Latvijā
Novados

Talsu mērs izglābjas – viena no neuzticības rosinātājām pārdomājusi1

Publicitātes foto

Viena no neuzticības rosinātājām pārdomājusi, jo novadam par labu nenāktu ārkārtas vēlēšanas vai pat VARAM izraudzītā administratora iecelšana.

Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols (LZS) pēc sešu deputātu rosinātā neuzticības balsojuma ceturtdien tomēr saglabāja amatu, jo viena no lēmuma projekta iesniedzējām – Daiga Feldmane (LRA) – mainīja viedokli un nobalsoja pret mēra atbrīvošanu. “Mūsu iedzīvotāju interesēs nav domes ārkārtas vēlēšanas,” sēdē paskaidroja D. Feldmane.

Viņa cer, ka pēc “šī spēriena” D. Karols kaut ko pārdomās un spēs saliedēt deputātus, lai strādātu kopā. D. Karola aicinājums visiem 17 deputātiem jau piektdien sapulcēties, lai pārrunātu turpmāko kopdarbību, liecina par zināmu gatavību šo vēlējumu īstenot.

Neuzticību D. Karolam rosināja seši deputāti pēc reģionālās partijas “Talsu novada attīstībai” (“TNA”) domnieku iniciatīvas, taču iesnieguma parakstītājiem nebija plāna, kā izraudzīties nākamo mēru.

Ģirts Kalnbirze (“TNA”) piedāvāja turpmāk darāmo darbu sarakstu un aicināja visus deputātus kopīgi to apspriest. Par neuzticību nobalsoja arī trīs “Mēs – Talsiem un novadam” deputāti, kas nebija parakstījuši iesniegumu. Viens no viņiem – bijušais domes priekšsēdis Edgars Zelderis – sēdē pateica, ka šo domnieku mērķis ir panākt ārkārtas vēlēšanas, jo šis domes sastāvs diez vai spētu vienoties par jaunu priekšsēdi un strādāt kopā.

Edmunds Demiters (“Jaunā Vienotība”) un Miervaldis Krotovs (LZS) sēdē norādīja, ka risks ir ne tikai piedzīvot tikpat sadrumstalotu domi (tajā 17 mandātus tagad sadala astoņas partijas) pēc ārkārtas vēlēšanām, bet pastāv iespēja, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ieceļ Talsu novadā administrāciju, kas deputātu vietā lems par novada dzīvi.

Jaunas vēlēšanas nerīko, ja pēc domes atlaišanas līdz kārtējām vēlēšanām palicis mazāk nekā 15 mēneši. Ja ceturtdien balsojums būtu pozitīvs, tad pēc 11. septembra VARAM varētu rosināt domes atlaišanu, bet likumprojektu vēl vērtētu valdībā un būtu jāpieņem Saeimā. Sociālajos tīklos varēja lasīt minējumus, ka VARAM ieceltais administrators varētu būt pietuvināts “Talsu novada attīstībai”.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (“AP”) padomnieks ir viņa partijas biedrs Aivars Tiesnesis, kurš agrāk bija Tautas partijas ģenerālsekretārs. Tieši bijušie TP biedri ir izveidojuši “TNA”. Uz “Latvijas Avīzes” jautājumu, vai viņš ar bijušajiem domubiedriem ir pārrunājis situāciju Talsos,

A. Tiesnesis atbildēja: “Es jau pazīstu visu Latviju un ar daudziem saprātīgiem cilvēkiem parunāju. Talsenieki ir gudri cilvēki, viņiem pašiem jātiek galā.” Viņš informēja, ka ministrijas vadība 17. jūlijā Talsos plāno tikties ar potenciālā novada pašvaldību deputātiem. Talsu novads ir viens no lielākajiem, tajā ir vairāk nekā 30 000 iedzīvotāju. Arī tāpēc vairāki deputāti debatēs izteica šaubas, ka vienotāku domes sastāvu ārkārtas vēlēšanās neizdosies panākt. Pašvaldības darbs arī būtu paralizēts uz ilgāku laiku, jo drīz pēc šīs kampaņas sāktos gatavošanās kārtējām vēlēšanām 2021. gadā.

Trīs reizes Talsu novada vēlēšanās uzvarēja komanda, kas 2009. gadā startēja zem Tautas partijas karoga, bet pēc tās darbības izbeigšanas izveidoja partiju “TNA”. Visās vēlēšanās – arī 2017. gadā – saraksta līderis bija toreizējais domes priekšsēdis Aivars Lācarus, kurš no politikas ir aizgājis.

Partija 2017. gadā palika opozīcijā, bet E. Zelderis vērsa tiesībsargājošo iestāžu uzmanību uz iespējamajiem pārkāpumiem iepriekšējā sasaukumā. Tagad “TNA” vairs nav tik spilgtu līderu.

A. Lācarus “LA” atzina, ka strādājot medicīnā un nav plānojis atgriezties politikā. Arī viņam nav lielas ticības, ka kāda partija Talsu novadā spētu iegūt tik pārliecinošu vairākumu, lai varētu viena noteikt situāciju. Problēmas pašvaldības uzņēmumos, par ko tika pārmests D. Karolam, esot bijušas jau ilgāku laiku, bet tagad tās esot samilzušas vēl vairāk.

Grūtības domes darbā A. Lācarus saista arī ar to, ka pēc vēlēšanām, kad varu pārņēma E. Zelderis, daudzi profesionāli cilvēki atstājuši darbu izpildvarā. Ceturtdien Talsu novada dome atbalstīja izpilddirektora Modra Jaunvalka lūgumu atbrīvot viņu no darba. Vairāki deputāti sēdē atzina, ka viņš ir jauks cilvēks, bet nebija piemērots šim darbam.

LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
Latvijas skolēni izcīna trīs bronzas godalgas 30. Starptautiskajā bioloģijas olimpiādē Ungārijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO, VIDEO. Policija: Advokātu Bērziņu laupītāji nāvējoši sašāvuši, mājas saimnieci – sasējuši
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Nemiers Parīzē
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO, VIDEO. Policija: Advokātu Bērziņu laupītāji nāvējoši sašāvuši, mājas saimnieci – sasējuši
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Smaga avārija netālu no “Akropoles”
37 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Rīga karstumu izjutīs mazāk. Toma Briča prognoze par gaidāmo laiku
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Ierīkoja slēpni un šāva pa riepām: Igaunijā aiztur bandu no Latvijas
1 stunda
LA
LA.LV
Kultūra
Ar latviešu aktieru piedalīšanos uzņem filmu “47” – par Viktora Coja bojāeju
1 stunda