×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. septembris, 2012
Drukāt

Talibi maina taktiku

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šā gada astoņos mēnešos Afganistānas drošības spēkos dienošie afgāņi vairāk nekā 35 reizes pavērsuši ieročus pret koalīcijas spēku karavīriem, kuri viņus apmāca. Šādos uzbrukumos dzīvību zaudējuši vairāk nekā četrdesmit ārvalstu karavīri, un ASV īpašo uzdevumu spēki jau paziņojuši, ka uz laiku apturēs jaunpieņemto afgāņu drošības spēku darbinieku apmācīšanu.


 

Kaut vairākas NATO un ASV amatpersonas spriedušas, ka afgāņu karavīru uzbrukumi amerikāņu kolēģiem ir nesaistīti, bet balstīti personīgajos pārdzīvojumos, stresā un nogurumā, vairākums politisko novērotāju tomēr spriež, ka uzbrukumi drošības spēku iekšienē ir talibu stratēģija, ziņo ASV laikraksts “The New York Times”. Uzbrukumu skaitam aizvien pieaugot, ASV armijas pārstāvis Tomass Kolinss sarunā ar raidsabiedrību BBC apstiprināja, ka afgāņu spēku apmācības ir īslaicīgi apturētas. “Kamēr mums nebūs pilnīga pārliecība un uzticība mūsu afgāņu sabiedrotajiem, uzskatīsim par nepieciešamu pārskatīt sistēmu, pēc kādas tiek izvērtēti jaunpieņemamie drošības spēku darbinieki,” sacīja Kolinss. Amatpersonas sola padarīt stingrāku sistēmu, pēc kādas tiek izvērtēta afgāņu atbilstība darbam drošības struktūrās. Šobrīd kandidātam ir jāiziet astoņi pārbaužu līmeņi, lai viņš tiktu uzņemts Afganistānas armijā vai policijā. Kolinss atklāja, ka tiks palielināts pretizlūkošanas vienību skaits, kā arī krietni pamatīgāk “izķidāti” tie afgāņu karavīri, kuri armijai pievienojušies pēc ilgākas prombūtnes.

Amerikāņu laikraksts “The New York Times” savā komentārā spriež, ka talibu stratēģija – uzbrukt valdības spēkiem no iekšienes – var radīt izšķirošu pavērsienu ieilgušajā un asiņainajā konfliktā.

 

“Nemiernieki zaudē pozīcijas kaujaslaukā. Ceļmalās novietotie spridzekļi vairs nerada tādus draudus kā sākumā,” secina laikraksts, norādot, ka vienlaikus talibi meklē arī lētākas uzbrukuma iespējas. “Tie liek ārvalstu padomniekiem bažīties, kas savukārt iedragā mācību kvalitāti. Turklāt civiliedzīvotājos rodas iespaids, ka viņu armija ir kompromitēta,” norāda “NYT”.

 

Pērn Pentagona pasūtītais pētījums gan liecina, ka tikai 11 procenti drošības spēku iekšienē pastrādāto uzbrukumu ir talibu kaujinieku rīkoti. Galvenokārt konflikti izceļoties pēc strīdiem starp koalīcijas spēkiem un afgāņu drošībniekiem, informē interneta vietne Bloomberg.com. Savu pētījumu veikusi arī grupa ASV kara psihologu, kuri intervēja kā afgāņu, tā amerikāņu karavīrus. Noskaidrojās, ka afgāņi amerikāņus uzlūko kā vardarbīgus, neapdomīgus, uzmācīgus, augstprātīgus un savtīgus, kamēr ASV karavīri savus afgāņu kolēģus dēvē par gļēvulīgiem, nekompetentiem, pašapmierinātiem marihuānas pīpētājiem un slepkavnieciskiem radikāļiem. Tikmēr Afganistānas sociālekonomiskā centra pētījumos apstiprinājies, ka 40 procenti Afganistānas iedzīvotāju uzbrukumus ASV karavīriem uzskata par attaisnojošiem, bet 10 procenti labprāt pie valsts vadības grožiem redzētu talibu režīmu. Vairāki politiskie apskatnieki pēdējā laikā aizvien biežāk uzsver – bez talibu līdzdalības miers Afganistānā nebūs iespējams.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+