTS publicēt informāciju, kas aicina uz vardarbību un pastāvošās iekārtas gāšanu, propagandē karu, cietsirdību, rasu, nacionālo vai reliģisko pārākumu un neiecietību, kūda uz citu noziegumu izdarīšanu.

  AIZLIEGTS publicēt pirmstiesas izmeklēšanas materiālus bez prokurora vai izmeklētāja rakstveida atļaujas. Aizliegta tādu materiālu publicēšana, kuri pārkāpj nevainīguma prezumpciju.

  AIZLIEGTA un saskaņā ar likumu tiek sodīta masu informācijas līdzekļu izmantošana, lai iejauktos personu personiskajā dzīvē.

  AIZLIEGTS publicēt informāciju, kura aizskar fizisko un juridisko personu godu un cieņu un ceļ tam neslavu.

  AIZLIEGTS publicēt personu korespondences, telefonsarunu un telegrāfisko ziņojumu saturu bez adresāta un autora vai viņu mantinieku piekrišanas.

  AIZLIEGTS publicēt komercnoslēpumus un patentu noslēpumus bez to īpašnieka piekrišanas.
  .
  V nodaļa
  Atbildība par šā likuma pārkāpšanu
  .
  27. pants. Atbildības pamati

  Par šā likuma 7.pantā noteiktās informācijas publicēšanu vainīgās personas atbild Latvijas Republikas likumos noteiktajā kārtībā.

  28. pants. Kaitējuma atlīdzināšana

  Kaitējums, arī morālais kaitējums, ko masu informācijas līdzeklis nodarījis fiziskajai vai juridiskajai personai, sniedzot nepatiesas ziņas, ceļot neslavu un aizskarot tās godu un cieņu, publicējot ziņas un informāciju, kuru publikācija aizliegta ar likumu, masu informācijas līdzeklim jāatlīdzina šai personai Latvijas Republikas likumos noteiktajā kārtībā.

  ===========
  ===========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 6. “Lūši parasti ir vientuļnieki, lai gan retas reizes tie apvienojas nelielās grupās, lai medītu. Riests lūšiem sākas ziemas beigās. Parasti piedzimst 2-4 lūsēni. Grūsnības periods ilgst apmēram 70 dienas. Māte par mazuļiem rūpējas viena pati, līdz tie sasniedz apmēram 9 mēnešu vecumu,” tā raksturo lūšu dzīvi “Vikipēdija”. Lūsēniem tātad vēl turējās kopā ar lūseni? Lūdzu, nemedījiet, kamēr tie vēl nav patstāvīgi, šķiet, tā cilvēkbērni vieglāk no jums iemācīsies žēlsirdību,- būs labāk dabai un labāk arī cilvēkiem..

 7. Nedomāju ka normālas sievietes ir mednieki un gribētos zināt vai viņa gribētu lai viņas bērni paliek bez mātes,pareizi dzīvnieka mātes instinkts ir stiprāks.

 8. Slepkava un nekas vairāk…. Bet pašai tak mammite dzīva, vai ne??

 9. Būtu nu labāk, Linda, izmantojusi iespēju paklusēt.

 10. Pilnībā esmu Gunitas pusē, kuru tagad lamā par necilvēku. Cilvēks padalījās priekā par savu medību veiksmi, un uzradās vesels bars soģu, kuri iedomājās lūsēnus kā baru mīlīgu kaķīšu, kas groziņā spēlējas ar dzijas kamolīšiem. Lūsēni šajā gadalaikā ir gana pieauguši zvērēni un šīs ir bijušas oficiālas medības. Par ētiku nedaudz jāpavīpsnā. Vakar mednieku asociācija taisni ierunājās par ētiku – neesot smuki bildēties kopā ar nošautu zvēru. Tajā pašā laikā asociācijas mājaslapā tādas bildes var atrast. Tas nozīmē, ka šā viedokļa paudējiem ir divi dažādi krekli, kurus var vilkt mugurā pēc vajadzības. Riebjas šīs visas vaimanas. Parasti tādi vaimanātāji, sastopoties ar reālu iespēju palīdzēt citiem, to nedara. No būtībā viņi nemaz nav līdzcietīgi.

 11. nemēģiniet te demagoģiski taisnoties un bojāt Ziemassvētkus. Patoloģisko un asinskāro izpriecu cienītājiem der atcerēties, ka cilvēku pārtikai jau sen atpakaļ ir domāti mājdzīvnieki, kurus baro un audzina, bet daba pati tiks galā un noregulēs attiecības, nevajag līst svešā teritorijā ar saviem stroķiem un idiotiskiem argumentiem par “populācijas regulēšanu”. Gribētu redzēt tādu mednieka dvēseli bez plintes mežā saķeroties ar to pašu lūsi…

 12. Izdzimteņi ir makšķernieki kas noķer zivi, izrauj āķi un iemet atpakaļ. Un plēsoņa lūsis nokož stirnu, vienreiz paēd, atlikušo atstāj un medī nākošo.

