×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. aprīlis, 2015
Drukāt

Tas bija neticams brīnums. Saruna ar ES tiesas tiesnesi Egilu Levitu (40)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Eiropas Savienības tiesas tiesnesis EGILS LEVITS ir viena no tām personībām, kuras vārds pēdējā laikā skan saistībā ar Valsts prezidenta amata vēlēšanām. Levita kungu par savu prezidenta kandidātu nosaukusi Nacionālā apvienība. Lai kādas būtu viņa izredzes vēlēšanās, tomēr Egils Levits neapšaubāmi ir intelektuāla autoritāte, viens no Latvijas neatkarības atjaunotājiem 1990. gadā, 4. maija deklarācijas galvenais autors. Kā tādu Egilu Levitu sarunai “LA” redakcijā aicināja žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Viesturs Sprūde.

– Mūsu skatījumā jūs esat viena no personām, kas uzskatāma par latiņu, ar ko samērot citus Valsts prezidenta kandidātus. Bet esat arī 1990. gada 4. maija Latvijas neatkarības atjaunošanas deklarācijas autors, tāpēc būtu interesanti zināt, kas jums no tā laika visvairāk palicis atmiņā.

E. Levits: – Manā kā jurista un politologa uzmanības centrā jau vairāk nekā trīsdesmit piecus gadus ir bijusi tieši valsts. Citi nodarbojas ar fiziku vai ķīmiju, bet mans pētījumu un darbības objekts ir valsts. Ja tā var teikt, esmu valsts speci­ālists. Tādēļ man vienmēr bijis skaidrs, ka Latvijas valsts eksistēja arī okupācijas laikā. Kad 1988. gadā dibināja Latvijas Tautas fronti (LTF), vēl nebija skaidrs, uz ko tā virzīsies. Vēlāk tā, Pilsoņu kongresa un nacionāli noskaņoto spēku spiesta, diezgan ātri noorientējās uz valsts atjaunošanu.

Ar šo mērķi LTF 1990. gada 18. martā devās arī uz Latvijas PSR Augstākās Padomes (AP) vēlēšanām. Jau tajā pašā dienā, kad kļuva skaidrs, ka LTF iegūs vairākumu, man šķita pašsaprotami, ka nu jāķeras vērsim pie ragiem. Tas nozīmēja, ka tai jāpārņem vara – jāpasludina neatkarības atjaunošana un, kas vēl svarīgāk, jāizveido pašu – LTF – vadīta valdība. Es jau iepriekš trimdas izdevumos biju publicējis savas domas, kādā veidā būtu jāatjauno Latvijas valsts, kad tāda izdevība radīsies. 18. marta vakarā uzrakstīju neatkarības atjaunošanas programmas un attiecīgas valsts tiesiskas koncepcijas projektu. Parādīju to saviem tuvākajiem domubiedriem, kuri tikko bija ievēlēti AP. Tie bija Rolands Rikards, Vilnis Eglājs un Romāns Apsītis, vēlāk kādā brīdī pieslējās arī Valdis Birkavs. Tā koncepcija vēl tagad ir manā piezīmju blociņā. Toreiz mēs to pārrunājām un nolēmām likt priekšā LTF frakcijai, kas vēl bija jānodibina. Toreiz jau pats jēdziens “frakcija” daudziem nebija skaidrs.

