×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
30. maijs, 2016
Drukāt

Tallinas Brīvdabas muzejā notiks pirmās Latvijas Kultūras dienas

Publicitātes fotoPublicitātes foto

11. jūnijā Tallinas Brīvdabas muzeja Setu sētā notiks pirmās Latvijas Kultūras dienas Igaunijā, LA.lv pastāstīja Latviešu Nacionālās Kultūras biedrības Igaunijā valdes priekšsēdētāja Laura Šmideberga.

No plkst. 12 līdz pašam vakaram svētku apmeklētajiem ir sarūpēta īpaša programma, kas iepazīstinās ar latviešu kultūru un Jāņu tradīcijām. Svētku laikā darbosies dažādas darbnīcas bērniem. Svērkos Latvijas meistari ar kolēģiem no Igaunijas demonstrēs dažādus amatus, kā arī būs iespējams iegādāties meistaru rokdarbus un iepazīt Latvijas garšas.

Šmideberga stāsta, ka svētku rīkošana ir Latviešu Nacionālās kultūras biedrības Igaunijā iniciatīva, iedvesmojoties no līdzīgiem pasākumiem, ko rīko citās zemēs mītošie latvieši: “Lai arī esam kaimiņu tautas, igauņi par latviešiem nezin daudz. Pat latviešu valoda uz ielas tiek atpazīta ļoti reti. Šie svētki ir iecerēti kā mazs solis, lai mūsu tautas varētu viena otru iepazīt labāk. Pasākums noritēs Pirmsjāņu noskaņās, jo tieši Jāņu tradīcijas Latvijā ir saglabājušās tik stipras kā reti kurai Eiropas tautai.”

Par īpašajām jāņuzālēm un Jāņu laikā vacamajiem ārstniecības augiem stāstīs Rietumlatvijas zāļu sieva Līga Reitere, kuras vadībā darbosies arī Jāņu vainagu darbnīca. Latvijas rotkaļu Jakubovsku darbnīcā apmeklētājiem būs iespēja izgatavot savu bronzas rotu ar senajām latviešu zīmem. “Peles taka” iepazīstinās ar senajiem līvu un citu tautu tērpiem, kā arī mācīs savīt īpašas aukliņas. Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja kalējs un citi meistari demonstrēs savus amatus. Peipusa-krievu mājā Igaunijas Brīvdabas muzeja darbinieki gatavos īpašos latviešu ēdienus. Brīnišķīgās igauņu meistares Kairi Orav un Liina Meta Kuuskmann varīs ziepes.

Caur Jāņu dienas galvenajām norisēm un rituāliem apmeklētājus izvadīs Igaunijas latviešu folkloras kopa “Rēvele” un folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači” no Latvijas. Kopā ielīgosim Jāņus, izdziedāsim skaistākās īsākās nakts dziesmas un kursim simbolisko Jāņuguni.

Īpašajā svētku koncertā piedalīsies Igaunijas latviešu koris “Ziemeļu balsis”, Somijas latviešu koris “Ziemeļmeita”, Tallinas latviešu skoliņas “Taurenis” dalībnieki, folkloras ansamblis “Rēvele”, Igaunijas seno vīru dziesmu ansamblis “Lüü-Türr”. Noslēgumā folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači” prezentēs savu pērn izdoto vīru jāņudziesmu albumu “Jānis”.

Tradicionālos latviešun līvu dančus spēlēs pazīstamie Latvijas tautas muzikanti Oskars Patjanko un Māra Raģe kā arī talantīgā igauņu dūdu spēlētāja Leanne Barbo.
Pasākuma noslēgumā aicināsim visus uz īpašu kinoseansu, kura demonstrēsim Latvijas kino klasiku. Režisora Jāņa Streiča komēdiju “Limuzīns Jāņunakts krāsā”. Noskatoties šo filmu, igauņiem notiekti izdosies iepazīt latviešus daudz labāk, līdzīgi kā tas notiek ar latviešiem, kam izdodas noskatīties Igaunijas kino klasikas darbus kā “Siin me oleme” un “Mehed ei nutta”.

Īpašajā info stendā būs iespējams iegūt informāciju par Tūrisma iespējām Latvijā kā arī iegādāties latviešu mūzikas ierakstus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+