×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
4. oktobris, 2012
Drukāt

Taps valsts iestāde uzņēmējdarbības atbalstam 


Foto-LETAFoto-LETA

Līdz nākamā gada beigām valstī izveidos jaunu iestādi, kas īstenos valsts finanšu atbalstu uzņēmējdarbībai.
 Tā šonedēļ nolēmusi valdība, idejiski atbalstot Finanšu ministrijas priekšlikumu par šādas iestādes radīšanu. Nosaukums tai vēl nav izdomāts, pagaidām tā nosaukta par vienotas attīstības finanšu institūciju (AFI).

 

AFI pārziņā būtu tās valsts finanšu atbalsta programmas, kuras līdz šim ar dažādiem noteikumiem šā atbalsta saņēmējiem īsteno Hipotēku un zemes banka, Latvijas Garantiju aģentūra, Lauku attīstības fonds un Vides investīciju fonds.

AFI nodrošinātu šo atbalstu ar vienādiem noteikumiem valsts definētās, tautsaimniecībai svarīgās jomās, kurās nav pieejams tirgus finansējums. Cita starpā valsts atbalsts tiktu novirzīts lauksaimniecībai un lauku teritoriju attīstībai, vides aizsardzības un energoefektivitātes uzlabošanai. AFI, piemēram, gādātu par atbalstu uzņēmējdarbības sākšanai nelielu aizdevumu veidā. Kā zināms, komercbankās vispirms novērtē uzņēmēja naudas apgrozījumu un maksātspēju, neriskējot aizdot naudu tādam, kurš tikko sācis uzņēmējdarbību un par kuru nav īsti zināms, kāds būs iznākums. Kā atzīst uzņēmēji, kas tikko sākuši savu biznesu, viņiem nav iespēju aizņemties lielus kredītus mazās peļņas un naudas apgrozījuma dēļ. Tāpēc ir apsveicama pašlaik Hipotēku un zemes bankā īstenotā nelielu kredītu izsniegšana maziem un vidējiem uzņēmumiem.

Taču, izveidojot AFI, tā būtu bezpeļņas organizācija, kas nekonkurētu ar komercbankām vai citiem privātiem tirgus dalībniekiem. Tā nepiedāvās parastos komercbanku pakalpojumus, to skaitā nepiesaistīs publiskos noguldījumus. Pēc Finanšu ministrijas ieceres, vienās rokās turot dažādu valsts finanšu atbalsta programmu īstenošanu, tikšot novērsta valsts atbalsta izmētāšana pa dažādiem fondiem un aģentūrām. Tā varēšot stingrāk uzraudzīt, kā tiek tērēta uzņēmējdarbības veicināšanai piešķirtā nauda. Tāpat būšot mazāk jātērē valsts budžeta nauda pašlaik izveidoto aģentūru un fondu uzturēšanai.

Ministru kabinetā vēl nav nolemts, kam piederēs jaunveidojamās AFI kapitāla daļas, par to varētu būt skaidrība oktobra beigās. Savukārt detalizēts vienotas AFI izveides plāns tiks sagatavots līdz 2013. gada martam. Kamēr AFI vēl nav izveidota, tikmēr iesāktās valsts atbalsta pro-grammas tiks īstenotas tāpat kā līdz šim.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+