21. martā no LTF ievēlētie deputāti sapulcējās Latvijas Zinātņu akadēmijā. Uzstājos tur ar referātu par to, kas tagad un tūlīt praktiski būtu darāms, lai atjaunotu Latvijas valstiskumu, bal­stoties uz valsts nepārtrauktības bāzes. Uzsvēru divus aspektus – valsts atjaunošanas juridisko koncepciju, kas būtu jāietver attiecīgā juridiskā dokumentā, un valsts varas praktisko pārņemšanu, izveidojot LTF vadītu valdību. Jaunizveidotā LTF frakcija domu akceptēja un izveidoja darba grupu, kam bija jāstrādā pie attiecīgā juridiskā dokumenta. Grupā vēl bija jau minētie Rolands Rikards, Vilnis Eglājs, Romāns Apsītis, Valdis Birkavs, arī Gunārs Ku­siņš, Tālavs Jundzis, Andrejs Krastiņš un daži citi. Par pamatu ņēmām manu koncepciju. Mēneša laikā sagatavojām deklarācijas projektu. Deklarācijai bija divas daļas – rezolutīvā ar izklāstu, kas jādara, un izvērsta preambula. Skaidrojošā preambula bija domāta trim adresātiem – vispirms Latvijas tautai, tad pasaulei un beidzot Maskavai. Deklarācija balstās uz valsts nepārtrauktības doktrīnu. Tas nozīmē, ka Latvijas valsts nepārtraukti pastāv kopš 1918. gada 18. novembra. 1990. gadā mēs nedibinājām jaunu valsti, bet atjaunojām savu suverēno valsts varu, tas ir, savu valdību.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. Cie.”māte”,jūs vismaz pārlasījāt to ko sagvelzāt?Pēc jūsu “gudrības”sanāk,ka Latvijai politiķus būtu jāizraksta no kosmosa,jo ļooti daudzi nu jau visus šos 25 gadus ir bijuši politikā.Varu derēt,ka esat par to lai superzaglis Lembis būtu valsts “galva”vai ne pats zog,bet atmet pa kaulam citiem,vai ne?Šķiet ,ka jūs no politikas sajēdzat tik daudz cik cūka no pērlēm.Ja esat tik “gudra”kapēc neejat politikā? Jūsu vadībā mēs noteikti jau dzīvotu komunismā.Pasūdzaties b.Bērziņam/prezidentam/ viņš pēc Mūrnieces uzrunas teica,ka tie kas strādāja,palika bagāti/ oligarhi/,bet sliņķi dzīvo nabadzībā.Vai tiešām pēc 25 gadiem vēl arvien ir sovjietiski domājoši primāti? Painteresējaties Kā dzīvo Krievijā u.c. bijušajās PSRTS republikās.Kapēc krievi nemūk no tās nabadzīgās,fašistiskās Latvijas uz “laimes”zemi pie Putina?
  Ja esat latviete man kauns par tādiem “tautiešiem”.
  Jums pat nav nojausmas kas ir Levita k-gs un viņa morālā latiņa!!

 2. vai tad Levits nebija starp tiem valsts izzagšanas jeb prihvatizācijas likumu izstrādātājiem deviņdesmitajos. nekad neaizmirsīšu, kā pie varas tikušie lēma, grāba, iznīcināja un šmaucās, uzspļaujot tautai – mātēm, kuras tos sertifikātus par grašiem pārdeva, lai varētu nopirkt maizi saviem bērniem, neaizmirsīšu to briesmīgo bezcerību, nabadzību un izmisumu, kad domāju, vai rīt būs, ko bērniem uz šķīvja uzlikt. bet mūsu valdības tikai lēma un lēma – iznīcināt, likvidēt darba vietas, grābt, grābt un grābt….un visu likumīgi…..MANUPRĀT, NEVIENU!!!!!, KAS ŠAJOS 25 GADOS BIJIS VALDĪBĀ UN DZINIS NABADZĪBĀ, STRESĀ UN IZMISUMĀ VIENKĀRŠO TAUTU, VAIRS NEKAD!!! NEDRĪKST LAIST PIE VALSTS STŪRES!!!! Viņi savu artavu jau iemetuši – esam aizbraucoša, izmirstoša, krāpjama un nabaga tauta. Ja LEVITS bijis starp viņiem, tad Levits vairs NEDRĪKST tur būt!!!

 3. “Vali”jūs esat ,latviski runājot,mērglis un nelietis.KURŠ TAD JUMS IR TAS “ĪSTAIS”LATVIETIS?Varbūt Kalvītis,Lembergs un Co?Žēl,ka jums ar to pelēko vielu pašvaki,jo pirmo reizi ko tādu lasu,ka tautību nosaka pat pēc matu sprogām.Tad jau mani bērni un mazbērni nav manis radīti,lai tos dzemdēju no tiesas es ,latviete u vŗs gadsimtos kurzemnieks.Varu jau paredzēt jūsu slimo smadzeņu atbildi par “kaimiņu”.No jums sanāktu perfekts Aušvicas apsargs !!

