×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
25. oktobris, 2013
Drukāt

Talsos tomēr būs jauna slimnīca (5)

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

“Puisim, kurš darba vietā guva smagu galvaskausa traumu, palaimējās, ka ātrā palīdzība viņu atveda pie mums un neiroķirurgs nekavējoties varēja veikt viņam operāciju. Šajā gadījumā tam laikam bija izšķiroša nozīme,” dažus mēnešus senus notikumus atceras Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles vadītāja Kristīna Bidzāne. “Ir svarīgi, lai slimnīca atrodas pēc iespējas tuvāk vietējiem iedzīvotājiem.” Lai apkārtējo novadu pacientiem arī turpmāk būtu pieejama medicīniskā palīdzība, tiek celta jauna slimnīcas ēka.

Lai gan organizāciju “Latvijas Zaļā kustība” un “Par sakoptu Latviju” ierosinātā tiesvedība par būvatļaujas atcelšanu vēl nav beigusies un var ilgt pat vairākus gadus, divas tiesu instances atļāvušas to turpināt, tādēļ slimnīcas vadība nešaubās, ka jaunā slimnīca pacientiem durvis vērs jau nākamā gada aprīlī.

Ierobežo hospitalizācijas plāns


Pirms sešiem septiņiem gadiem Veselības ministrijas darba grupa sadarbībā ar somu un norvēģu speciālistiem izstrādāja vērienīgu Talsu slimnīcas projektu, kurā bija paredzēts izbūvēt ne tikai lielu neatliekamās medicīniskās palīdzības centru, bet pat ginekoloģijas un dzemdniecības nodaļu un stacionāru ar 138 gultas vietām, no tām 96 – akūtiem pacientiem. Katrā palātā bija paredzēts seifs, kurā pacienti varētu glabāt dokumentus un naudu. Ja grandiozie plāni būtu īstenojušies, Talsu slimnīcu, visticamāk, piemeklētu nesen celtās Ogres rajona slimnīcas liktenis – tā šoruden slēgusi ēkas vienu stāvu, jo valsts apmaksāto pacientu ir pārāk maz.

Šobrīd vīzija par stacionāro aprūpi ir mainījusies, tādēļ lielāko daļu Rojas, Dundagas, Mērsraga vai Talsu novada iedzīvotāju, kuriem nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, ātrie ved uz Ventspili vai pat Rīgu. Talsu slimnīcā nonāk vien tie pacienti, kuriem saasinājusies kāda akūta iekšķīga kaite, piemēram, sākušies sirds ritma traucējumi, iedzēlusi čūska vai gadījies apdegums.

“Šobrīd operācijas zāles Talsu slimnīcā darbojas tikai dienā, tādēļ varam veikt plānveida operācijas, bet neatliekamo palīdzību varam sniegt tikai tiem pacientiem, kurus pie mums atved līdz pievakarei,” stāsta K. Bidzāne.

Jauna slimnīca Talsos ir ļoti vajadzīga, jo vecā, kas celta pirms vairāk nekā simt gadiem, ir pamatīgi nolietojusies – pamati saplaisājuši, bet vienā no slimnīcas nodaļām grīda tik stipri līgojas, ka tur vairs nejūtas droši ne ārsti, ne pacienti. To saprot arī vietējās pašvaldības, ar savu artavu atbalstot jauno Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansēto slimnīcas projektu – gan ne tik vērienīgu, toties atbilstošu rūkošajam vietējo iedzīvotāju skaitam.

Neliela un ekonomiska


“Jaunās slimnīcas plānojums ir ļoti racionāls, kompakts un ekonomisks, jo jārēķinās arī ar komunālajiem maksājumiem. Vietu skaits stacionārā atbilst tam, cik Nacionālais veselības dienests reāli maksā par pacientu ārstēšanu slimnīcā,” saka Talsu novada pašvaldības vadītājs Aivars Lācarus.

Jaunajā slimnīcā būs divas operāciju zāles, stacionārs un dienas stacionārs ar 40 gultas vietām un nelielas, mājīgas palātas ar iebūvētām tualetes telpām.

Pirmajā stāvā paredzēta plaša ambulatoro pakalpojumu nodaļa, kurā vairāki kabineti atvēlēti arī ģimenes ār-stiem, radioloģijas un rehabilitācijas nodaļas ar trenažieru un vingrošanas zālēm, masāžas un fizikālās terapijas kabinetiem. Talsu slimnīca īpaši lepojas ar Hemodialīzes nodaļu, kurā nieru aizstājterapiju saņem 17 tuvējo novadu iedzīvotāji. Lai šie cilvēki varētu normāli dzīvot un strādāt, arī jaunajās telpās seši “mākslīgās nieres” aparāti tiks darbināti divās maiņās piecas dienas nedēļā, arī sestdienās.

Slimnīca jau pieņēmusi darbā vairākus speciālistus, piemēram, nesen pacientus sākuši konsultēt divi traumatologi ortopēdi – viens no Kuldīgas, otrs no Rīgas, bet darbā tiks aicināts arī neirologs, ķirurgs un virkne citu. Lai piesaistītu slimnīcai jaunus ārstus, pašvaldība plāno piedāvāt viņiem dienesta dzīvokļus vai viesnīcas numuriņus, lai speciālists varētu ierasties pilsētā kaut vai uz dažām dienām, piemēram, kādas sarežģītas operācijas veikšanai.

Viedoklis


Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa: “Ceļš līdz Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai Ventspilī ir ap 80 kilometru, Kuldīga ir vēl tālāk. Uz Ventspili no Rojas pa tiešo ar autobusu nemaz nevar nokļūt – jābrauc ar pārsēšanos, tādēļ vienā dienā visas rindas pie dakteriem izsēdēt nemaz nav iespējams. Mūsu novada iedzīvotājiem visparocīgāk ir apmeklēt Talsu slimnīcu. Arī pacients, kas ārstējas stacionāri, jūtas daudz labāk, ja pie viņa var atbraukt ciemos. Jaunās slimnīcas projekts ir pārdomāts un ekonomisks, tāpēc mūsu pašvaldība labprāt tajā iesaistījās. Piemēram, padomāts gan par elektrības, gan siltuma taupīšanu, lai samazinātu ēkas uzturēšanas izmaksas.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. vajadzeja atsutit bedigi slaveno duetu noBalviem,tad pec jaunās slimnicas uzcelsana pilnigi VISIārsti butu aizbeguši ,paskaties kas notiek Gulbenē

  2. DZIRDU, KA SLIMNĪCAS RUNĀ PAR TAUPĪBU

  3. Iepriecina tas, ka to , ka slimnīca būs , zina jau pirms tiesas lēmuma. Un Bidzānes k-dze, tas patiešām bija LAIMĪGAIS gadījums , ka ārsts , kas vienreiz mēnesī atbrauc, tajā dienā bija Talsos. Citādi diez vai būtu ar ko lielīties. Ja nu vienīgi ar jaunajām telpām un katastrofālu ārstu trūkumu.

    • Dies` nedod pašam vai Taviem radiem meklēt palīdzību Bidzānes vadītajā Talsu slimnīcā. Tad zināsi sava komentāra cenu.

  4. Nu tad beidzot.

Draugiem Facebook Twitter Google+