 13. Ir saprotams, ka cilvēks medī tāpēc, ka viņam nav ko ēst. Bet šajā gadījumā tā ir vienkārši trofeja, ar ko lielīties. Lai gan ar ko lielīties- šāva taču pa lielāko, lai būtu droši. Mazajiem lūsēniem varēja arī netrāpīt. Tad nebūtu ar ko lielīties. Lai kāda medniekiem tā ētika, bet sanācis nesmuki.

 14. Kur rodās izdzimteņi? Tā nav sieviete, tas ir kaut kāds ņirdzīgs monstrs, kurš ir bīstams visam dzīvajam. Ko viņai bija nodarījusi lūšu māte? Asaras birst lasot un skatot bildes. Vārdu nav krājumā ko pateikt par šo govs karašu. Ķoti, ļoti jācer, ka viņa saņems Dieva sodu. Jēzus Kristus ir teicis: ko jūs nodarāt mazākiem brāļiem, to jūs nodarāt man. Nav manos spēkos palīdzēt bojā nolemtiem bērniņiem, bet, lūgšanai ir liels spēks.

  • Jā, kundze, paraudiet gan. Ticu, ka pie Ziemassvētku galda jūs raudat pie katra aukstās gaļas kumosa.

  • Šī Kaņepe daudziem Latvijā ir sabojājusi Ziemassvētkus!
   stulbi un nežēlīgi viss sanācis.gan jau visums visu saliks savās vietās -dots devējam atdodas!

 15. ‘Mednieki uzskatot ka lūši esot īsta sērga!’ Kapēc? Jo cilvēki izcērt mežus, tur saceļ mājas saliek ap tām 100m žogu un laimīgi dzīvo? Neatstājot vairs vietu dzīvniekiem. ‘Izšaut normu’?! Jo vairāk cilvēki izcērt un apdzīvo mežu, jo lielāka norma.

  • Dzīvoju mežmalā un teritorijā, kur ir lūši (pie Jūrkalnes). Lūša apdz. platība ir, lasīju, ap 5km2, tātad laukumā 2.5 x 2.5 km. Tā daļēji ietver arī manu teritoriju, redzu. Nu, un? Domājat samazinās stirnu, briežu uc dzīvnieku skaits, nē, nemaz?
   Lūsis pie manis piestaigā vidēji tikai reizi 4 -tros gados – tad gan kaķim jāuzmanās un tas arī viss. Pats viņu esmu redzējis tikai 1x pa n-tajiem gadiem, dzirdējis gan vairākkāt, bet nu un – tāpēc jāšauj nost, debīlie?
   Jā, vienreiz 10 gados, kad gāju uz savu sauso tualeti, šis briesmīgi(!) šņāca, nācās atgriezties pēc pistoles un iztērēt pāris patronu – tas arī viss – laukos tas tikai normāli…

   Šaut IR nenormāli! Cik ir viņi un cik jau esam mēs (virs 7 miljardi!)?

  • Ko s''esi, to pļausi. Atbildēt

   Nu ja, kad runa iet par zaelta milijardu, tad gan sašutums. Var jau ilgi un dikti spriest, ētiski neētiski, pēc likuma, nelikuma. Visu nosaka cēloņu seku likums un tā kā sistēma mums tagad piramidāla praktiski jebkurā sfērā- piem. kaut vai tam pašam uzskatam, ka cilvēks ir tiesīgs izdomāt, kā tagad regulēs dzīvnieku skaitu, tad vienkārši jātceras, ka cēloņu seku ietvaros arī pats cilveks tiks regulēts- kā tieši, tas jau ir cits jautājums. Var būt vienkārši paskatīties, kā cēloņu seku likums katra dzīvē strādā? Var būt tad nesagribēsies iet un to dzīvnieku skaitu cilvēklikumu ietvaros regulēt?

 16. Ētiski vai neētiski, bet padauza gan!

 17. Kaadeelj vispaar jaamedii luusis? Galju eediis jen izbaaziis? Cilveeces viena dalja ir gatavie meesli. Mednieki atradushies.

 18. PSRS gados dzīvniekus nedrīkstēja šaut, ja viņiem tajā laikā mēdz būt mazuļi….

 19. Kapēc bija jāmedī lūsis ????? Ko ar viņu darīt pēc tam !????? Stulbi !!!!!

 20. Stulba,pretīga un idiotiska rīcība ko izdarīja šī “sieviete”.Esmu gājis medībās un zinu ko nozīmē medības. 99% gadījumos no 100% mednieki nekad nešauj uz dzīvnieku mātēm. Labākais variants tagad būtu mazos lūsēnus adoptēt.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.4
Alūksne +19.3
Daugavpils +19.8
Saldus +19.2
Liepāja +20.1
Jelgava +19.4
Ventspils +18.3
Limbaži +19
Madona +19.7
Rēzekne +19.3
Draugiem Facebook Twitter Google+