 4. tikai latvieti par prezidentu,ne tos sprogainos….punkts!!!

 5. Šūmējamies par tautas vēle’tu prezidentu, bet ne – ka prezidents ir reprezentatīva figūra bez varas. Tam būtu jābūt labam runātājam, spējīgam nest Latvijas tēlu pasaulē. Tāpēc kliķei patīk bezpersoniskais Bērziņš, kurš neko nereprezentē. Valsts faktiski ir bez prezidenta. Tā ar mums te joprojām manipulē. Tāpēc gudrākie to sauc par 4.maija režīmu.

 6. te nu redzam, cik nacionāli ir “nacionāļi” …
  spriežot pēc situācijas valstī, Levits savu uzdevumu gandrīz izpildījis.

 7. Tu laikam esi traktorists, jo katrs jau spriež sava prāta ietvaros? Bet traktoristi un slaucējas bija topā
  padomju laikos, kā “balsojamā mašīna” komunistu kongresos “gaišās nākotnes” celtniecībā. Levits ir izglītots un erudīts cilvēks, kas ir cienīgs būt par valsts prezidentu, tāpēc nav ko te viņam piekārt neesošas birkas.Acīmredzot, tavi uzskati ir tuvāki lembergiem un brigmaņiem, ja jau pirms laika izsaki pārmetumus,
  jo viņiem arī ļoti nepatīk Levits – pārāk godīgs, pārāk gudrs un pārāk patriotisks!

  • Kādreiz man bija tanka mehāniķa vadītāj pirmās šķiras apliecība. Tā kā iespējams tev ir taisnība! Es jau būtu klusējis, bet mani sakaitinājis tas, ka Levits te atkāl sāk to muldēšanu par latviešu sliktu mentalitāti, ka tie neprot sadarboties. Tā tad viņš arī psiholoģojā ir liels specs. Krieviem ir tāds “visos jautājumos erudīts” Vasermans. Šodien viņš braukā pa augstskolām un stāsta studentiem ka nekāda golodomora nav bijis Ukrainā, kaimiņi paši viens otru noēda. Tā tad pēc Levita, tas kad latviešu ir palicis mazāk par diviem miļoniem tādā platība, kādā Eiropā mīt ap 15 ir latviešu sliktas dabas rezultāts, un nekādas okupācijas, nekādu izvešanu, nekādu caru nodevību un simtiem tūkstoš kaujā kritušo pa tukšo nav bijis.

 8. Uzmanīgi izlasīju šo nelielo juridisko vingrinājumu māisaimniecēm un slaucējām. Loģiski jau var visu ko pamatot un attaisnot it sevišķi “pēc tam”, kad āda palika vesela. Bet to, ka no paša sākuma viss ir aizgājis “juridiski korekti” un šķībi – skaidrs ir katram. Līdz šim laikam koloboranti turpina ietekmēt valst politiku un apdraudēt tās pastāvēšanu. Pēc Levita teorijas šodien Abrene ir Latvijas valsts okupēta teritorija, par ko viņš kautrīgi klusē. Mazākais, ko būtu šajā gadījumā jādara (juridiski pareizi) – attēlot uz visām kartēm Abreni, kā okupētu Latvijas valsts daļu. Nelieli meli rada lielas aizdomas. Bija arī viedokļi, ka tautas fronte ir bijis KGB projekts, respektīvi, komunistiem beidzot ir sagribēijes ne tikai varu, bet arī naudu. Par to arī neesmu neko dzirdējis no Levita k-ga. Ir stipras aizdomas, ka KGB arī turpina vadīt Latviju. Izlasītais ir stāsts par to, cik liels jurists ir Levits un ne par ko vairāk. Skaidrs, ka Levita k-gs ir tas, kas māk jebkurā situācijā sauss tikt ārā no ūdens. Iespējams, ka valsts prezidentam tādam arī jābūt un skaidrs ka kritiskās situācijās viņš juridiski korekti balsi necels.

