×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
4. novembris, 2016
Drukāt

Lielie elektrības rēķini: “Ir taisnīgāk nekā agrāk.” (28)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Andis Pinkulis (no labās) un Rolands Lūsveris

A/s “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis un šā uzņēmuma valdes loceklis Rolands Lūsveris ekspresintervijā pamato, kāpēc fiksētās maksas ieviešana par elektroenerģijas pieslēgumu bija pareiza. Pat neraugoties uz daudzu patērētāju saņemto būtiski lielāku rēķinu nākamajā mēnesī.

A. Pinkulis: – Agrāk mūsu uzņēmuma naudas ieņēmumi galvenokārt balstījās uz patēriņu, uz maksu par kilovatstundām. Tas nozīmē ” arī tie klienti, kas pieslēguma jaudu izmantoja efektīvi, faktiski sedza izmaksas par tiem klientiem, kas jaudu neizmantoja, maksāja par tiem, kam nebija patēriņa, vai par tiem, kas patērēja ļoti maz. Mēs, ja tā var nosaukt, šo šķērssubsīdiju ar jauno pieslēguma maksu centāmies novērst. “Sadales tīklam” tīkla uzturēšanas izmaksas ir vienādas gan pie 100 kWh, gan pie vienas kWh patēriņa. Jaunā kārtība ir taisnīgāka nekā iepriekšējā.

R. Lūsveris: – Mēs nodrošinām infrastruktūru, tirgotājs ražo un nodrošina ar elektroenerģiju, un lietotājs saņem to, kas viņam nepieciešams. Tarifa struktūrai maiņa ir vērsta uz to, lai rosinātu klientus vēlreiz vērtēt pieslēguma jaudas lielumu. No tā atkarīgs, cik liels tīkls ir pretim, cik liela ir infrastruktūra. Ja jaudas ir liekas, kā patlaban, tad mums nākamajam klientam, kas vēlas pieslēgties, bet jauda ir aizņemta, ir jāuzbūvē jaudīgāks tīkls. Lai gan īstenībā tīkls nav noslogots un mēs klientu varētu pieslēgt tajā pašā tīklā ar daudz zemākām izmaksām.

Redzam, ka ar pieslēguma maksu esam rosinājuši vērtēt energoefektivitāti.

– Vai tiešām taisnīga ir kārtība, ja, piemēram, lauksaimniecības produktu ražotājiem vai sezonālo pakalpojumu sniedzējiem izmaksas kāpj tik būtiski, ka jādomā par maksātspēju?

A. Pinkulis: – Jau līdz šim brīdim klienti varēja atteikties no jaudas uz termiņu līdz sešiem mēnešiem un par šo laiku nemaksāt. Kad rodas nepieciešamība, atkal pieteikt un pieslēgt vajadzīgo jaudu. Ja objektu pieslēdz atkal sešu mēnešu laikā, tad pakalpojums maksā 30 eiro. Tās, manuprāt, nav būtiskas izmaksas. Plaši ir izskanējis “Baiļu” slēpošanas trases gadījums. Pirms tam pievērsa uzmanību plašsaziņas līdzekļi, mūsu darbinieki ar šo klientu jau vairākas reizes bija runājuši par izmaksu mazināšanas iespējām. Saprotam lauksaimnieku sāpi, tāpēc iesniedzām Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai pieslēguma noteikumu projektu, kur atteikšanās periods ir pagarināts no sešiem līdz deviņiem mēnešiem. Graudu kaltēm elektrības patēriņa periods ir deviņi, nevis seši mēneši. Ir jāsaprot – ja mēs mainām noteikumus, tad kārtība attiecas pilnīgi uz visiem tirgus dalībniekiem, uz visiem klientiem. Nedrīkst diskriminēt kādu lietotāju grupu. Tātad vienādiem nosacījumiem ir jābūt lauksaimniekiem, slēpošanas kalniem un mājsaimniecībām. Patlaban mūsu priekšlikumu vērtē regulators. Ceru, ka līdz šā gada beigām lēmums būs. Patlaban aptuveni 28 000 klientu ir samazinājuši jaudu, tostarp lielākā daļa, aptuveni 21 000, ir mājsaimniecības.

R. Lūsveris: – Veicot tarifa struktūras maiņu, iepriekš vērtējām, lai izmaiņas skartu iespējami mazāku lietotāju skaitu. Aptuveni 2/3 mūsu klientu izmaksas kāpj minimāli vai krīt. Agrāk, kad mainījām tarifus, vienmēr tas visiem patērētājiem kāpa. Patlaban ir lietotāji, kam tarifs kāpj, un ir lietotāji, kam tas krīt.

