×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
5. maijs, 2015
Drukāt

Tālāk virzīs valsts budžetu neietekmējošos pensiju likuma grozījumus (14)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Koalīcija šodien vienojusies vēl neskatīt grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, jo vēlas tos sadalīt vairākos posmos.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) šodien medijiem pavēstīja, ka Labklājības ministrijas (LM) piedāvājumu varētu sadalīt vairākos posmos un virzīt uz priekšu to sadaļu, kas būtiski neskar nākamā gada budžetu.

Grozījumi likumā “Par valsts pensijām” paredz turpmāk izslēgt iespēju pensiju aprēķināšanā piemērot negatīvus kapitāla indeksus, šādi novēršot iespējamas negatīvas sekas nākotnes pensionāriem.

Kā skaidro LM, pensijas apmēru ietekmē no konkrētas personas atkarīgi apstākļi, proti, veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas, darba stāžs un pensionēšanās vecums, kā arī no iedzīvotāja neatkarīgs rādītājs – iepriekšējā gada kapitāla indekss, kas katru gadu mainās un pensijas aprēķināšanā tiek piemērots tikai vienu reizi.

Vecuma pensijas aprēķināšanā izmanto kapitāla indeksus par iepriekšējiem gadiem līdz pensijas piešķiršanas gadam. Ekonomiskās un finanšu krīzes izraisītais sociālo iemaksu veicēju skaita un algu samazinājums šos indeksus attiecīgajos gados ir ietekmējis negatīvi. LM uzsver, ka, lai novērstu gan krīzes radītās sekas, gan mazinātu nabadzību, nepieciešams novērst, ka pensijas kapitāla apmērs ir tik ļoti atkarīgs no kapitāla indeksa. Tādēļ izstrādātie grozījumi paredz, ka turpmāk šis indekss pensiju aprēķinā nedrīkstēs būt mazāks par skaitli “1”.

Tāpat atbilstoši Satversmes tiesas spriedumam grozījumi paredz pilnveidot invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību personām, kuras pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas veikušas sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai.

Vienlaikus likuma pārejas noteikumi tiek papildināti ar jaunu punktu, kas paredz laikposmā līdz 2018.gadam veikt pensiju pārrēķināšanu – pārskatīt pensijas apmēru tām personām, kurām, aprēķinot pensiju, pensijas kapitāla noteikšanā ņemti vērā negatīvi kapitāla indeksi. Tomēr starpība par iepriekšējo periodu, kad pensija aprēķināta, ņemot vērā negatīvus kapitāla indeksus, netiks izmaksāta.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem uz šā gada 1.janvāri negatīvie pensijas kapitāla indeksi pensiju aprēķinā ņemti vērā 106 526 personām, no kurām 95 850 personas ir vecuma pensijas saņēmējas, 9729 personas ir apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmējas, bet 947 personas ir izdienas pensijas saņēmējas.

Ekonomiskās izaugsmes gados no 1997.gada līdz 2008.gadam šis indekss bija pozitīvs jeb sasniedza vai pārsniedza skaitli viens. Savukārt finanšu krīzes gados no 2009.gada līdz 2011.gadam tas saruka zem “1”. No 2012.gada līdz 2014.gadam indekss atkal bija pozitīvs.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Kad atraitņu pensijas sagaidīsim arī Latvijā?

 2. Latvijai Eiropas savienībā visstraujāk attīstoties,laiks būtu arī minimālo pensiju,tāpat kā minimālo algu,palielināt!

 3. Pensijas no sociālistiskā kopkatla-sociālā budžeta ir jānodala atsevišķā pensiju fondā,kā visās citās ES valstīs!

 4. Ja pensionējoties 2010.gadā negatīvais pensiju kapitāla indekss samazināja pensiju par 3,93%, tad pensionējoties 2011.gadā – samazinājums sastādīja 30,27% jeb 7,7 reizes vairāk kā 2010.gadā, 2012.gadā – 30,99%. Ja ….”laikposmā līdz 2018.gadam veiktu pensiju pārrēķināšanu – pārskatītu pensijas apmēru tām personām, kurām, aprēķinot pensiju, pensijas kapitāla noteikšanā ņemti vērā negatīvi kapitāla indeksi”. Starpība 2010.gadā pensijā aizgājušajiem 2,83 mēnešu pensijas (3,93%x72mēn), 2011.gadā aizgājušajiem – 21,79 mēnešu pensija (30,27%x72mēn.), 2012.gadā aizgājušajiem – 22,31 mēnešu pensija (30,99%x72). …”Tomēr starpība par iepriekšējo periodu, kad pensija aprēķināta, ņemot vērā negatīvus kapitāla indeksus, netiks izmaksāta”… Salīdzinājumam – krīzes periodā ierēdņiem algu samazināja par 20 – 25% uz diviem gadiem, savukārt, 2011.; 2012.; 2013.gadā pensijā aizgājušajiem – par vairāk kā 30% – uz 6 gadiem. Var secināt: krīzes pārvarēšanā katrs ierēdnis “ieguldīja” ap 5 – 6 mēnešalgām, taču katrs 2011.-2012.gada pensijā aizgājušais līdz pārrēķina veikšanai (līdz 2018.gam) “ieguldīs” – aptuveni 22 mēnešu (1,83 gada) pensijas, jeb aptuveni 4 reizes vairāk. Pensionāriem krīze vēl joprojām turpinās…

 5. Kam pieliks un kam atņems …. Tā lūk! Nesasapņojaties ka par mums pensionāriem kāds domās……

 6. Pensionāri, uzmanieties!!! Arī Jūsu pensiju pielikumiem noteikti atradīs iespēju kā atņemt to piemaksu, kuru iedeva, bet ar otru roku atradīs jebkura veida iespēju, bāzējoties uz likumiem , kā veiksmīgi apzagt pensionārus !!!!

 7. Vai beidot nebūtu laiks pielīdzināt minimālo pensiju minimālajai algai? Vai arī valdība uzskata,ka pensionāri nav cilvēki,kuri grib ēst un dzīvot?! Pirms četriem gadiem mana pensija bija tuvu vidējai,bet tagad tā ir krietnu gabalu zem vidējās! Kad man rēķināja pensijas lielumu un tās izmaksas ilgumu tie bija 18 gadi.Tātad jau bija ieprogramēts,ka drīkstu dzīvot līdz78 gadiem.UN KO PĒC TAM????

 8. Varbūt,ka vairākos posmos varētu sadalīt arī premjeres kādreiz rosināto PVN samazināšanu pārtikai,vispirms samazinot nodokļa likmi maizei un pienam?

 9. Sociālā budžeta miljards arī tika virzīts tikmēr,kāmēr to novirzīja beidzot “citiem mērķiem”!
  Virzīšanas vietā vismaz jāpalielina beidzot minimālā pensija,kas atbilstu daudz maz pašreizējai Latvijas pašai straujākajai ES ekonomiskajai attīstībai! Kamēr vēl pašreizējie pensionāri nav vēl visi apmiruši!

 10. Nozagto neatdos…labāk pagaidīs, lai ,,nepareizā laikā dzimušie” un visu mūžu nostrādājušie apmirst un…pietiktu tiem ,,kam viss pienākas…Kauns tādai valstij !!!

 11. ka bus ar priekslaicigo pensionesanos vai vares aiziet no 60 g ja darba stazs ir pari 30 darba gadiem?

 12. Groziet likumu kā gribat, tikai pensijas nepalieliniet! Ieguldīt sirmgalvju labklājībā ir visnerentablākais pasākums. Ēdiet paši!

Draugiem Facebook Twitter Google+