  • Savādāk, kā varētu izskaidrot to, ka ģimene, kas ir darijus Latvijai miljardiem lielus zaudējumus, šodien rīkojās ar desmitiem miļjonu vērtiem īpašumiem un nevienam nenāk prātā tos atsavināt. Viņi pat nekautrējās juridiskā ceļa panākt sev izdevīgākus nosacījumus.

 9. 4.maija deklarācija ir izcils dokuments. Palsiet , piemēram, 8.pantu, kas paredz visiem vienu taisnību, bet kā to taisnību izkropļoja godmanis un visi citi “patrioti”, kuri nedaudz pabijuši amatos, kļuva par pasaules vareniem naudas maisiem, satvēra par vairāk kā 41 īpašumu, kuri atrodas vēl pašos valsts amatu augstumos. Alkatība ir viņu patriotisms. Un tādus, bet tiesā “pierādīja”, ka “nav sadarbojušies, joprojā bīda amatos. Nevis ka ir vai nav savervēti, bet ka nav sadarbojušies. Lepni skan – “nesmu sadarbojies” tāpat kā piederība gejisma plūsmai.

 10. Nobalsojiet par Egilu Levitu portālā MansPrezidents.lv!
  Šobrīd priekšā glītā frizūra – Mārtiņš Bondars.

 11. Priecē tas,ka ir tikai pāris negatīvu komentu.Un tie nebūtiski,jo kritiķiem pietika prāta nesalīdzināt Levita politisko darbību ar,piem.,trīs “A” valsts izlaupīšanu partiju aizsegā.”Ciri”,pakustiniet smadzenes,jo,ja ņemtu pierē jūsu “”P.K.” ar to zeļļu “idejām”,mēs vēl šodien būtu Krievijas nomales guberņa.Paceļat arhīvus ar”P.K”materiāliem.Prasīt no Levita ko līdzīgu Ļeņina murgiem ir vairāk kā stulbi.Paanalizejiet kas būtu par 4.maija deklarāciju BEZ Levita !Ne velti pat pret PREAMBULU šodien ir SC un vecie komunistkomsomoļci.
  Drausmīgi ir kas cits,KA vēl arvien/ pēc 25 gadiem!!/vecos sovjietus amatos stumj un iestumj viens veselo saprātu zaudējis papagaļveidigs krimiķis!!!Viņam IR nepieciešami amatosbērziņi un straujumas,kurus viņš rausta kā lupatlelles,bet Levits gan nav pie’ņemams,jo viņš ir GUDRS,īpaši tieslietās.BET milzu izbrīnu rada Vienotība,kurai nez KAPĒC viedoklis sakrīt arkrimiķi.Patreiz notiek tik drausmīgs politisku prostitūtu tirgus,kurām nepastāv ne VALSTS gods,ne tautas intereses!KAS varētu būt labāks par Levitu priekš Latvijas?VVF? Bet krimiķim vajag ko līdzīgu Janukovičam – Krievijas vasali un tas IR komsomola Riekstiņš /kā Bērziņš/ ar”klētiņu” Jūrmalā un bailēm izdvest vārdu ōkupācija”.
  Kā tiek piesmieta tauta un valsts ar tiem erzackandidātiem!Dūklavs,Augulis utt,kuripat ne tik cik b,Bērziņš pārvalda ES ,NATO kaut VIENU! valodu.Gaidīsim Janukoviču- Riekstiņu ,vēl rindā Daudze,Piebalgs utt.par kuriem balsotuSC.Deputāti izvēlas ne Latvijas un tautas prezidentu,bet krimiķa un partiju marioneti,kurš savietos uzskatus ar 9.-to maiju.

