Latvijā
Vēsture

Talsu muzejā valsts svētku noskaņā pieminēs nacionālos partizānus 16

Publicitātes attēls

Latvijas valsts svētku noskaņā Talsu novada muzejā 10. novembrī plkst. 13 notiks sarīkojums “Noklusētais karš”, LA.lv uzzināja novada domē.

Novembrī arvien pieminam Latvijas Brīvības cīņās, no 1918.-1920. gadam, kritušos karavīrus. Šoreiz Talsu muzejs aicina uz sarunu par par nacionālajiem partizāniem, tautā sauktiem – mežabrāļiem, kuri no 1944. gada līdz 1956. gadam patvērās Latvijas mežos, lai cīnītos pret PSRS okupācijas varu. Šo cīnītāju galvenais mērķis bija nacionālās neatkarības atjaunošana. Viņu vidū bija gan no Sarkanās armijas, gan no latviešu leģiona dezertējušie, gan vietējie zemnieki.

Talsu apriņķī darbojās aptuveni 15 nacionālo partizānu grupas, kuras vērsās pret vietējām padomju iestādēm. Viena no aktīvākajām bija 19. ieroču SS grenadieru divīzijas 43. pulka prettanku rotas komandiera kapteiņa Pētera Čevera (1914-1951) vadītā partizānu grupa, kas savu darbību izvērsa Vandzenes, Upesgrīvas un Nogales pagastos.

Sarīkojumā piedalīsies ar stāstījumu par Latvijas nacionālo partizānu karu 12. Saeimas deputāts un vēsturnieks Ritvars Jansons, par Pētera Čevera partizānu grupu – bijušais Totalitārisma seku dokumentēšanas centra darbinieks un ilggadējais nacionālo partizānu kustības pētnieks Talsu novadā Jānis Vasiļevskis. Būs apskatāma Talsu novada muzeja krājuma glabātāja Alfrēda Moseičuka sagatavotā izstāde “Latvijas nacionālo partizānu bruņojums”. Sarīkojumu svinīgumu pilnīgos Talsu 2. vidusskolas zēnu koris un Talsu jaunsargu vienība.

Saistītie raksti
LA.lv