Kultūra
Kultūrpolitika

Tapusi filma par Dziesmu svētku tradīciju vairāk nekā simt gadu laikā0

Foto: Kārlis Kalseris

Piektdien, 1. jūnijā, kinoteātrī “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos režisora Askolda Saulīša dokumentālā filma “Dziesmuvara” – stāsts par mums pašiem un par Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstību dinamiskajā un mainīgajā laika ritā vairāk nekā simts gadu garumā, vēsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC).

Filmas režisors Askolds Saulītis stāsta: “Līdz ar pirmo vidzemnieku dziedāšanas dienu Dikļos 1864. gadā un 1873. gada Pirmajiem Vispārējiem latviešu dziedāšanas svētkiem Rīgā – Dziesmu svētki kļuvuši par neatņemamu latviskās identitātes sastāvdaļu. Filmā atainoti centieni Dziesmu svētkus pakļaut dažādiem ideoloģiskiem mērķiem un tautas attapība to nepieļaut. Dziesmuvara tautai devusi spēku izcīnīt neatkarīgu valsti, izturēt karos, pretoties pārtautošanai. Dziesmu svētkos nostiprinājies mūsu garaspēka karaspēks, kas Trešajā atmodā izrādījies stiprāks pat par padomju okupantu bruņotiem spēkiem.”

Dokumentālās filmas “Dziesmuvara” veidotāji savu Dziesmu svētku redzējumu ļauj izstāstīt dokumentālam koptēlam – latviešu karavīram, kara lidotājam, ērģelniekam un koristam. Lidojumā virs Latvijas – vēsturiskās fotogrāfijās, dažādās laikmeta liecībās, oficiālās un ģimeņu hronikās, kā arī liktenīgo dziesmu motīvos ir atgādināts par latviešiem dotās dziesmuvaras pārlaicīgumu, nozīmi nācijas pašapziņas celšanā, tautas saliedēšanā un brīvības gara uzturēšanā jebkuros apstākļos, kā tēvzemē, tā trimdā.

2. un 3. jūnijā ikviens interesents aicināts uz filmas bezmaksas seansiem. Ieejas biļetes varēs saņemt kinoteātra “Splendid Palace” biļešu kasē no 21. maija.

Kino seansi:
2.jūnijā plkst. 14 kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē
2.jūnijā plkst. 19 kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē
3.jūnijā plkst. 14 kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē
3.jūnijā plkst. 18 kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē

LA.lv