  • Pie tam vēl pirms pāris mēnešiem daudzi koalīcijas deputāti apgalvoja , ka prezidenta kandidātu nevajadzētu izvēlēties no partijnieku vidus . Kauns par “Vienotību: un zaļzemniekiem , kuriem Latvijas intereses stāv ļoti tālu no pirmās vietas . Nožēlojami , ka viscienīgākā , vispiemērotākā kandidāta personība pat netiek apspriesta .

 12. Visu cieņu Levitam! Atbildēt

  Paldies Egīlam! Paldies!

 13. “– Ja tauta patiešām gribētu Valsts prezidenta ievēlēšanu tiešās vēlēšanās, tai jau tagad ir tiesības iesniegt Satversmes grozījumus, tikai sākumā jāsavāc 50 tūkstoši parakstu. ”
  ================================================================
  Tā nu gan ir lielkuļošana – galu galā levit-ambulas (Satversmes preambulas) pieņemšanai pat 1 000 parakstu nevajadzēja. “Feinus” likumus demokrātijas gremdēšanai pieņemuši – to jau zemais Saeimas reitings apliecina, nepārtrauktie škandāli valsts pārvaldē apliecina.

 14. Gribētu Levitu redzēt kā prezidentu.

 15. izcils cilveks- godigs tiesss visas atbildes un riciba- intligents-/ erudits- nonkonformists- PERSONIBA

 16. LOTI CERU KA Levitu nevirzis uz augsto amatu!neko labu Latvijai tas nav devis,vins dzivo ka makoniem,vel dzivo pa arzemem!

 17. kURU NO PRETENDENTIEM TIESISKOS UN POLITISKOS KRITĒRIJOS VARAM SALĪDZINĀT AR EGILA LEVITA ERUDĪCIJU UN ZINĀŠANĀM, STĀJU STARPTAUTISKĀ UN LATVIJAS MĒROGĀ? TAS IR NONSENS , KA DAŽI PARTIJU VADĪTĀJI BEZ PASKAIDROJAMA IZSLĒDZ ŠO PERSONĪBU!

 18. Levits jau kopš 1990.gada “strādāja”, lai nepieļautu Satversmes Sapulces sasaukšanu- tajā skaitā arī izstrādājot 4.maija deklarāciju, kas tika izveidota, lai atņemtu likumisko varu Latvijas Republikas Pilsoņu Kongresam.
  Interesants ir Levita notikumu izklāsts. Ņemsim vērā, ka Pisoņu Kongresa iniciatīva piederēja nevis LTF, kurā iekļāvās tā pati, Levita vārdiem, padomju politiskā elite, bet gan LNNK.
  LTF ieņēma mērenu pozīciju attiecībā uz padomju okupācijas režīmu. Tieši šī pozīcija ir pamatā turpmākai “4.maija režīma” darbībai līdz pat mūsu dienām.
  Turklāt, Levits bija tieslietu ministrs jurista Birkava valdībā, kurš Padomju Latvijas likumdošanu pielāgoja padomju sistēmas darbībai “jaunos apstākļos”.

  • Tu , cirīt , esi nelabojams fantazētājs – Pilsoņu komitejām nebija reālu iespēju pārņemt valsts vadību. Visā pilnībā piekrītu Pamelas komentāram , es tik loģiski neprotu izteikties .

 19. “Patlaban Latvijā spēkā ir ap 12 tūkstošiem tiesību aktu, no kuriem daudzus nepilda un nekontrolē
.”
  (LA, 28.08.2013.)
  – Lai ko te leviti par demokrātiju nepļāpātu – tik un tā ar tirgus ekonomiku to apvienot neizdosies.

 20. Izbeidziet dalīt rakstu vairākās daļās! Stulbums kaut kāds!

 21. Visu cieņu Levita kungam, bet tomēr ir arī jāiebilst viņa teiktajam. Pilsoņu Kongresa koncepcija gan neparedzēja, ka Latvijā paliks simtiem tūkstoši kolonisti un pat vairāki desmiti tūkstoši okupācijas armijas virsnieki. Neparedzēja arī to, ka augstus posteņus valstī varēs ieņemt Kompartijas un komjaunatnes darboņi. Līdz ar to uzskatīt, ka Pilsoņu Kongresa koncepcija ir istenojusies pagaidām vēl nevar.

