Sports
Basketbols

Mums atkal ir komanda un sapnis 0

Foto – Edijs Pālens/LETA

Talantīga komanda ar sapni

Šonedēļ ar spēlēm četrās valstīs sāks griezties oranžais basketbola karuselis, lai mēneša vidū finālā Stambulā noskaidrotu Eiropas čempionāta uzvarētājus. Latvijas basketbola cienītājiem pirmo reizi pēc neatkarības atjaunošanas ir komanda, ar kuru var cerēt uz ko tādu, kas pat sapņos nav rādījies vairāk nekā 80 gadu. “Mēs braucam cīnīties par medaļām,” bez minstināšanās saka Kristaps Porziņģis.

Sportā kā jau dzīvē notikumi attīstās pa spirāli. Kad pirms astoņiem gadiem malā pagāja tautā par “tusētājiem” iesauktā paaudze, kura uz Eiropas čempionātu Gdaņskā 2009. gadā devās ar skaļu saukli “tagad vai nekad”, šķita, ka Latvijas basketbols nonācis bezdibeņa malā. Pēc gada Ainars Bagatskis uzņēmās veikt procesu, ko tolaik vēlējās darīt retais, – veidot jaunu Latvijas izlasi, kurā priekšplānā būtu tādas vērtības kā atbildība un patriotisms pret savu valsti un līdzjutējiem. Tovasar ap izlases treniņu durvīm žurnālisti nespietoja un pirmā oficiālā kvalifikācijas spēle beidzās ar skeptiķu prognozētu “esam pilnīgā dimbā” iznākumu – 66:96 Podgoricā pret Melnkalni. Tomēr tieši tad dzima komandas raksturs. Uz nākamo spēli Rīgā atnāca 3000 skatītāju. Daudzi vairāk gāja paskatīties uz Itālijas spīdekļiem no NBA līgas Barnjāni un Belinelli, bet aizgāja mājās, gavilēdami par Latvijas uzvaru – 69:68. Šīs divas spēles gribas saukt par šodienas izlases dzimšanas laiku, lai gan līdz šodienai “izdzīvojuši” tikai trīs iesaistītie – galvenais treneris Bagatskis, spēlētāji Jānis Strēlnieks un Dairis Bertāns.

“Astoņi gadi galvenā trenera amatā ir pārāk daudz,” šovasar nereti nosmēja Bagatskis, liekot noprast, ka šo komandu ir izaudzinājis, gatavs nodot citu rokās un palaist plašajā pasaulē. “Nesen paskatījos 2010. gada spēli Rīgā pret Itāliju un 2011. gada cīņas Šauļos. Mēs esam kļuvuši pieredzējušāki, nosvērtāki, bet vienalga jauni un nedaudz traki,” tā galvenais treneris vērtē savu lolojumu.


Spēlētāji no visas Latvijas

Toreiz, 2010. gadā, jaunā un maz pieredzējusī Latvijas izlase cauri kvalifikācijas sietām netika. Tam cauri netika vēl dažas spēcīgas komandas, tos pašus itāļus ieskaitot. Eiropas basketbola varas gaiteņos tika sagatavots revolucionārs lēmums par dalībnieku skaita palielināšanu līdz 24 komandām. Tā Latvijas izlase nokļuva Eiropas čempionāta finālturnīrā Šauļos. Pie uzvarām netika, taču visās spēlēs pret tobrīd daudz muskuļotākām izlasēm – Franciju, Serbiju, Itāliju, Izraēlu, Vāciju – cīnījās līdz galam. Ar savu attieksmi un cīņassparu komanda iekaroja līdzjutēju sirdis.

