×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
7. jūnijs, 2014
Drukāt

Tapis plāns, kā pagarināt Latvijas iedzīvotāju mūžu (20)

Foto - © Konstantin Yuganov, Fotolia.comFoto - © Konstantin Yuganov, Fotolia.com

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2014.-2020.gadam, kuru mērķis ir palielināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu un novērst priekšlaicīgu nāvi.

VM cer, ka, īstenojot plānošanas dokumentā paredzētos pasākumus, iedzīvotāju veselīgi nodzīvotais mūžs pieaugs par trim gadiem, vīriešiem sasniedzot 57 gadus un sievietēm 60 gadus. Tāpat plānots, ka šie pasākumi par 11% samazinās iedzīvotāju potenciāli zaudēto mūža gadu skaitu.

Lai sasniegtu pamatnostādņu mērķus, VM izvirzījusi sešus galvenos uzdevumus. Pirmkārt, novērst nevienlīdzību veselības jomā, nodrošinot visiem Latvijas iedzīvotājiem vienādas iespējas uz veselību, otrkārt – samazināt priekšlaicīgu mirstību no neinfekciju slimībām, mazinot riska faktoru negatīvo ietekmi uz veselību, treškārt – uzlabot mātes un bērna veselību. Tāpat paredzēts veicināt veselīgu un drošu dzīves un darba vidi, samazināt traumatismu un mirstību no ārējiem nāves cēloņiem, kā arī saslimstību ar infekcijas slimībām.

Kā pēdējais, bet ne mazāk svarīgākais uzdevums noteikts nodrošināt efektīvu veselības aprūpes sistēmas pārvaldi un racionālu resursu izmantošanu, lai sekmētu veselības aprūpes sistēmas darbības ilgtspējību un vienlīdzīgu pieeju veselības aprūpes pakalpojumiem, kas tiek apmaksāti no valsts budžeta.

Pamatnostādnes paredz virkni praktisku uzdevumu, tostarp sadarboties ar sabiedrības viedokļa veidotājiem, tai skaitā medijiem, lai plašāk informētu iedzīvotājus par sabiedrības veselības jautājumiem, kā arī organizēt iedzīvotajiem izglītojošas nodarbības par veselīgu uzturu. Tāpat plānots, sākot ar 2015./2016.mācību gadu, noteikt profesionālās vidējās izglītības un valsts arodizglītības mācību saturā obligāti apgūstamu veselības izglītības moduli, kā arī panākt transtaukskābju daudzuma ierobežošanu pārtikas produktos, plašākus ierobežojumus enerģētisko dzērienu tirdzniecībai un reklāmai un ierobežojumus pārtikas produktu ar augstu sāls, cukura un tauku saturu reklāmai.

Paredzētas arī veselīga uztura veicināšanas programmas izglītības iestādēs, vasaras nometnes pusaudžiem un jauniešiem. Varētu sagaidīt arī pastiprinātas kontroles tirdzniecības vietās, lai mazinātu iespēju nepilngadīgajiem iegādāties tabakas izstrādājumus.

Plānoti vēl daudzi citi pasākumi, kuriem nepieciešamais papildu finansējums, pēc VM aprēķiniem, 2015.gadā ir 95 143 eiro, 2016.gadā – 221 715 eiro, 2017.gadā – 370 571 eiro, 2018.gadā – 532 863 eiro, 2019.gadā – 602 703 eiro un 2020.gadā 671 279 eiro.

Pamatnostādņu projekts patlaban nodots publiskai apspriešanai. Iedzīvotāji aicināti sūtīt savus priekšlikumus vai iebildumus par dokumenta projektu līdz 6.jūlijam pa e-pastu “valerija.muizniece@vm.gov.lv”.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Esam nekonsekventi . Brēcam, ka veču (t.i. pensionāru) ir saviesies pārmēru daudz .Un nu pēkšņi mācām,kā ilgāk dzīvot. Esmu nesaprašanā ! Kā tad īsti jābūt?

 2. Vispirms vajadzētu atskaitīties par paveikto. Ja nemaldos, tad drīz būs pagājuši 10 gadi kopš aizliedza alkohola tirdzniecību naktīs. Turpat vai visus 42% diennakts alkohols nav pieejams veikalos. Ja vēl pieskaita laiku, kad cilvēki strādā, tad legālai dzeršanai gandrīz laiks neatliek. Pa šiem 10 gadiem vajadzētu būt graujošiem panākumiem dzeršanas apkarošanā. Ja tā nav tad ………………….