 22. “«Maxima» darbinieki: pret mums izturas kā pret vergiem.” TVNET/Nekā personīga, 2013. gada 5. maijā.
  – Ja liel-demokrāti leviti ļautu tautai ievēlēt prezidentu, tad visa tā garā pļāpāšana par demokrātiju būtu lieka.

 23. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Egila Laviata dpmāšanas un darbības pamatā ir dzelžaina loģika,kas nepadodas konjuktūras vējiem un dogamatismam. Viņš ir valstsvīrs. Tā ir Egila galvenā priekšrocība, salīzininājumā ar citiem prezidenta amata kandidātiem Otrkārt milzīgā oligahu nauda, kas ieplūst no Krievijas Egilu Levitu nespēs ietekmēt. Viņa personīgā neatkarība ir izcilsi stingra, nenopērkama. Visbeidzot Egils Levits ir Eiropas lietu dziļš pazinējs un demokratisko principu stiprs aizstāvis. Mans kandidāts Nr1.

 24. (1) “… Tas nozīmē, ka Latvijas valsts nepārtraukti pastāv kopš 1918. gada 18. novembra …”-principā, ka ir oficiāli atzīta kā valsts ar savu valdību un pārvaldi, tas ir pareizi, ka valsts pastāv no 1918.gada, bet ir arī cits viedoklis – Latvijas valsts ar savu tautu un teritoriju jau veidojas un pastāv no mūsu ēras sākuma, ja ne agrāk. Bija dažādi latviešu formējumi, veidojumi, biedrības, dziesmu svētki utt.
  (2) Šajā intervijā un arī TV raidījumā “Viens pret vienu” iztrūka jautājuma par Abreni, kad Kristīne Krūma, ST tiesnese izteica nepievienošanos politiskajam Gunāra Kūtra spriedumam ST, ka Abrene nav Latvijas valsts sastāvdaļa vai ka tā Latvijai nav piederējusi.

  Par Abreni būtu bijis svarīgi zināt Egīla Levita viedokli.

  (3) Varbūt vajadzēja pajautāt arī viedokli par Latvijas attiecībām ar Krieviju Ukrainas sakarā.

 25. IZCILS – KOMPETENTS- – VISU CIENU LEVITAM

 26. “Okupācijai 1945. gadā beidzoties, Holandi nedibināja no jauna. Tā tikai atguva savu rīcībspējīgu valdību. Latvija to atguva daudz vēlāk – 1991. gada 21. augustā.”
  ================================================================
  Holandē jau kolaborantus, kas sadarbojās ar nacistiem pie varas nelaida, tāpēc tā atguva rīcībspējīgu valdību. Latvijā ar levitu svētību un atbalstu pie varas nokļuva gorbunovi un citi kolaboranti birkavi iz LC – tāpēc Latvijā tikai uz “papīra” atguva neatkarību (aizbraukšana kā piemērs) . Pilsonīši, sekojiet levitu rokām, lai 90. gadu sākuma manipulācijām nepakļautos!

  • “Troļļi” un latvieš, kuri bērnībā maz lietojuši vitamīnus un nav lasījusī grāmatas, tā vajāk ar domāšanu, vienmēr nozākā un pazemo savas tautas spējīgākos un varošākos cillvēkus. Viņiem nepatīk stipras personības un viņi vienalga atrod kādu iemeslu vai vājību un to pacēl gaismā kā pazemojumu un cenšas panākt – jo sliktāk, jo labāk.
   Ir teikts, ka pļāpa un nestabils cilvēks vai tml., ir ienaidnieka, nelabvēļa materiāls, …

  • Rimsties, nelga! Tavs “asmens” (edge) jau sen kļuvis truls no žults un šaurprātības. Vai pats nejēdz, ka apzināti vai aiz garīga akluma tu lej ūdeni uz Kremļa dzirnavām?

Draugiem Facebook Twitter Google+