Šauļu turnīrā, kur mūsu komandas vidējais vecums bija tikai 22,9 gadi, Latvijas izlase izkāpa no bērnu vecuma, un turpmāk katrs nākamais turnīrs bijis ar augšupejošu līkni. 2013. gadā Slovēnijā izkļuvām no grupas, degungalā bija labāko astotnieks un pasaules čempionāts, tomēr tās vasaras neveiksmīgākā spēle iekrita tieši pēdējā mačā pret Beļģiju. Bija sajūta, ka pretinieka grozam uzlikts vāciņš. Norijusi zaudējuma rūgtumu, Latvijas izlase pirms diviem gadiem godam uzņēma Eiropas čempionātu Rīgā, aizbrauca uz turnīra noslēguma fāzi Lillē un mājās atgriezās ar astoto vietu. Atkārtots labākais sasniegums pēc neatkarības atjaunošanas, turklāt šoreiz mutē palika vēl nebijusi pēcgarša – varējām labāk. Gaidīsim nākamo soli.

Latvijas izlase uz Eiropas čempionātu vedīs 12 spēlētājus ar tik plašu ģeogrāfiju, ka pat allaž esošajiem skeptiķiem nākas atzīt – basketbola talantu sagatavošana strādā visas valsts mērogā. Jānis Strēlnieks basketbolu sāka spēlēt Talsos, Dāvis un Dairis Bertāni – Rūjienā, Kristaps Porziņģis – Liepājā, Jānis Timma – Krāslavā, Jānis Blūms – Saldū, Kristaps Janičenoks un Aigars Šķēle – Rīgā, Žanis Peiners – Rēzeknē, Mārtiņš Meiers – Jūrmalā, Andrejs Gražulis – Koknesē, Rolands Šmits – Valmierā.

Karalisks talants

“Tā ir komanda ar karalisku talantu. Joprojām jauna un azartiska. Ja būs iespēja sapulcēt kopā visus labākos, tad tās īstais laiks būs pēc diviem trīs gadiem,” uzskata Bagatskis. Pamatoti varam piekrist – superzvaigznes statusam briestošajam Porziņģim ir tikai 22 gadi un jau divas spožas NBA sezonas. Pieredzējušākie izlases vīri ir nonākuši līdz superkubu līmenim – Strēlnieks šoruden debitēs “Olympiacos”, Dairis Bertāns – Milānā. NBA apcirkņos pēc diviem smagiem savainojumiem (abas reizes plīsa krusteniskās saites) nokļuvis Dāvis Bertāns, apliecinot neticamu basketbola mīlestību un gribasspēku. Mazliet tālāk no pašu acīm par Eiropas līmeņa talantu, kuram pakaļ jau skrien superklubi, Madrides “Fuenlabrada” sistēmā izaudzis Rolands Šmits. Pie Eiropas augstākā līmeņa durvīm, nokļūstot “Baskonia” sistēmā, pieklauvējis Jānis Timma. Tā varētu turpināt, turklāt mums vēl ir jauni talanti, kuri izlases redzeslokā noteikti nonāks tuvākajā laikā.

“Esam jauni, ātri un labi metam no distances, tas ir jāizmanto. Eiropā jau sen neviens basketbolā uzbrukumu nespēlē 24 sekundes, viss notiek ātrāk. Vienlaikus mums jāskrien ar galvu – jāspēlē ātrs un agresīvs, bet, pats galvenais, gudrs basketbols. Mums būs ātrs stils un daudz trīspunktu metienu, bet, ja aizmirsīsim par to, ka ir arī divpunktu metieni, uzvarēsim kādu kauju, bet ne visu karu,” Bagatskis norāda uz Latvijas izlases spēcīgākajiem ieročiem.

Talants ir laba lieta, taču vēl ir vajadzīgi tādi lielumi kā komanda un pārliecība. Ar pēdējo viss ir kārtībā – sezonas laikā spēlējot vadošos klubos, mūsu spēlētājiem ir pārliecība, ka varam pārspēt jebkuru pretinieku. Lai kā Porziņģim gribam uzvelt mesijas lomu, laukumā būs komanda. Par noskaņojumu ģērbtuvēs un ārpus laukuma iesaistītie parasti lieto vārdu “fantastika”. Tāda vienotība un viens mērķis klubu basketbolā esot retums. Pēdējā dienā pirms došanās uz Stambulu komandas treniņš zālē tika nomainīts pret saliedējošu pasākumu. Tā tas bijis arī iepriekšējās reizēs.