 3. Kad ministri neko nedara, tad cilvēki neapmierināti, kad kaut ko dara, tad atkal slikti. Kas jums ir?

 4. Muļki kas šito izdomāja jo mūsu jaunieši nopīpējušies spaisu savu veselību atpakaļ nedabūs un par to var pateikties tikai un vienīgi mūsu “gudrajai” valdībai kas domā tikai par savām kabatām un spaisa tirzniecību ieviesa valsts īpašumos. Tagad to protams pierādīt varbūt nevarēs jo ar mēdiju un informācijas sagrozīšanu savā labā varbūt sevi būs pataisījuši par labajiem. Tā ir tikai maza daļa no visa ko es zinu bet pavisam nopietni vidējais dzīvotspējas līmenis kritīsies nevis celsies un ja celsies tas atkal būs kāds mēdiju triks jo viņi mūs čakarē un čakarēs tikai mēs visi kopā spējam šo valsti mainīt.

 5. Neskaužat nu, līdzpilsoņi, to pārdesmit ierēdņu nopelnīto: tikai retam ierēdnim tiek cūkas laime – NOĒST no līdzpilsoņiem nodokļos izkratītos kāpostus, sacerot kārtējos SVĒTOS RAKSTUS papīrgrozam…

 6. Kā paildzināt ? Vienkārši ,ievelciet to BMW,TOYOTA investoru -rūpnīcu 4000 darbavietām ,un skat jau zemē būs kādi 12.000 jaunu cilvēku ar atvasītēm .. Tas kas trūkst- LV. Reizē arī atklājas ļoti nepatīkama aina ,valstī ilgspējīgai paolitikai atbilstošs mega investors (1-2 Miljardi Eiru ) tā arī nerādās .Atbildes šim ekonomiskam jautājumam var meklēt Nīderlandē ,Somijā daļēji Dānijā. Kā zinām veci labi auto neuzlabo autoparka vidējo gadaskaitu, bet tālākā perspektīvā tikai noslogo autoservisus ar mazproduktīvu ,peļņu nenesošu darbību.

 7. Vai Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2014.-2020.gadam arī tiks izdotas grāmatas veidā,kā Veiksmes stāsts? Cerams,ka vismaz lielākā tiražā!

 8. Ko varam secināt? Atbildēt

  Dzīve iet uz augšu,bikses krīt uz leju!

 9. Esmu priecīgs!

 10. Brīnišķīgi un uzjautrinojoši Atbildēt

  Atliek tikai Vienotībai šīs pamatnostādnes izdot bagātīgi ilustrēta kabatas formāta komiksa veidā,izdalīšanai mācību iestādēs un pansionātos! Līdz Saeimas vēlēšanām atlikušajoe trīs mēnešos to vēl par paspēt!

 11. Vēl nesapratāt? Atbildēt

  Egils Līcītis taču jau pateica:”Mīļie politiķi,lūdzu nevazājiet tautu aiz deguna”

 12. Ierēdņi raksta visādus plānus, kā paildzināt cilvēka mūžu, bet stādot šos plānus aizmirst papētīt, kā tad reālos apstākļos nodzīvot ilgu mūžu. Lūk, Latvijā jau ir 540 cilvēki, kuri nodzīvojuši 100 gadus un vairāk.
  Vai šī plāna cepēji ir ar viņiem aprunājušies. Protams, nav! Jo viņiem liekas: jo augstākā amatā cilvēks, jo viņš ir gudrāks, bet tā nav. Tāpēc arī plānā nav atziņas, ka ilga mūža noslēpums neslēpjas vis vieglā dzīvē un vispusīgā aprūpē. Visi 100 gadnieki savā mūžā ir daudz un smagi strādājuši un pārvarējuši daudzas problēmas un stresa situācijas, dzīvojuši pieticīgu dzīvi, lietojuši vienkāršu ēdienu, bet grūtību priekšā nekad nav bijuši pesimisti. Ar to tad arī bija jāsāk, mācītie gudrinieki, stādot šādus plānus.

 13. Steidzamā spalvu spodrināšana Atbildēt

  Lielajā priekšvēlēšanu aģitācijas steigā Vienotības pārziņā esošā Veselības ministrija savā grandiozajā plānā,runājot,piemēram, par pastiprinātu kontroli tirdzniecības vietās ir aizmirsusi pat par alkoholiskajiem dzērieniem! Kam gan negadās!Un,nedomājiet tikai par visiem trūkumiem un priekšlikumiem to novēršanai rakstīt presē,blamējot pirms vēlēšanām Veselības ministriju! Ziņojiet par to visu konfidenciāli līdz 6.jūlijam pa e-pastu! Jo nekādas publiskās apspriešanas ne Latvijas radio,ne LTV,ne presē nebūs.VM pašai ir pietiekami daudz savu ierēdņu.Kā teiktu Egils Līcītis: Nevazājiet tautu aiz deguna!

 14. Ēdiet vairāk augļus-papaiju,mango,avokādo! Arī ābolus un plūmes,lai nav vēdera aizcietējuma!

