×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2016
Drukāt

Taivānā pirmo reizi prezidenta amatā ievēlēta sieviete (1)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Cai Inveņa.

Taivānā sestdien, 16.janvārī, notikušajās prezidenta vēlēšanās uzvarējusi Cai Inveņa, kļūstot par pirmo sievieti valsts prezidenta amatā, liecina provizoriskie rezultāti.

Valsts lielākā opozīcijas politiskā spēka Demokrātiski progresīvās partijas (DPP) līdere Cai ir vadībā ar 58,1% balsu, bet Ķīnai draudzīgās valdošā partijas Gomiņdāna (Nacionālistiskā partija) kandidāts Ēriks Ču saņem 32,5% balsu, liecina Taivānas telekanāla FTV tiešraidē notiekošās balsu skaitīšanas rezultāti.

Līdz šim Taivānā prezidenta amatu ieņēmuši tikai vīrieši.

Bijusī zinātniece, kas kļuvusi par politiķi, Cai ir bijusi piesardzīga stratēģijas attiecībām ar Ķīnu izvēlē. Viņa ir izteikusies, ka vēlas saglabāt līdzšinējo statusu attiecībās ar lielo kaimiņvalsti. DPP tradicionālo ir neatkarību atbalstoša partija, bet kritiķi norāda, ka Cai destabilizēs situāciju.

Pēc gadu desmitiem ilga naidīguma pašreizējais prezidents Gomiņdāna pārstāvis Ma Indzju, kurš ir Taivānas prezidents kopš 2008.gada, ir īstenojis būtisku tuvināšanos ar Ķīnu.

Novembrī notika vēsturisks Ma un Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina samits. Abu valstu starpā noslēgti vairāk nekā 20 līgumu, bet pieaug bažas, ka ciešākas attiecības ar Ķīnu var apdraudēt Taivānas suverenitāti, padarot to ekonomiski atkarīgu.

Ķīna ir brīdinājusi, ka pārraus attiecības ar Taivānas līderi, kurš neatzīst “vienas Ķīnas” principu. DPP nekad nav to atzinusi, tomēr analītiķi prognozē, ka uzvaras gadījumā Cai neprovocēs Ķīnu, jo lielākā daļa Taivānas iedzīvotāju vēlas mieru.

Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949.gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika. Ķīna uzskata Taivānu par savas teritorijas daļu un solījusi to atgūt, nepieciešamības gadījumā lietojot spēku.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nekas labs Taivanu negaida,jebkuru valsti kur pie varas nonāk sieviete sagaida lēna bojāeja.

Draugiem Facebook Twitter Google+