– Mazajām mājsaimniecībām, kam ir vienfāzes pieslēgums un kas mēnesī tērē mazāk nekā 100 kWh, rēķins kāpj.

R. Lūsveris: – Maksimālais kāpums šīm mājsaimniecībām ir 1,50 eiro mēnesī. Ja nekas nav tērēts.

– Arī no mazas naudas summas gada laikā sakrājas jūtams guvums.

– Ir brīvais tirgus. Tirgotāji konkurē. Iespējams, ka tirgotājs var piedāvāt labāku cenu. Tas kompensēs sadārdzinājumu.

A. Pinkulis: – Pieļauju, ka maznodrošinātie cilvēki izmanto aizsargātā lietotāja iespēju. Aizsargātie lietotāji ir arīdzan daudzbērnu ģimenes. Parasti tām patēriņš ik mēnesi ir liels, pieļauju, ka tām rēķini mazinās un šo iespēju tāpēc neizmanto. Šā gada vasarā valdība lēma, ka aizsargātiem lietotājiem kompensē arīdzan “Sadales tīkla” fiksēto komponenti vienfāzes pieslēgumiem 1,50 eiro mēnesī un trīs fāžu pieslēgumiem līdz 32 ampēriem.

– Vai varam runāt par ekonomiskajiem rezultātiem pēc fiksētā maksājuma ieviešanas?

A. Pinkulis: – Tas ir vēl pāragri tāpēc, ka, gadījumā ja klienti jaudas samazināja pārāk daudz, ņemot vērā gada laiku maiņu, visi šie klienti līdz nākamā gada 31. jūlijam bez maksas savu jaudu var saņemt atpakaļ. Nākamā gada vasarā redzēsim patieso ainu. Patlaban klienti aktīvi izmanto iespēju mazināt pieslēguma jaudu. Aptuveni 6000 klientu ir lauzuši pieslēguma līgumus.

R. Lūsveris: – Mums ir aptuveni 120 000 pieslēgumu, kur elektrību tikpat kā vai nemaz netērē. 6000 pieslēgumu ir salīdzinoši neliela daļa. Visticamāk, tiem 28 000 klientu, kas pie mums vērsās, rēķins būtiski mainījās.

Mums tas ir kritiski svarīgi no infrastruktūras atjaunošanas viedokļa – kad rekonstruējam tīklu, redzam objektus, kur elektrību netērē. Iespējams, ir pussagruvusi māja pretim. Kad klientiem vaicājam par pieslēguma nepieciešamību, tad agrāk atbildēja, ka noteikti ir vajadzīgs. Tad “Sadales tīklam” ir jāizšķiras, vai investēt objektā, kur neviens nedzīvo, patēriņa nebūs vai neieguldīt. Ar fiksētā maksājuma ieviešanu klients vismaz simboliski piedalās infrastruktūras uzturēšanā. Mums ir skaidrs, ka viņš vēlas tur elektrību saņemt. Arī rekonstruējot šo objektu, zinām, ka tajā mums tīkls ir jāatjauno.

A. Pinkulis: – Ja klienti vēršas pie mums, cenšamies samezglojumus risināt. Kad uzņēmēji vērsīsies pie mums, vērtēsim arīdzan iemeslus lielajiem rēķiniem Burtniekos, par kuriem vēstīja “Latvijas Avīze”.

R. Lūsveris: – Lielākajā daļā valstu valstīs sadales izmaksas ir fiksētas. Mums kā sadales operatoram 80% izmaksu ir fiksētas. Līdz ar to līdzīgu struktūru aicina ieviest visās valstīs. Mēs neesam gājuši kardinālos soļus. Piemēram, Nīderlandē klients par pieslēgumu maksā tikai fiksētu cenu. Neatkarīgi no patēriņa. Arī Lietuvā un Igaunijā būs tāda pati tarifa struktūra kā Latvijā. Mums šī struktūra juridiskajiem klientiem jau bija, fiksētais maksājums pirms 1. augusta tarifā veidoja 10% īpatsvaru. Patlaban tas veido 40% īpatsvaru. Mājsaimniecībai šī fiksētā proporcija patlaban ir aptuveni 25%. Visi operatori Eiropā virzās uz šādu tarifa struktūru. Jautājums ir par to, cik tālu tie dodas un cik agresīva ir šī virzība. Mēs esam spēruši pirmo pussoli, tas ir līdzsvarots lēmums – gan no esošās situācijas, gan no ietekmes uz klientiem.