Latvijas lielā iespēja

Par gaidāmo Eiropas čempionātu basketbola apskatnieki jau steidz spriest, ka tas būs vājākais pēdējo gadu laikā. Teju visas komandas skārusi traumu epidēmija, citi spēlētāji atteikušies no dalības paši, bet fakts paliek fakts – visi favorīti zaudējuši pa kādai superzvaigznei.

Tā noteikti ir Latvijas izlases lielā iespēja. No iecerētā ideāla sastāvā Bagatskim šoreiz trūkst tikai divu spēlētāju – šovasar izlasei atteikušais Anžejs Pasečņiks un pleca savainojumu izārstēt nepaguvušais Ojārs Siliņš. Iespēja, kādu jācenšas izmantot uzreiz, jo pēc FIBA veiktajām izmaiņām sacensību kalendārā nākamais Eiropas čempionāts risināsies tikai pēc četriem gadiem.

Latvijas basketbola “Sapņu komanda” 1935. gadā ar lieliem piedzīvojumiem nokļuva Ženēvā un mājās atveda Eiropas zeltu. Vēstures hronikas raksta, ka “pēc atgriešanās sākas milzīgs uzplaukums Latvijas basketbolā – to spēlē ikvienā skolā, klubā, stadionā un sētā. 1937. gadā 2. Eiropas meistarsacīkstes, pateicoties izlases panākumiem, notiek Latvijā, Rīgā. Spēles notiek īpaši šai vajadzībai pārbūvētā rūpnīcas “Fenikss” korpusā, kurš tobrīd kļūst par modernāko basketbola zāli Eiropā. Komanda iegūst 6. vietu. Pēc diviem gadiem 3. Eiropas meistarsacīkstēs Latvija izcīna sudrabu.”

Tagad mums atkal ir komanda un sapnis. Komanda, kurai pirmo reizi uz savu spēli izdevies izpārdot “Arēnas Rīga” tribīnes. Tie ir jauna uzplaukuma pirmie aizmetņi, kurus Latvijas izlase turpmākajos gadus centīsies pārvērst skaistā ziedā. Pirmais mēģinājums Stambulā. Pirms aizbraukšanas Ainars Bagatskis atklāja arī savu sapni – Stambulā palikt līdz čempionāta pēdējai dienai, cīņai par medaļām. Kā turnīra dalībniekam, nevis skatītājam. Izdosies vai neizdosies – tas jau būs cits stāsts nākamo divu nedēļu garumā, taču izteiktā apņēmība nav plika bravūra vien.


Uzziņa

EIROPAS ČEMPIONĀTS BASKETBOLĀ

Pirmais posms (31. augusts – 7. septembris) Stambulā, Telavivā, Helsinkos, Klužā Napokā (Rumānija). Četras labākās komandas no katras grupas kvalificēsies izslēgšanas spēlēm.

A grupa (Helsinkos): Francija, Grieķija, Slovēnija, Islande, Somija, Polija;

B grupa (Telavivā): Lietuva, Itālija, Gruzija, Vācija, Izraēla, Ukraina;

C grupa (Klužā Napokā): Spānija, Horvātija, Melnkalne, Čehija, Rumānija, Ungārija;

D grupa (Stambulā): Serbija, Latvija, Krievija, Beļģija, Turcija, Lielbritānija.

Otrais posms (9. – 17. septembris Stambulā. Astotdaļfināls (A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1, C1-D4, C2-D3, C3-D2, C4-D1), ceturtdaļfināls, pusfināls, fināls.

Latvijas izlase Eiropas čempionātos

1935: 1. vieta

1937: 6. vieta

1939: 2. vieta

1993: 11. vieta

1995: nekvalificējās

1997: 16. vieta

1999: nekvalificējās

2001: 8. vieta

2003: 13. vieta

2005: 14. vieta

2007: 13. vieta

2009: 13. vieta

2011: 22. vieta

2013: 11. vieta

2015: 8. vieta

LA.lv