×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
26. marts, 2015
Drukāt

Kā vērtējat ieceri veidot Latvijas Televīzijā krieviski raidošu kanālu? (19)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Sarmīte Ēlerte, politiķe (“Vienotība”): “Piekrītu Edvīnam Šnorem (“LA” 24. martā rakstā “”Russkij mir” par Latvijas naudu” teiktajam. – Red.), ka par Latvijas nodokļu maksātāju naudu finansēt Kremļa propagandas naratīva atvasinājumu Latvijā būtu nepieņemami. Tomēr nepiekrītu viņa priekšlaicīgi izteiktajai nolemtībai un neuzticībai sabiedriskā medija krievu žurnālistiem. Krievu valodas kanāls ir nepieciešams, jo kopš Krimas aneksijas mēs dzīvojam citā pasaulē. Putina Krievijai informācija ir ierocis hibrīdkarā, lai šķeltu un dezinformētu. Tāpēc krievvalodīgo iekļaušana Latvijas nacionālajā sarunā ir nacionālās drošības jautājums. Ietvaru šādam krievu valodas kanālam jau tagad skaidri nosaka likums: “…respektējot uzskatu daudzveidību, aizstāv neatkarīgas, demokrātiskas un tiesiskas Latvijas valsts ideju” (Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums, 24. pants). Krievu redakcijai, LTV vadībai un arī NEPLP būs jānodrošina atbilstība šim likuma pantam. Par valodu: manuprāt, šim kanālam jāveidojas bilingvālam. Jābeidz Latvijas amatpersonām ar Latvijas medijiem sarunāties lauzītā krievu valodā. Mana pieredze liecina, ka tas ir iespējams.”

 

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts valodas komisijas priekšsēdētājs Andrejs Veisbergs

Andrejs Veisbergs, LU profesors, Valsts valodas komisijas priekšsēdētājs: “Bažas ir par šā kanāla saturu, jo esmu pamanījis, ka LTV7 raidījumos krievu valodā noskaņa politiski mēdz atšķirties no LTV1. Nav skaidrs, kāpēc jātaisa jauns kanāls, ja tajā pašā LTV7 varētu būt vakara bloks krieviski ar subtitriem latviešu valodā. Ja grib krievus piesaistīt, svarīgs ir kvalitatīvs saturs, ideja ir, ka jābūt ļoti pievilcīgam, kontrpropagandistiskam. Vai varēs veselu dienu ar tādu piepildīt, par to esmu skeptisks. Ko dienā raidīs – koncertus, filmas krievu valodā? Un kas tos skatīsies? Vai krievu pensionāri? Ja kaut kas tiek raidīts krieviski, tas neliecina, ka te būtu divkopienu valsts. Noteikti ir jābūt subtitriem latviski, jo tad to varētu uzskatīt par valodas mācīšanās elementu. Ja raidījumos piedalīsies latviešu politiķi un ierēdņi, viņiem vajadzētu runāt latviski un viņu sacītais jātulko (ar skaņu vai subtitrējot).”

 

 

 

 

Foto: LETAFoto: LETA

Māra Zālīte, rakstniece: “Latvijā veidot TV kanālu krievu valodā ir nepareizi: ja veido šādu kanālu, tad jāatzīst, ka mums ir divvalodība, ka mums ir dezintegrēta sabiedrība un ka tas neko labu nesola nākotnē. Tas atkal pastiprinās krievu valodas klātbūtni. Ir ārkārtīgi liels naivums domāt, ka tas dos kaut kādu efektu attiecībā uz krievvalodīgo izglītību. Šāda kanāla uzturēšana prasīs daudz valsts naudas, bet baidos, ka nebūs kas to kanālu izmanto. Tā daļa, kas skatās Krievijas kanālu plašo piedāvājumu, turpinās to darīt. Krievijas propaganda ir nomācoša un draudīga. Bet ir alternatīvas – ne tikai kanāls “Doždj”, bet arī citi, piemēram, “Euronews”, un esmu lasījusi, ka arī BBC raidīšot krieviski.”

