×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
11. maijs, 2016
Drukāt

Talantīgā tēlnieka Matīsa Kalniņa spēles ar materiāliem un kultūrām (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

13. maijā plkst. 16 Latgales Kultūrvēstures muzejā atklās Matīsa Kalniņa tēlniecības darbu izstādi “Civilizācija”, LA.lv pavēstīja izstādes kuratore Zane Elerte.

Izstādē eksponēti Matīsa Kalniņa tēlniecības darbi, kas, mijiedarbojoties ar nerūsējošo tēraudu, veidoti marmorā un granītā. “Tēlnieks ir eksperimentējis, izmantojot dažādas akmens apstrādes tehnikas, kas aizgūtas gan no sentēvu zināšanām, gan arī no mūsdienu tehnoloģijām. Pieredzes rezultātā uzkrātās iemaņas akmens apstrādē veido mākslinieka rokrakstu, kas skulptūrās spilgti iezīmējas tēlniecības formas precizitātē, akmens un nerūsējošā tērauda apvienojumā,” pauda Elerte.

Izstādes nosaukums “Civilizācija” tematiski stāsta par kultūrvēsturiskiem notikumiem, kā arī iezīmē mūsdienu sabiedrību un kultūru, kura ir viena no galvenajām civilizācijas attīstības sastāvdaļām. No vēsturiskā konteksta raugoties, mākslinieks lielu uzmanību ir pievērsis Lieldienu salu akmens skulptūru izpētei. Piedāvājot skatītajiem palūkoties mūsdienu formu daudzveidībā, kas, laikmetam ejot, mainījusies, kļuvusi mehanizēta un tehniskāka, tādējādi norādot uz pārmaiņām civilizācijas attīstībā.

Matīss Kalniņš (1982) – talantīgs latviešu jaunās paaudzes tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles (LMA LF) tēlniecības nodaļas lektors. Erasmus apmaiņas programmā 2008.–2009. gadā studējis Porto Universitātē, Portugālē. No 2002. gada Matīss Kalniņš aktīvi piedalās grupu izstādēs Latvijā un arī starptautiskā mērogā – Baltkrievijā, Lietuvā, Portugālē un Somijā.

Tēlnieks sadarbojies un piedalījies arī Latgales kultūras attīstībā. 2012. gadā izveidojis vides skulpturālo objektu “Miķeļa Bukša piemiņai”. 2015. gadā veltījis pieminekli ķirurgam Edgaram Zarembo, izgatavojis piemiņas plākšņu etalonus garīdzniekam un valstsvīram Francim Trasunam, zinātniekam Aleksandram Nikonovam un pieminekļa plāksni monsinjoram Nikodemam Rancānam.

Matīss Kalniņš darbojies ne tikai metāla dizaina un tēlniecības nozarē, bet arī kino industrijā, kur sākotnēji darbojies kā reklāmas video klipa dekorators “Garnier color naturals” studijā “Vilks”. 2005. gadā iesaistījies seriāla “Likteņa līdumnieki” veidošanā, 2007. gadā darbojies kā mākslinieka asistents režisora Roberta Kuļenko filmā “Sesils” un Anda Miziša filmā “Medības”, kā mākslinieka asistents un dekorators režisora Viestura Kairiša filmā “Melānijas hronika” un režisora Renāra Vimbas filmā “Es esmu šeit”. 2015. gads iezīmējas ar somu filmas “Raganu medības” un vācu filmas “The Bloom of Yesterday”, kur Matīss Kalniņš darbojies mākslas direktora amatā, norāda Elerte.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. apsveicu, Matīs, prieks par tevi

Draugiem Facebook Twitter Google+