Lēmums ieviest šādu tarifa struktūru bija pamatots. Mēs, ja vajadzētu vēlreiz izvēlēties, rīkotos tāpat. Iespējams, ka gribētu ieviest lielāku fiksēto komponenti, tomēr šis ir optimāls risinājums.

Viedokļi

Aivars Kokts, SIA “Ulbroka” vadītājs: “Lauksaimniecības uzņēmums elektroenerģiju tērē sezonāli. Vislielākais patēriņš ir rudenī, kad darbinām kalti. Mums elektroenerģijas rēķins pirmajā mēnesī kāpa par 700 – 800 eiro. Uzzinājām par iespēju mainīt tarifu plānus vai atslēgt jaudu, kas gan, mūsuprāt, ir riskanti tāpēc, ka darbojamies rūpnieciskajā zonā, kas attīstās. Uzskatām, ka lauksaimniecībai kā sezonālai nozarei vajag atšķirīgu tarifu no citām nozarēm.”

Raivis Bunkšs, SIA “Torvald Timber Production” kokapstrādes uzņēmuma projektu vadītājs: “Kad paplašinājām uzņēmumu, ņēmām elektrības jaudu ar rezervi. Par to samaksājām. Ja no rezervētās jaudas atsakāmies, tad jauns pieslēgums mums, iespējams, būs jāgaida deviņus mēnešus. Lemsim, kā rīkoties. Rēķina kāpums patlaban ir 300 – 400 eiro mēnesī.”

lmārs Ruzaiķis, Rīgas Modes un stila profesionālās vidusskolas saimniecības daļas vadītājs: “Ik mēnesi tērējam aptuveni 30 000 kWh elektroeenrgijas. Rēķins mums nav mainījies. Klientu dienā noskaidrojām, ka maksājumu par elektrību varam samazināt vēl par aptuveni 150 eiro.”

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Var skaidrot cik gribi. Visiem tāpat ir skaidrs, ka nauda valstī, kā arī tās oligarhiem ir par maz. Parastais cilvēks ir mazaisargātākais, līdz ar to viseektīvāk cērpajamais.

 2. Tas taču traks ! PIE DAKTERA ! PIE DAKTERA !!!

 3. Kad pasaule un ES ir ceļā uz elektroenerģijas taupīšanu ( sākot ar leduskapjiem un spuldzēm ), tad izrādās kādiem bārdainiem naudas ražošanas vēja dzirnaviņām sāk pietrūkt maksājumu un notiek LIELĀ BLEFOŠANA …
  To tikai samaksā naivais Latvijas iedzīvotājs, kuram iestāsta, ka tā ir labāk – sadalīt un lai katra daļa pelna atsevišķi.Tā tas var aiziet līdz apsurdam – var dibināt vel vienu bārdaina vīra kantori – naudas iekasēšanai par patēriņu – Jā un vel vienu – skaitītāju nolasīšanai un lai katram peļņa.
  Ja valstij būtu Prezidets , Premjers – tā tas nebūtu – mums tikai prāta biezpiena izstrādājumi, kuri cenšas iegalvot, ka tā labāk…un dzīvi Latvijā padara vel dārgāku aiz pāris vīru gribēšanas pelnīt uz gaisa burbuļiem. Tā tos burbuļus jau piesedz ar kādu tur ES deķīti – vai tas tā jādara?

 4. Kur toreiz tie Latvenergo 3 miljoni tomēr palika? Un turpmākie? Un kādēļ bija jāatdala atsevišķs Sadales tīkls?

 5. Šajās dienās latviešu sabiedrība (īpaši interneta sabiedrība) mokās ar neizpratni par dažu slavenu latviešu noziedznieku nesodīšanu. Lai nevajadzētu mocīties, nākas atcerēties dažas noziegumu brīvības kārtulas. LR ir tipiska krimināla valsts atbilstoši “perestroikas” iecerēm. Kriminālā valstī dzīves galvenā misija (vērtība) ir kriminālā noziedzība. Lai kriminālā valsts varētu realizēt savu galveno misiju un neviens netraucētu to realizēt, tiek oficiāli ieviesta noziegumu brīvība, kas ir unikāla parādība cilvēces vēsturē. Noziegumu brīvības laikā nevar tikt sodīti noziedznieki ne no Lielās Bandas, ne no provinces Mazajām Bandām. Sākot sodīt minēto bandu noziedzniekus, tiek sagrauti valsts pamati; respektīvi, LR valsts kriminālie pamati. Tas nevar notikt, jo latviešu tauta ir apmierināta ar savu kriminālo valsti. LR nav bijusi latviešu nekāda vēršanās pret valsts kriminālo būtību. Latvieši ir sistemātiski visur un vienmēr vēlēšanās ievēlējuši tikai kriminālās valsts atzinējus, turpinātājus, kā arī kriminālos noziedzniekus. Abi minētie latviešu kungi, par kuru nesodīšanu tagad čivina latviešu sabiedrība, ir Lielās Bandas elementi. Ja viņus sodītu, tad, atkārtoju, sāktos latviešu mīļotās kriminālās valsts sabrukums. Bet to latvieši nevēlas pieļaut.

