Mobilā versija
Brīdinājums +14.4°C
Maksis, Maksims, Raivis, Raivo
Pirmdiena, 29. maijs, 2017
12. maijs, 2015
Drukāt

Anda Līce: Tālāk par savu pagalmu (5)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Ir ļoti daudz lietu, kas traucē redzēt skaidri un tālu. Ainavā tie var būt koki vai krūmi, nepareizi plānota apbūve, cilvēku sabiedrībā – aizspriedumi, pieņēmumi, uzspiesti uzskati, rakstura īpatnības vai vienkārši nezināšana. Kamēr to neapzināmies, veltīgi ir visi aicinājumi mainīties. Lai labāk redzētu, ir jāpaietas tālāk vai jāpakāpjas aug­stāk. Varam tikai apbrīnot tos cilvēkus, kuri 1918. gadā Pirmā pasaules kara izārdītajā Latvijas teritorijā ieraudzīja neatkarīgas valsts vīziju. Kas bija tas viņu augstais skatu punkts, no iepriekšējiem mantotās ilgas pēc brīvības, pasaules metropolēs iegūtā izglītība vai iedzimta spēja redzēt tālāk par savu pagalmu?

Klausoties un salīdzinot 2015. gada Valsts prezidenta vēlēšanām nosauktos kandidātus, nevar nedomāt par amatu un misiju. Amats itin labi iederas līdzenumā, taču izšķirīgos vēstures brīžos, kad ir jāpārvar kaut kas līdzīgs kalnu pārejai, ir jālūkojas pēc cilvēkiem ar misijas apziņu un īpašo spēju laikā un telpā redzēt krietni tālāk. Vēsturiski ir izveidojies tā, ka Latvijai arī šodien ir jādomā, kā tikt pāri kārtējai pārejai. Vai tā nav satriecoša visu iepriekšējo amatpersonu nolaidība, ka teju gadsimta ceturksni pēc neatkarības atgūšanas valsts austrumu robeža daudzviet joprojām ir vienkārša stiga meža vidū?

Tam, kurš šogad pārņems Valsts prezidenta pilnvaras, jābūt patiešām drosmīgam cilvēkam. Jautājums tikai, vai pašreizējās Saeimas deputāti spēj palūkoties pāri savas partijas, frakcijas un savām interesēm, jo līdz šim tādi brīnumi nav pieredzēti. Pēc tam kad, nospļaujoties uz sabiedrības viedokli, Saeima bezatbildīgi nolēma prezidentu ievēlēt slēgtā balsojumā, daudzu acīs tā ir pilnīgi zaudējusi uzticību. Latvijas politiskajā telpā katastrofāli trūkst cilvēku, kas nav ļāvušies sevi iepīt šejienes zirnekļu tīklos. Tā ir liela nelaime valstij, ja augstu amatu ieņem maz­izglītots cilvēks, tas ir, tāds, kuram kabatā gan ir augstskolas diploms, bet viņš vai viņa nepārzina vēstures un kultūras kontekstu un līdz ar to spēj spīdēt tikai telpā ar nelielu rādiusu, nevis pārstāvēt valsti pasaulē. Skumji, ka par valsts nākotni visgudri runā “eksperti”, par kuriem padomju laikos ironiski teica – “doktor okolovsjačeskih nauk” (viskautkādu zinātņu doktors).

Es ar patiesu prieku skatos un lasu intervijas ar Eiropas Savienības tiesas tiesnesi, 1990. gada 4. maija deklarācijas galveno autoru Egilu Levitu – personību, kuras redzesloks sniedzas pāri šaurajiem pagalmiem un vienlaikus ļauj saprast arī to, kas tajos pagalmos notiek. Es ticu, ka ir iespējams palūkoties tālāk. Reiz taču mēs to spējām un uzcēlām savu Latvijas valsti.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Latvijai beidzot vajadzīgs prezidents, ko atbalsta tauta, nevis ZZS ieliktenis, kurš izdevīgs Lembergam.
    Ja ZZS virzītu Levita kungu, partija parādītu godaprātu, ka tai tautas viedoklis nav vienaldzīgs un nākamos četrus gadus Latvijai nenāktos no jauna kaunēties par cilvēku, kas ir tikai ēna, salīdzinot ar mūsu kaimiņu valstu vadītājiem.

  2. LEVITAM IR CILVĒKU AUDZINĀŠANA, MŪSU BĒRNIEM KOMUNISTU PABIRU SKOLAS.
    Ir ļoti grūti audzināt, ejot pret straumi, ne katrs to spēj, daudzi pat nesaprot, ko izdara ar viņu bērniem

  3. Domāju, ka Saeimā pārstāvētās koalīcijas partijas no Levita kunga mazliet baidās,jo viņš ir neatkarīgs no partiju interesēm.Cita lieta pēdējā laikā daudz pieminētais Vējoņa kungs,tas tomēr ir savs puika un partiju ķēķa pazinējs.Tā ka ,ak cienījamā kundze,priecāsimies,ja nākamais būs mazliet labāks bar bijušo.

  4. Pareiza doma un patiesiba par musu sodienas saeimu.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Nodokļu reformas ēnā

Nevienlīdzības plaisa pletīsies vēl?

Eiropas Komisija šonedēļ publiskojusi atzinumu par Latvijas plānotajām nodokļu reformām, norādot arī uz nepilnībām. Citstarp EK aizrāda Latvijas valdībai, ka pārāk maz tiekot darīts, lai samazinātu ienākumu nevienlīdzību un pārliktu nodokļu slogu no darbaspēka uz patēriņu, nekustamo īpašumu un kapitālu. Izskan arī viedokļi, ka no nodokļu izmaiņām lielāku labumu gūs uzņēmēji, arī mājsaimniecības ar vidējiem un lieliem ienākumiem, bet ne mazturīgie. Iepriekš arī Pasaules banka aicinājusi Latvijas valdību ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli, lai mazinātu plaisu starp bagātajiem un trūcīgajiem Latvijā. Bankas speciālisti izstrādājuši konkrētu piedāvājumu, kur nodokļu slogs mazo algu saņēmējiem būtu mazāks nekā turīgākajiem iedzīvotājiem. Tomēr šie ieteikumi netiek ņemti vērā, jo esot politiski grūti īstenojami.

Vai atbalstāt obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu?
Komisijas locekle: Nevaru pieļaut vēlēšanu nozagšanu Ventspilī (2)Vēlos dalīties ar valsts augstākajām amatpersonām, drošības iestāžu vadītājiem, plašsaziņas līdzekļiem un visu sabiedrību par satraucošo situāciju Ventspilī, kur pastāv reāli draudi, ka vēlēšanas var tikt “nozagtas”.
Māris Zanders: Nomenklatūras psiholoģija nav mainījusies (10)Pārdomas pēc Aivara Lemberga parādīšanās vairākās 
pirmsvēlēšanu debatēs
Draugiem Facebook Twitter Google+