×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
22. novembris, 2016
Drukāt

Gaiziņkalns augstāks nekā iepriekš domāts (7)

Foto - Gundega Skagale. Mērījumu veikšanas laikā novembra sākumā.Foto - Gundega Skagale. Mērījumu veikšanas laikā novembra sākumā.

“Latvijas Avīze” jau rakstīja, ka 2. un 3. novembrī Latvijas augstākajā virsotnē Gaiziņkalnā Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras LĢIA) speciālisti veica globālās pozicionēšanas un tahimetrijas novērojumus. Novērojumu mērķis – precizēt Gaiziņkalna reljefa augstāko vietu.

Šobrīd oficiāli zināms, ka Gaiziņkalna augstums ir 311,94 metri virs jūras līmeņa, pastāstīja Ivars Liepiņš, LĢIA Ģeodēzijas un kartogrāfijas departamenta Ģeodēzijas nodaļas vadītājs.

Iepriekš Gaiziņkalna augstums dažādos kartogrāfiskos materiālos un ģeodēziskos katalogos ir norādīts dažāds un attiecināts pret triangulācijas punktu (krustakmeni), kas atrodas apmēram pusmetru zem zemes. Padomju Savienības 1952. gada Ģenerālštāba kartē tas ir norādīts 311,6 metri, Padomju Savienības 1982. gada Ģenerālštāba kartē – 311,5 metri.

Ģeodēzijas nodaļas speciālisti veica globālās pozicionēšanas novērojumus trijos atbalsttīkla punktos divas reizes ar sesiju ilgumu 2,5 stundas. Pēc tam no atbalsttīkla tika uzmērītas 11 reljefa atzīmes, astronomiskais punkts un triangulācijas punkts Gaiziņkalns.

Analizējot iegūtos normālā augstuma datus, secināms, ka Gaiziņkalna augstākā vieta atrodas bijušā skatu torņa drupu vietā, kas pašlaik apaugusi ar zāli. Viena izteikta virsotne nav konstatēta.

Gaiziņkalna augstāko vietu kartē var aplūko šeit.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. tas ir kā pārmērot ar mikrometru konstatet ka uzticamais draudziņš or par 0,0001 mm garāks

  2. Kad veco ķieģeļu mūri uzspridzināja – kalna virsotne izskatījās kā pēc kara. Šo to novācām, bet daļu aprakām. Pa virsu uzbērām melnzemi un iestādījām zāli.
    Tātad – mūsu vaina, jo melnzemi uzbērām par daudz. Ja kāds samaksās – liekos 44cm norakšu un viss būs čikiniekā.

  3. Gaizinjkalns, taatad ir izaudzis par suuduchupas tiesu 🙂

  4. Tas noziimee, ka kalns izaudzis par 44, 5 cm augstaaks!!! Vai ieprieksheejie meeriitaaji kljuudiijushies?

    • Nepiegriez vērību visādam muļķībam. Acim redzot kungi nemaz nesaprot, kas ir normālais un kas ir ģeodeziskais aukstums un ko var iegūt ar GPS, kad runa iet par milimetriem.

Draugiem Facebook Twitter Google+