Dabā
Zaļā dzīvošana

Tallinas zoodārzā prāva ķirurgu komanda operēja ziloni Karlu0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/REUTER

Tallinas zooloģiskā dārza zilonim Karlam šonedēļ veikta operācija, kurā piedalījusies prāva ķirurgu komanda, klātesot aktīvā dienesta karavīriem, kuru uzdevums būtu piepalīdzēt, ja sešas tonnas smagais pacients pēc anestēzijas nogultos uz nepareizā sāna vai nokristu.

Kā pastāstījis Tallinas zooloģiskā dārza direktors Tīts Marans, uz Karla priekškājas pirms kāda laika parādījies strutains veidojums jeb abscess. Otrs, mazāks, izveidojies zilonim uz vaiga. Pēc viņa teiktā, zooloģiskajos dārzos dzīvojošie ziloņi ar šādu problēmu saskaras diezgan bieži.

Gatavošanās operācijai norisinājusies vairākus mēnešus. Zooloģiskajam dārzam šāda procedūra ir neierasta, tādēļ talkā aicināti Igaunijas Dabaszinātņu universitātes Veterinārās medicīnas institūta ķirurgi klīniskās veterinārmedicīnas katedras vadītāja Aleksandra Semjonova vadībā.

Viens no operācijas dalībniekiem bijis Kobuss Rāts, kas 15 gadus nostrādājis Dienvidāfrikas Republikas Krīgera nacionālajā parkā, ārstējis vairāk nekā tūkstoti ziloņu un tiek uzskatīts par ļoti pieredzējušu šīs jomas speciālistu.

Semjonovs pastāstījis, ka operācijas gaitā ķirurgi pārgriezuši abus abscesus, iztīrījuši brūces un paņēmuši paraugus diagnozes precizēšanai.

“Kā liecina mana agrākā pieredze, lai šādas brūces sadzītu, pēc operācijas ir vajadzīgs līdz pat pusgadu ilgs laiks, un sākotnēji brūču izskats varētu izbiedēt apmeklētājus, bet uztraukumam nav pamata, jo brūču asiņošana ir daļa no atveseļošanās procesa,” piebildis Rāts.

Pēc Semjonova teiktā, pastāvējis risks, ka Karls pēc anestēzijas nogulsies uz nepareizā sāna vai nokritīs, tādēļ līdzās dežurējis 41 Igaunijas Aizsardzības spēku sardzes bataljona karavīrs, lai vajadzības gadījumā milzīgo dzīvnieku pārvietotu. Tomēr viss norisinājies pēc plāna un zilonis iemidzis pareizajā pozā.

Saistītie raksti

Zooloģiskā dārza apmeklētāji Karlu kādu laiku neredzēs, jo zilonim būs vajadzīga vismaz nedēļa, lai atgūtos pēc operācijas.

Tallinas zooloģiskajā dārzā dzīvo trīs ziloņi – Drāja, Fienna un Karls. Visi trīs uz Igauniju atvesti no Krīgera nacionālā parka 1985.gada vasarā, būdami divus trīs gadus veci.

LA.lv