Pasaulē
Vēsture

Tallinā rīko starptautisku komunistu terora masu kapu pētnieku konferenci0


Tallina.
Tallina.
Foto: POSTIMEES/SCANPIX/LETA

Pētnieki no dažādām pasaules valstīm šonedēļ pulcēsies Tallinā, lai dalītos pieredzē komunistu terora upuru masu kapu meklēšanā, izpētē, piemiņas iemūžināšanā un juridiskā atzīšanā Austrumeiropā un bijušajās Padomju Savienības valstīs.

Konferenci “Komunistiskā terora nekropole”, kas trešdien un ceturtdien norisināsies Tallinas Kinomuzejā, rīko Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūts un Sanktpēterburgas starptautiskais pētniecības un informācijas centrs “Memoriāls”.

Tās dalībnieki runās arī par 1917.gada boļševiku revolūciju, kas iezīmēja vardarbīgas komunistu diktatūras aizsākumu Krievijā.

Lielākā daļa runātāju stāstīs par notikumiem bijušajās padomju bloka valstīs, bet problēmas, ar ko saskaras nācijas, kas atbrīvojušās no komunistu terora, ir universālas, tādēļ paredzēts runāt arī par šādu masu slepkavību vietu izpēti un upuru piemiņas iemūžināšanu Kambodžā un Spānijā.

Konferenci atklās Igaunijas tieslietu ministrs Raivo Aegs. Tajā piedalīsies pētnieki no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Krievijas, Slovēnijas, Zviedrijas, Vācijas, Spānijas, Gruzijas, Kazahstānas, ASV un Kambodžas.

Kā norādījis Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūta valdes loceklis Mēliss Maripū, noziedzīgie režīmi visur centušies slēpt savu nodarījumu pēdas un vietas, kur aprakti terora upuri, un šai ziņā lielu atšķirību starp dažādām valstīm nav.

Pēc viņa teiktā, sadarboties šo jautājumu pētīšanā ir svarīgi ne vien tāpēc, lai dalītos pieredzē un apmainītos ar informāciju, bet arī tāpēc, lai pievērstu tiem starptautiskās sabiedrības uzmanību.

“Desmitiem miljonu komunistisko režīmu upuru piemiņa jāpatur nemitīgā starptautiskās kopienas apziņas lokā,” uzsvēris vēsturnieks.

Sanktpēterburgas starptautiskā pētniecības un informācijas centra “Memoriāls” vadītāja Irina Flige izteikusi cerību, ka šī konference palīdzēs koordinēt dažādās valstīs strādājošu pētnieku pūliņus.
Saistītie raksti

“Ar laiku mēs ceram izveidot starptautisku terora nekropolistikas koordinācijas padomi, kas, cita starpā, palīdzētu apmainīties ar informāciju un izstrādāt vispārēju bāzi terora upuru reģistrācijai un publiski pieejamu masu kapu datu bāzi,” viņa stāstījusi.

Nekropolistika ir starpdisciplināra vēstures nozare, kas nodarbojas ar kapsētu pētīšanu, aprakstīšanu un saglabāšanu. Masu kapu pētīšanā iecerēts likt lietā arheoloģijas, arhīvu zinātnes, ģeoloģijas, antropoloģijas, medicīnas, ģenētikas, ģenealoģijas un citu zinātnes nozaru metodes.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Grieķija plāno slēgt trīs lielākās bēgļu nometnes Egejas jūras salās
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Pāvests devies vizītē uz Taizemi un Japānu
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maltā saistībā ar skandalozo žurnālistes slepkavību aizturēts ietekmīgs uzņēmējs
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lecis “RNP” valdes atlaišanu skaidro ar “RS” mēģinājumu iekasēt vairāk nekā 1,2 miljonus eiro
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO, VIDEO: Rīgas “Dinamo” piedzīvo sezonas dramatiskāko zaudējumu
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vai nākotnē latviešu valoda būs tikai ķēķa valoda? 8
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Āgenskalnā uz ielas apvārdo vīrieti, lai nolaupītu mobilo tālruni
54 minūtes
RR
Raivo Rosts
Ekonomika
Raivo Rosts: Kā mobilās tehnoloģijas ļauj pelnīt vairāk
6 stundas