Sports
Hokejs

Rīgas “Dinamo” talantīgais uzdzīvotājs 16

Foto – Juris Kalniņš

Krievijas hokejists Nikolajs Žerdevs (32), kurš sekmīgi iekļāvies Rīgas komandā “Dinamo”, agrāk par sevi daudz licis runāt ne tikai laukumā, bet arī ārpus tā un nodēvēts par talantīgu uzdzīvotāju.

Žerdevs ir NHL draftā visaugstāk izvēlētais hokejists, kurš uzvilcis Rīgas “Dinamo” kreklu. Pirms 14 gadiem uzbrucēju ar ceturto numuru savā paspārnē paņēma Kolumbusas “Blue Jackets”. Došanās uz Ziemeļameriku bija skandaloza, jo viņš sezonas laikā pazuda no Maskavas “CSKA” bāzes un pēc pāris dienām uzradās Kolumbusā. Maskaviešu galvenais treneris Viktors Tihonovs piedraudēja Žerdevam ar krimināllietu par dezertēšanu no armijas, darbiņš bija arī juristiem, bet Žerdevs mierīgi iekļāvās NHL apritē. Sākums bija cerīgs, tomēr egoisma, individuālās spēles un disciplīnas problēmu dēļ viņa karjera neizvērtās tāda, kā pats vēlējās. Pēc trīsarpus gadiem Kolumbusā viņš pārcēlās uz Ņujorkas “Rangers”, tad uz sezonu atgriezās Krievijā, pēc tam atkal gadu aizvadīja viņpus okeāna Filadelfijas komandā “Flyers”. NHL turnīros Žerdevs piedalījies 421 spēlē un guvis 261 punktu (115+146).

2012./2013. gada sezonu Žerdevs aizvadīja KHL komandā Mitišču “Atlant” kopā ar Sandi Ozoliņu. Komanda spēlēja nestabili, izredzes iekļūt Gagarina kausa izcīņā šķita vājas, un uzbrucējs aizgāja uz Kazaņas “Ak Bars”, bet sezonas turpinājumā Ozoliņš lielā mērā sapurināja komandu, un tā ar fantastisku finiša spurtu ieskrēja izslēgšanas spēlēs.

Vēlāk vasarā Žerdevs ilgi nevarēja atrast darbu, līdz beidzot vienojās ar Prāgas “Lev” un tam par godu viesnīcā sarīkoja kārtīgu ballīti, kas beidzās ar skandālu un ekskluzīvā spēkrata “Bentley” sabojāšanu. Turklāt ballējoties Žerdevs pazaudēja pasi un kluba treniņu nometnē ieradās ar novēlošanos. Par spīti tam, viņš pārbaudes spēlēs kļuva par komandas labāko vārtu guvēju, bet dažas dienas pirms sezonas sākuma pameta Prāgu, attaisnojoties ar ģimenes apstākļiem. Viņam bieži vien iznākuši publiski skandāli ar kādreizējo sievu Jevgeņiju, kura reiz pēc draudiem pat vērsusies policijā.

Pēdējos piecus gadus pirms nonākšanas Rīgā Žerdevs valkājis astoņu komandu kreklus – Mitišču “Atlant”, Kazaņas “Ak Bars”, Maskavas “Spartak”, Čerepovecas “Severstaļ”, Maskavas “Dinamo”, HK “Soči”, Ņižņijnovgorodas “Torpedo” un Ņižņekamskas “Ņeftehimik”, kas šīs sezonas sākumā atlaida uzbrucēju jau pēc divām spēlēm. Viņu varētu dēvēt par klaidoni, un visilgāko laiku šajā posmā – pusotru sezonu – Žerdevs aizvadījis Ņižņijnovgorodas “Torpedo” pie autoritatīvā trenera Pētera Skudras, kurš komandā neturētu bezatbildīgu hokejistu.

Ņižņijnovgorodā, būdams Skudras asistents, viņu iepazina arī Rīgas “Dinamo” pašreizējais ģenerālmenedžeris un galvenais treneris Ģirts Ankipāns: “Labi zinu Žerdeva kvalitātes. Nevar apstrīdēt to, ka viņš ir meistars. Mums tagad vajadzēja spēlētāju, Nikolajs bija brīvs, un zvaigznes sastājās tā, ka viņš nonāca pie mums. Cena? Ļoti adekvāta, turklāt esam pazīstami. Man nebija šaubu, ka viņš labi iekļausies kolektīvā. Ļoti radošs uzbrucējs, kurš var daudz no sevis izvilkt.”

Teorētiski Žerdevu var dēvēt par visu laiku kvalitatīvāko spēlētāju, kurš nokļuvis Rīgā, ja neskaita Sandi Ozoliņu. Bet, protams, šo apgalvojumu drīzāk var attiecināt uz to Žerdevu, kurš bija pirms gadiem sešiem. “NHL viņš bija zvaigzne, pasaules čempionātos izcīnījis medaļas visos līmeņos. Potenciāls ir milzīgs,” atzīst Ankipāns, bet, runājot par problēmām ārpus laukuma, norāda, ka viss paša rokās. “Gadās niķi, taču to nevajag darīt. Šajā sezonā vēl palicis trīs mēnešu trieciencikls, un viņa situācijā ar kaut ko apšaubāmu nodarboties būtu muļķīgi, jo, labi nospēlējot Rīgā, Žerdevs atkal hokeja tirgū izies nopietnā līmenī. Viņš var būt tajā pašā plauktiņā, kurā ir Pāvels Dacjuks un Iļja Kovaļčuks.”

LA.lv