 15. Ar nākamo gadu,vai jau šogad? Atbildēt

  Ne plāns,bet anekdote! Tagad,23 gadus pēc neatkarības atjaunošanas, sāksim steidzami uzlabot mātes un bērna veselību un nodrošināsim visiem Latvijas iedzīvotājiem vienādas iespējas uz veselību?! Pat neieviesuši vēl veselības apdrošināšanu? Rosinot likvidēt pat lauku ceļus? Baigie humoristi nolasījušies tajās ministrijās!

 16. Šos milzīgos papildu izdevumus varētu samazināt vismaz par procentiem piecdesmit,apvienojot Veselības un Labklājības ministrijas vienā ministrijā kā Igaunijā,Krievijā,Somijā,Zviedrijā,Norvēģijā,Islandē,Īrijā,Nīderlandē,Horvātijā,Gruzijā,Ungārijā,Rumānijā,Polijā un pat Indijā,Japānā,Austrālijā utt. Neaizmirsīsim,ka pirmskarā Latvijas Tautas labklājības ministrijas Veselības departamentā strādāja tikai 17 (septiņpadsmit!) darbinieki un nebija nekādu rindu ne uz izmeklēšanu,ne plānveida operācijām.Arī zāles bija desmitreiz lētākas bez Zāļu valsts aģentūras,parlamentārā sekretāra un specializētajiem atašejiem Maskavā un Briselē.

 17. Veselības ministrija nav pat saskaitījusi cik miljonus vēl papildus vajadzēs līdz 2020.gadam,lai realizētu visus šos brīnišķīgos pasākumus? Un aizmirsusi,ka daudziem trūcīgajiem iedzīvotājiem nav pat naudas zobu protēzēm,lai varētu pienācīgi sakošļāt veselīgos produktus!

 18. IERĒDŅIEM NO CITAS DIMENSIJAS! Atbildēt

  Izglītojošas nodarbības par veselīgu uzturu ar 21% PVN apliktos pārtikas produktus nepalētinās! “Latvijā,salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm ir otrs augstākais materiālās nenodrošinātības un dziļas materiālās nenodrošinātības rādītājs,kas norāda uz lielu iedzīvotāju īpatsvaru,kuri nespēj norēķināties par komunālajiem maksājumiem,uzturēt siltu mājokli UN ĒST PILNVĒRTĪGU PĀRTIKU,nerunājot par iespējām segt neparedzētus izdevumus un reizi gadā vienu nedēļu atpūsties ārpus mājas.”
  Informatīvais ziņojums.Priekšlikumi sociālās drošības sistēmas pilnveidošanai.Labklājības ministrija.2013.

 19. Aspartame is poison! Atbildēt

  “…plašākus ierobežojumus enerģētisko dzērienu tirdzniecībai un reklāmai un ierobežojumus pārtikas produktu ar augstu sāls,cukura un tauku satura reklāmai”. Viss? Cukura un sāls vietā turpināsim reklamēt cukura aizvietotāju canderel jeb aspartāmu E-951,kurš par sāli un cukuru ir nesalīdzināmi kaitīgāks?
  “BENU APTIEKA,2014.gada jūnijs.
  CANDEREL cukura aizvietotājs.
  Mazkaloriju saldinātājs,kura lieliskās garšas pamatā ir unikāls sastāvdaļu maisījums.Aspartāms un kālija acesulfāms ir galvenās saldinātāja Canderel tablešu un pulvera sastāvdaļas.Šie saldinātāji ir aptuveni 200 reižu saldāki nekā cukurs,bet ar daudz mazāku kaloriju skaitu.Sortimentā pieejams: Canderel tabletes N100 Canderel tabletes N300Canderel Refill tabletes 5×100
  Canderel tabletes N100 1,93 EUR 1,36 LVL
  Canderel tabletes N300 5,16 EUR 3,63 LVL
  Canderel Refill tabletes 5xN100 8,12 EUR 5,71 LVL
  Veselības ministrijai.tajā skaitā Latvijas ārstu biedrībai,protams,pret aspartāmu un tā pārdošanu aptiekās un reklamēšanu nekādu iebildumu nav,ko gan nevar tiekt par sāli un cukuru,jo VM ierēdņi taču nelasa pat žurnālu “Vides vēstis”,nerunājot jau par ļoti plašo negatīvo informāciju par šo 200 reižu saldāko par cukuru mazkaloriju saldinātāju internetā! Kuri nav lasījuši,izlasiet,kas ir šis ASPARTAME!

  • Nepārmetīsim ierēdņiem ka viņi nelasa žurnālus ar vērtīgu informāciju, jo nav zināms, vai viņi ir skolā gājuši! Nu nav paveicies ar skološanos, tāpēc arī stulbi spriedelējumi.

Draugiem Facebook Twitter Google+