×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. novembris, 2015
Drukāt

Tapusi filma par Daini Īvānu (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kas ir Dainis Īvāns – uzdodot šo jautājumu jauniešiem, lielākoties atbilde ir “nezinu” – tā liecina ar filmēšanas kameru veiktā aptauja. Aizpildīt Latvijas jaunākās vēstures robus personīga stāsta leņķī ļaus jauna pilnmetrāžas dokumentāla filma “Īvāns”, kas vēsta par vienu no Latvijas otrās neatkarības ievērojamākajiem aktīvistiem, Tautas frontes vadītāju, žurnālistu un publicistu, bet tagad – no politikas skatuves nogājušu personību – Daini Īvānu. Režisora Andreja Verhoustinska un scenārija autores Noras Ikstenas filma Latvijas kinoteātros skatāma no 9. novembra.

Dainis Īvāns, viens no spēcīgākajiem Latvijas jauno laiku vēstures līderiem un personībām, filmā saka, ka bērnībā vēlējies kļūt par Lāčplēsi, kura mutē Rainis licis vārdus – “Nav pagātnei varas, mans ceļš ir jauns”. Par Latvijas pagātni un tagadni Īvāns stāsta bez noklusējumiem un politiski klišejiskiem tekstiem, kas ar milzu apjomu skalo cilvēku smadzenes medijos un presē ikdienā. Īvāns uzskata, ka vara degradē cilvēku, viņam ir savi argumenti, kuros šajā laikā ir būtiski ieklausīties. Viņš ir gatavs atzīt arī savas kļūdas un vilšanās, kas ir tik neraksturīgi mūsdienu politiskās domas līderiem. Viņš atzīst arī personiskos zaudējumus, kas upurēti uz sabiedriski politiskās cīņas altāra.

Filmēšana gada garumā notikusi Daiņa Īvāna no tēva mantotajās mājās “Īvāni”. “Pirmkārt, esmu ļoti pateicīgs filmas varonim, ka viņš piekrita mūs uzņemt un atbalstīja mūsu ideju par filmas tapšanu. Tas nav vienkārši, kad tavā dzīvē ielaužas cilvēki ar kameru, seko ikdienā un svētku reizēs. Turklāt Dainim aktīvās politiskās dzīves laikā publicitātes ir bijis pārpārēm un tagad viņš no tās vairās,” saka filmas režisors Andrejs Verhoustinskis.

Filmas scenārija autore, rakstniece Nora Ikstena stāsta: “Gads, ko pavadījām, filmējot Daini Īvānu, man personīgi ir ne tikai filmas, bet dzīves stāsts. Daiņa dzimtas mājas “Īvāni” atrodas netālu no manas vecmāmiņas Ārijas dzimtajām “Draudavām”. Dzimtas kokus pētot, sanāk, ka esam ar Daini tālos senčos radi. Arī tāpēc mūsu filmēšanas laikā “Īvānos” man vienmēr bija sajūta, ka atgriežos gluži kā mājās. Mēs kopā jutāmies brīvi un nepiespiesti – gan runājot par vēsturiskiem Latvijas momentiem, gan cilvēciskām uzvarām un drāmām, gan sekojot Daiņa harmoniskajai ikdienai lauku darbos.”

Jaunā filma ir stāsts par cilvēku, kurš simbolizē jaunlaiku Latvijas vēsturi, par cilvēkvalsti, kas apvieno gan cerības, ideālismu, gan vilšanos, izvēles, kompromisus, uzvaras un zaudējumus. Un atrod sevī spēku atgriezties pie pirmsākumiem, neļaut sevi samalt laikmeta griežiem un nebūt tikai par gadījuma karakalpu dzīves noliktajā stāstā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ikstena ir nebaudāma.

Draugiem Facebook Twitter Google+