×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
11. februāris, 2012
Drukāt

Tallinā un Tartu notikuši protesta mītiņi pret ACTA

igaunija

Igaunijas galvaspilsētā Tallinā un valsts otrajā lielākajā pilsētā Tartu 11.februārī notika protesta mītiņi pret Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu (ACTA), kuru Igaunija vēl nav parakstījusi. Mītiņā Tallinā piedalījās apmēram 1500 cilvēku, bet Tartu – vairāki simti cilvēku.

Mītiņu dalībnieki bija galvenokārt jaunieši. Viņu rokās bija plakāti “ACTA-globālā cenzūra!”, “Brīvība ir svarīgāka par naudu” , “Nost ACTA un Ansipu!”. Daudz plakātu bija angļu valodā: “I love my country, but fear my government” (“Es mīlu savu valsti, bet baidos no savas valdības”), “No ACTA, no new world order” (“Nē – ACTA, nē – jaunai pasaules kārtībai”).

Daudziem protestētājiem galvās bija cepurītes no folijas. Tādējādi viņi reaģēja uz Igaunijas premjermistra Andrusa Ansipa teikto, ka viņš “nesaprot tos cilvēkus, kuri ACTA padarījuši par kaut kādu briesmoni” un ieteikumu ACTA pretiniekiem uzlikt galvā cepurītes no folijas.

Sociālajos tīklos tika izplatīti aicinājumi rīkot protesta akcijas pret ACTA visā pasaulē.

Jau ziņots, ka ACTA mērķis ir noteikt starptautiskus standartus intelektuālā īpašuma aizsardzībai, apkarot preču zīmolu viltošanu, kā arī autortiesību pārkāpumus internetā. To 26.janvārī Latvijas vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars valdības vārdā parakstīja kopā ar vairumu Eiropas Savienības (ES) valstu. Piecas ES dalībvalstis- Vācija, Nīderlande, Slovākija, Kipra un Igaunija – to vēl nav parakstījušas, bet vairākas parakstījušās valstis paziņojušas par ratifikācijas iesaldēšanu.

Tomēr kritiķi tajā saskata daudz līdzību ar pretrunīgo ASV likuma iniciatīvu, kas pazīstama kā SOPA, un apgalvo, ka tā ļautu izspiegot jebkuru cilvēku, lai pārliecinātos, vai viņš internetā nepārkāpj autortiesības. SOPA apstiprināšana protestu dēļ ir atlikta, bet ACTA, kaut gan arī pret to notika protesti, ES un 22 tās dalībvalstu, arī Latvijas, pārstāvji parakstījuši. Līgums pirms stāšanās spēkā gan vēl jāratificē ES un vēl piecām parakstītājvalstīm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+