 

 

 

 

 

Foto - LETAFoto - LETA

Dmitrijs Trofimovs

Dmitrijs Trofimovs, krievu studentu korporācija “Fraternitas Arctica”: “Latvijā koncentrējamies uz bērniem, jauniešiem, un viņi zina latviešu valodu. Taču patriotiskā audzināšana, atklāti sakot, ir slikta kā krievu, tā latviešu skolās. Bet par tiem, kam ir pāri 35, 40 gadiem, ir aizmirsts. Tika slēgts avīzes “Diena” izdevums krievu valodā, un pazaudējām arī citus kanālus, ar kuriem bija iespēja ietekmēt šos cilvēkus. Varējām cerēt, ka viņi iemācīsies latviešu valodu, bet šīs cerības nav piepildījušās. Daudzi runā latviski, bet citi ne. Viņi ir atstumti – cilvēki ir sociālas būtnes un bez informācijas iztikt nevar, tāpēc viņiem atliek izmantot Krievijas kanālus, un viņi ir propagandas nozombēti. Labāk ietekmēt, pārliecināt, ka viņi dzīvo demokrātiskā, brīvā valstī ar interesantu kultūru, un to var izdarīt viņu dzimtajā valodā (nebūtu slikti, ja uzrunātu ne tikai krievu, bet arī citās valodās). Šo TV kanālu var izmantot, lai pārliecinātu un iekļautu mūsu sabiedrībā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Piekrītu Mārai Zālītei.

 2. Piekrītu Māras Zālītes paustajam viedoklim. Varbūt pieļaujami būtu subtitri krievu val. ziņu laikā.

 3. Piekrītu Māras Zālītes un Edvīna Šnores paustajam viedoklim, ka veidot atsevišķu TV kanālu krievu valodā būtu ekonomiski nelietderīgi un, galvenais, politiski tuvredzīgi. Tas negatīvi ietekmētu kuslos sabiedrības integrācijas sasniegumus.
  Piekrītu arī viedoklim, ka Latvijas amatpersonas Latvijā publiski nedrīkst izteikties krieviski. Tas ir bīstams signāls vietējai krievvalodīgai kopienai, ka Latvijā potenciāli ir irspējams defakto panākt divkopienas statusu. Manuprāt, vispār nav pieļaujami , ka jebkurš intervējamais latvietis Latvijas medijiem atbild krieviski. Jāatkārto, ka tādejādi mēs graujam Latvijas valsts uzsākto sabiedrības integrācijas plānu.

 4. Patiesībā tas ir nožēlas pilns ”risinājums”.Vajadzētu paplašināt latviešu valodā raidītos kanālus.Moskaļu propogandu aizvietot ar mūsu ziņām un poltiskiem raidījumiem latviešu valodā.Veikalos(publiskā vietā) aizliegt lietot profesionāliem krievu valodu.Tas ir vietās kur nodarbojas piemēram ar tirdzniecību .Tas ka veikalā pārdevējai ir jārunā krieviski ,tas ir prātam neaptverami.Tā pat kad pircējs kurš šeit dzīvo ar pārdevēju sarunājas krieviski.Vācijā tas ir izskausts.Krievu valodā veikalā ar pārdevēju sarunāties ir aizliegts.Pats par to pārliecinājos.Tad kad visi pircēji no veikaliņa bija izgājuši pārdevējas (kuras ir krievietes- iebraucējas) tikai tad pārgāja uz krievu valodu mums apskaidrojot ka vāciešu klatbūtnē runāt krieviski nedrīkst.Jārunā esot tikai valsts valodā.Uz ielas varat runāt kaut žīdiski,bet ne veikalos ,birojos un t.t

 5. Šāds televīzijas kanāls būtu ļoti noderīgs un to internetā varētu skatīties ļoti daudz cilvēki, kuri saprot krievu valodu visā pasaulē. Krievu valodu saprot cilvēki visās bijušās PSRS valstīs un bijušajās sociālistiskajās valstīs Eiropā. Tagad arī šie cilvēki ir citur izbraukuši un dzīvo visā pasaulē. Televīzijas kanālam būtu pozitīvi jāreklamē Latvija un jāpārraida ziņas no Ukrainas, Lielbritānijas, Polijas, ASV ziņu aģentūrām. Kremļa propogandai un cilvēkiem kas to atbalsta lai tur vieta nebūtu. Atbildīgajos amatos jābūt nacionāli nosksaņotiem latviešiem.

  • Patiesībā tas ir nožēlas pilns ”risinājums”.Vajadzētu paplašināt latviešu valodā raidītos kanālus.Moskaļu propogandu aizvietot ar mūsu ziņām un poltiskiem raidījumiem latviešu valodā.Veikalos(publiskā vietā) aizliegt lietot profesionāliem krievu valodu.Tas ir vietās kur nodarbojas piemēram ar tirdzniecību .Tas ka veikalā pārdevējai ir jārunā krieviski ,tas ir prātam neaptverami.Tā pat kad pircējs kurš šeit dzīvo ar pārdevēju sarunājas krieviski.Vācijā tas ir izskausts.Krievu valodā veikalā ar pārdevēju sarunāties ir aizliegts.Pats par to pārliecinājos.Tad kad visi pircēji no veikaliņa bija izgājuši pārdevējas (kuras ir krievietes- iebraucējas) tikai tad pārgāja uz krievu valodu mums apskaidrojot ka vāciešu klatbūtnē runāt krieviski nedrīkst.Jārunā esot tikai valsts valodā.Uz ielas varat runāt kaut žīdiski,bet ne veikalos ,birojos un t.t

