Kultūra
Literatūra

“Tas ir virsotnes notikums” 0


Lūcija Ķuzāne
Lūcija Ķuzāne
Foto – Andris Grīnbergs

Jāņa Jaunsudrabiņa 140. dzimšanas dienā pie lasītājiem ceļu sāk tikko klajā laistā Lūcijas Ķuzānes grāmata “Saule mūžam mana”. Tā nu sagadījies, ka skaitļi ir apaļi – piektdien, 25. augustā, latviešu literatūras klasiķim Jānim Jaunsudrabiņam aprit 140 gadu, savukārt viņa dzīves un daiļrades pētniecei rakstniecei Lūcijai Ķuzānei drīzumā būs 90 gadu jubileja. Taču tas, ka tieši vienu dienu pirms klasiķa apaļās jubilejas grāmatu apgāds “Lasītava” beidz drukāt L. Ķuzānes jauno grāmatu “Saule mūžam mana”, vairs nav uzskatāms par sakritību.

“Uz to gāju mērķtiecīgi,” skaidro autore. “Apmēram pirms gada nolēmu, ka Jaunsudrabiņa mūžam veltītajai grāmatai vajadzētu iznākt uz viņa jubileju. Izdevās.” Daļa lasītāju nezina, ka pirmā grāmata “Saule mūžam mana” iznāca 1986. gadā, turklāt stipri “apgraizītā veidā” – no manuskripta ideoloģisku un citu apsvērumu dēļ padomju cenzūra bez žēlastības izmeta neskaitāmas rindkopas. Bet tik un tā grāmata rakstniecei atnesa lielāku atpazīstamību un slavu. Stingrais rakstniecības vērtētājs literatūrzinātnieks Guntis Berelis to nodēvēja par vienīgo veiksmīgo mēģinājumu radīt Jaunsudrabiņa biogrāfiju.

Tagad jaunajā izdevumā atkal savā vietā ir visas izmestās rindas, turklāt, ņemot vērā lielo laika distanci, rakstniece tās ievērojami papildinājusi, kā arī uzrak­stījusi vairākas jaunas nodaļas. Liels ieguvums arī tas, ka foto vecmeistars Pēteris Korsaks parūpējies gan par jaunu, gan vecu fotogrāfiju klātbūtni. Daļai veco uzņēmumu autori nav zināmi, daļa piedzīvo pirmpublicējumu.

Un kur tad vēl mākslinieces Esmeraldas Tāles dizains!

“Būtībā jaunā grāmata ir virsotnes notikums mums abiem – Jaunsudrabiņam ar to, ka tagad viņa biogrāfija ir daudz pilnīgāka, ko viņš jau sen bija pelnījis, man – ar to, ka gandarījumam par paveikto nāk līdzi skumjā apziņa, ka tā ir mana pēdējā iekarotā virsotne,” tā L. Ķuzāne. Viņa atkal un atkal uzsver, ka Jaunsudrabiņš ir viņas likteņa lielā labvēlība.

Grāmata iznākusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Jēkabpils pilsētas domes, Neretas novada domes un Rīgas pilsētas domes finansiālo atbalstu. Paredzēts, ka to atvērs 26. augustā Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi” un 31. augustā Latviešu biedrības namā Rīgā.

LA.lv