×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. augusts, 2013
Drukāt

Tallinā atklās Borisa Jeļcina bareljefu

LETA/AFPLETA/AFP

Tallinā 22. augustā tiks atklāts pirmā Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina bareljefs, šādi pateicoties viņam par ieguldījumu Igaunijas neatkarības miermīlīgā atjaunošanā 1990. – 1991. gadā. Atklāšanas ceremonijā piedalīsies daudzas amatpersonas un Jeļcina atraitne Naina Jeļcina.

Kā pastāstīja pasākuma rīkotāju pārstāvis Melis Kubits, atklāšanas ceremonijā nolasīs arī bijušā Latvijas Augstākās Padomes priekšsēdētāja Anatolija Gurbunova vēstījumu.

“Esmu personiski ļoti aizkustināts par to cieņu, kuru Igaunijā izrāda Borisa Jeļcina ieguldījumam. Personiski tāpēc, ka arī man vairākus gadus bija iespēja sadarboties ar viņu. Viņš bija vēsturiska personība un deva neatsveramu ieguldījumu Baltijas valstu neatkarības atjaunošanā,” uzskata Anatolijs Gorbunovs.

“1991.gada 13.janvārī, Lietuvas tautai tik traģiskajā dienā, Igaunijas kolēģi bija uzaicinājuši Jeļcinu uz Tallinu, kur kopīgais Baltijas valstu un suverēnās Krievijas sniegtais paziņojums ANO, kā arī Jeļcina pārrunas ar armijas pārstāvjiem bija tas izšķirošais pretspars tā laikā reakcionārajiem spēkiem,” viņš atminas.

Bareljefa uzstādīšana ir pilsoniskās iniciatīvas projekts. To uzsāka 39 Igaunijā pazīstami uzņēmēji un sabiedrībā zināmi cilvēki, tai skaitā kādreizējie disidenti, politiķi, akadēmiķi, advokāti un sociologi – dažādu tautību un dažāda vecuma cilvēki.

Pasākuma rīkotāji akcentē, ka saistībā ar Jeļcina ieguldījumu Igaunijas neatkarības atjaunošanā īpaši atzīmējami ir divi 1991. gada datumi. 13. janvāris, kad Jeļcins, viesojoties Tallinā, pauda nepārprotamu jaunās Krievijas atbalstu Baltijas neatkarības centieniem, kā arī 24. augusts, kad Jeļcins, būdams aizņemts ar notiekošo Maskavā pēc puča, atrada laiku, lai tiktos ar Igaunijas delegāciju un Krievijas vārdā parakstītu aktu par Igaunijas neatkarības atzīšanu.

Jeļcinam veltītais bareljefs atradīsies Tallinas centrā, uz vēsturiskā vecpilsētas mūra Nunne ielas sākumā. Tā  izgatavošana un uzstādīšana īstenota par Igaunijā uzņēmēju un iedzīvotāju saziedotajiem līdzekļiem.

Bareljefa autors ir jaunais igauņu skulptors Rene Reinumjaē, kurš šo bareljefu izgatavoja, par pamatu ņemot Jeļcina krūštēlu, kuru radījis Ņujorkā dzīvojušais un pasaules pazīstamais skulptors Ernsts Ņeizvestnijs. Savukārt arhitektonisko risinājumu izstrādāja Igaunijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs Viljārs Lohu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+