 6. Latvijaa jaaciinaas pret draudosho paarkrievoshanu. Jaatbalsta latvieshu valoda!

 7. Problemu rada un turpina pasi latviesi. Vajag ka normalas Rietumeiropas valstis,nevis,ka kaut kadai Postpadomju republikai but. Kad viens krievs atver muti,ta visi uzreiz “po russki”. Pagajis milzigs laika periods, veseli 24.gadi,kops Latvija valsts valoda ir latviesu. Tada laika perioda pat skolas “dvojesniki” skolu beigtu ar normalam sekmem. Seit vajag rikoties radikalak- jadod pedeja iespeja ,pasa pedeja iemacities valsts valodu piem. 5 gadu laika,ja ne,tad izraidisana no valsts. Jo normala Rietumeiropas valsti bez valsts valodas zinasanas tu izgaisisi,ka rita rasa. Nevaresi atrast normalu darbu, nekad neklusi par sis valsts pilsoni un tml.problemas.

 8. D.Trofimovam – krievi kuri nav spējīgi iemācīties valsts valodu ir nevis atstumti no kaut kā , bet gan paši atstūmušies un visā vainīgi paši. Vienkārši bezkaunīgi radījumi kuriem liekas ka kāds viņiem ko parādā !!!

 9. Nebrīnīšos ja Sudraba vai ZZS izlūgsies Saeimai nobalsot par okupantu val.kā otro valsts val.
  KUR tālāk?Ne valsts val.tiek ieviesta dzīvē,bet tieši otrādi ,tiek VISS !! darīts lai atkal būtu kā PSRS laikos,latviešu val.kā virtuves saziņas līdzeklis,JA deputāte Luņova var atļauties ķērkt,ka māte 50 gados nav spējusi apgūt pat sarunvalodu,bet viņai pienākas pilsonība,ja Lošmele- Luņova var ķērkt,ka Kaprāns PBK LATVIJĀ !! sniedz interviju VALSTS val.,tad ir jājautā Bērziņam,Straujumai un pārejiem politkretīniem/ ne citādi !/ KĀDĀ valstī mēs dzīvojam?
  CIK ILGI TIKS PĀRBAUDĪTA LATVIEŠU PACIETĪBA un CIK ZEMU MŪS SPĒS PAZEMOT PAŠU SAVĒLĒTI DEPUTĀTI ???

 10. Kur jūs bijāt 20 gadus atpakaļ !

 11. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Ieklausīsimies ko saka M. Zālīte. Viņa “nelaipo”, bet sauc lietas īstā vārdā. Būsim lepni par savu valodu, visvairāk tad, kad runājam kā valsts amatpersonas uzrunājot publiku-sabiedrību.

 12. D. Trofimovam, kurš par krievu valodā raidošo Latvijas TV kanālu/Krievijas kanālu vērotājiem teic – “Viņi ir atstumti” : “viņi” ir nevis atstumti, bet “pašatstūmušies”, jo mūžu aizvadīt valstī un neprast/nevēlēties gūt informāciju valsts valodā var tikai cilvēks pats. Un nekāda piejaucēšana ar jaunu kanālu te nelīdzēs. Līdz ar to pilnīgi pievienojos E. Šnores argumentētajam viedoklim.

 13. Taisnība tiem, kas šaubās. Kā Veisbergs saka, ja nevaram LTV7 piesaistīt krievvalodīgos, tad kāda garantija vesalam kanālam. Jeb vai uz šo kanālu tiks izdots vairāk naudas kā uz visiem latviešu kanāliem kopā? Nu tas tā dīvaini būtu.

 14. Viens kanāls – LTV7 jau ir, kur raidījumus raida krievu valodā. Šajā pat kanālā arī vajadzētu raidīt raidījumus krieviski runājošiem, bet raidījumiem vajadzētu būt latviešu valodā ar krievu subtitriem. Šādi vajadzētu raidīt LVT1 sagatavotos raidījumus, piem. Aizliegtais paņēmiens, De facto, Skats no malas uc. Krieviski runājošie varēs stiprināt savas latviešu valodas zināšanas un iegūt informāciju, kas atšķiras no Krievijas kanālos paustajiem. Mums latviešiem krievu filmas arī raida krievu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

 15. Tas kādam ir biznesa projekts

 16. krievvalodīgais Atbildēt

  Varat neuztraukties, neviens šo kanālu neskatīsies!

Draugiem Facebook Twitter Google+