 6. kopus cūka nebarojas Atbildēt

  Viena parazītu bara TAISNĪGUMS šobrīd ir triumfējis – šie tikuši pie lielās bļodas. Bet rindā jau stāv gāzinieki ar savu taisnīguma izpratni; ka tik nesakaujas, tautai atņemto TAISNĪGUMU dalot …

 7. Īpaša gudrība jau šeit nav – valsts budžets ir tukšs un jāatrod kādu no kā noslaukt. Protams, visērtāk to izdarīt no tiem, kas nespēj pretoties, tātad iedzīvotājiem un mazajiem uzņēmējiem… Pat atteikšanās no elektrības nelīdz, jo tagad jāmaksā arī par iespēju sēdēt pie sveces! Drausmīgā valstī mēs dzīvojam, drausmīgā!

 8. liegšanās metodikas saknes Atbildēt

  Melot viņiem tādu metotiku ir uzdevuši pielietot līkie. Steinbuka ir starpniece, kas nodod komandu.
  Pavērojiet, kā līkie vispār bīda politiku. Viņi nekad neiet pa tiešo, bet visur cilpām.

 9. Kurš vispār liek Latvenergo tagad izmeloties? Steinbuka pēc globalistu norādēm?? jo ar melošanu un izlocīšanos – ta ir parasta globalistu metode. Neiet tieši bet dulķot ūdeņus un klaji melot un shēmot.

 10. Loti labi, ka Latvenergo saka, ka rēkiniem nav jāpieaug. Es viņus turēšu pie vārda. Ja līdz šim dzīvoklī maksājām 13, tagad ir 26. Lai dod padomus, kā turēties pie +/- 10!!!
  __
  Ja nē, esam noskaņoti atslēgt visus objektus iznemot patamdzīvesvietu no elektrības.
  jebkurā gadijumā vairāk par 10-20 eur mēnesī nemaksāsu.
  Atjaunojiet ari pagrabus!!! ledusskapju vieta noderēs

 11. taisnīguma tur nav ne tik cik melns aiz naga, laupītāju banda, ar saeimu un regulatoru priekšgalā, tas pats ar degvielu, naftas cenas nav cēlušās bet degviela maksā pāri 1 eiro, Latvijas kaprači, žmiegt visus! Tā viņi piestūķē savas kabatas un rīda tautu pret savu valsti.

  • Naftas cenas 2x nokritušās. Tātad degvielai pie mums jamaksa tuvu uz pusi lētak.
   Sīs krāpniecības shēmas ari ir tas, caur kurām sorosi saspekulē un sazog naudu, ar ko rav uzlirkt Merkeli, mūsu sabiedriskos medijus un Eiropas un ASV politiku. Savādak šādus sirrālos sovus mēs nevērotu kā tagad.
   sistēmai ir kļuvusi “atvērta” ar visiem Sorosa sabiedribas atvēršanas fondiem un “tuoleranta” jeb zaudējusi cīņasspēju pret krāpniecībām. Tai nepieciešams dakters.

   • “rav uzlirkt” = uzpirkt

   • Tie ne tikai sorosi, bet arī tavi lembergi, šķēles, godmaņi, šleseri utt.

    • Jā vienīgais Tevis nosauktie ir spējīgi apdraudēt tikai mūsu tautu ar krāpniecībam, kamēr sarosi ķeras pie rīkles jau visām Eiropas tautām, visam Eiropeidu rasei uzbruk ar ģenētiskas iznīcināšanas draudu un pretendē uz ekspluatāciju un kundzību pār VISAM pasaules tautām.
     Mēs pat nemanam, kas perifēri notiek. Islandē censas panākt apversumu, Venecuēlā jau ir panakts u.tml.

 12. Paši tam tic ? Melo vien un muld !

 13. pa maz vel sitas mordas pierijusas noladetie suna purni

 14. Netiek runāts par Pierīgas vasarnīcu rajonu Vidzemes jūrmalā. Esmu tur no 1984.gada ,būdams pensionārs dzīvoju tur 6 mēnešus gadā ,otrus 6 pie meitas pilsētā. Mājas kopš 90-to gadu vidus privatizetas un īpašnieki ierakstīti zemesgrāmatā. To tur ir milzum daudz ,manā rajonā ap 400 māju,iespējams pat vairāk, un tikai apmēram 100 mājās dzīvo visu gadu.Jaunais rēķins mani ir “izsitis no sliedem” ,jo nespēju 12 mēnešus maksāt fantastiskās summas kur elektrība izmaksā 17% no rēķina kopsummas,Sadales tīkli sev ņem 23% ,tad OIK un PVN ,faktiski 2 nodokļu maksājumi,pie kam par nodokli OIK tiek uzrēkināts PVN maksājums. Absurdi – 60% nodokļos ! Šobrīd rēķinu vai no jaunā gada neatteikties no elektrības pieslēguma vispār.Atgriezīšos bērnības un skolas gadu sākumā kad dzīvoju pie petrolejas lampas. Ietaupīšu apmēram 2 mēnešu pensijas summu.

 15. No taisnīguma šajā gadījumā nav pat smakas. Par daudzu tīklu ierīkošanu bizness ir samaksājis, tagad iznāk maksāt atkārtoti, līdz šim iedzīvotāji tika aicināti taupīt elektrību, pirkt energotaupošas lampas, iekārtas. Tagad tas viss izrādās nepareizi. Kā var tik bezatbildīgi mētāties no vienas galējības citā?
  Vai nav pienācis laiks visu saukt patiesos vārdos – Sadales tīkliem vajag papildus ienākumus, peļņu, tātad jāmaksā vairāk! Un viss pamatojums, bet te ļautiņiem kar makaronus uz jau ausīs iebāztajiem batoniem.

 16. NEMELO !!! Elektrības rēķini pieauguši par 100 procentiem ! Kad pievienojām maksājām milzīgu naudu tagad par velti atslēdz ! Laupītāji un bandīti !!!!

 17. man samazinājās : bija 0.05483, būs 0.04837. Tarifs Elektrum Ekonomiskais.
  Esmu apmierināta.

 18. ii ļauju ,ka ir pietiekami turīgi ļaudis ,kas nemana cenu kāpumu,bet kā paskaidrot vecai pensionārei ,kas centusies elektrību taupīt,ka agad to darīt veltīgi ,un jātiek pāri 100 kw

 19. Kā var tik derglīgi ciniski un demagoģiski melst? Ja jānoplēš trīs ādas no katra patērētāja, lai samaksātu tūkstošus un tūkstošus par “ļoti ekonomisko” “zaļo” un koģenerācijas enerģiju” atsevišķiem “biezajiem” un nu jau ne vien Latvenergo, bet vēl arī Sadales tīklu un vēl kaut kādu “sadalītāju” valdēs un padomēs sēdošajiem funkcionāriem un “priekšstāvjiem iz valdīklu klana”, tad tā arī skaidri jāsaka, nevis demagoģiski jāmuld!

 20. Protams, kapar ekonomiju nevar runāt, jo tādas vienkārši nav. Neviens jau tagad nemainīs tīklus un transformatorus, un tāpēc arī nekas nemainīsies vēl daudzus gadus, nē, nu protams, cenas augs un augs. Vienkrši apzog tautu un padzen no Latvijas ražotājus. Tāds ir zzs mērķis.

 21. vajag likumu ka elektrības piejamība ir pamatvajadzība. Elektrība ir lēta taču nodokļi aug un aug(agrāk 5% pvn un oik nebija)

 22. Nu tā ir tikai Latvijā, apetītei un izdomai nav robežu. Kāpēc ir jāmaksā par to, ko neesi tērējis/lietojis/? Kurā valstī vēl tā ir?

 23. Pavisam slimus liek valsts uzņēmumu vadībā. Pēc bildes arī izskatās, kā divi slimnieki no psihuškas. Vecās labās Padomijas” drātes” nomainījuši pret jaunajiem kabeļiem, žurku astes lielumā un nezina, kā iziet no situācijas, jo atkal jāmaina. Lai arī paši maksā par savu neprofesilitāti un nelien amatos kur nav sajēgas.

Draugiem Facebook Twitter Google+