Viedokļi
Aptaujas

“Tad jau drīzāk bezbērnu nodokli.” Seniori komentē jaunāko ministra Reira ideju 47

Ilustratīvs attēls. Foto-Shutterstock

“Pensionāriem papildus jau esošajām pensijām ir jāsaņem viens procents no bērnu samaksātajiem nodokļiem. Šāda sistēma gan veicinās nodokļu maksāšanu, gan paaudžu solidaritāti,” ar šādu priekšlikumu klajā nācis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Labklājības ministrs uzsver: „Mums ir svarīgi vēlreiz parādīt, ka tie, kas godprātīgi vispārējā režīmā maksā nodokļus, ir ieguvēji – šoreiz tiešā veidā sniedzot atbalstu saviem vecākiem – pensionāriem. Turklāt šādi netiks palielināts nodokļu slogs.”

Ministra priekšlikums paredz, ka 1% no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas tiek novirzītas pensiju apdrošināšanai, tiks papildus samaksāts katra nodokļu maksātāja vecākiem – pensionāriem. Piemēram, ja algas apmērs ir 500 eiro, tad vecākiem novirzītais 1% būtu 5 eiro mēnesī. Ja šo summu saņems abi vecāki, tad tā tiks sadalīta uz pusēm.

Šādu atbalstu saviem vecākiem sniegs tikai tie nodokļu maksātāji, kuri tos maksā vispārējā režīmā ar likmi 34,09%. Turklāt, jo vairāk ir bērnu, kas maksā nodokļus Latvijā, jo lielāku pensijas piemaksu saņems vecāki, iepriekš informēja Labklājības ministrija.

Ko par to domā pensionāri? “Latvijas Avīzes” aptauja.

Māra Švāģere, Engures ciema pensionāru padomes vadītāja: “Šādu labklājības ministra Jāņa Reira ierosinājumu neatbalstu, jo uzskatu, ka tas aizvaino gan pensionārus, gan viņu strādājošos bērnus. Bērniem pašiem nav viegli savilkt kopā galus savās ģimenēs, es redzu, kā viņi sitas un peras, bet tik un tā liela daļa labprātīgi palīdz saviem vecākiem. Ja atbalstītu ministra priekšlikumu, iznāktu, ka palīdzība noteikta piespiedu kārtā. Tas cilvēkus var aizvainot. Arī man kā pensionārei būtu aizvainojums, jo kāpēc man vajadzētu dzīvot no bērnu iemaksām, kas viņiem radītu vēl vienu izdevumu aili.”

Biruta Jemeļjanova, Jēkabpils pensionāru biedrības “Sasaiste” priekšsēdētāja: “Ierosināt jau var, bet tas nav reāli, vairāk izklausās pēc skaistas runāšanas. Pirms kaut ko rosina, vajadzētu taču visu rūpīgi pārdomāt, bet no tā, kas dzirdams vai izlasāms, skaidrs, ka pārdomāts atkal kārtējo reizi nav. Kaut vai par to, kā ieceri īstenot. Jau tā brīžiem rodas iespaids, ka mums darboņu vairāk nekā pašu pensionāru. Un naudiņa aiztek. Daudziem taču bērni dzīvo ārzemēs, arī tur cilvēkus nomoka dārdzība. Lai man piedod politiķi un varas vīri, bet netieku vaļā no sajūtas, ka tā saprašana iestādīta gaužām ačgārni: mūsu valstī par veciem cilvēkiem nav jāgādā. Tas viens procents nebūs glābējs. Vajadzīga pavisam cita attieksme. Biju aizbraukusi uz Aknīsti, mani iepriecināja, kā tur pensionāri dzīvo atsevišķā senioru mājā, kur paši kurina un cits par citu rūpējas, tā izbēgot no vientulības, dzīvojot interesantāk un ietaupot naudu ārstiem un zālēm.”

Daina Siņeļņikova, Alūksnes novada pensionāru apvienības vadītāja: “Tie ierosinātāji dzīvo savā iedomātajā brītiņā. Viņi neredz tālāk, nesaskata kopsakarības, neuzklausa cilvēku domas. Tad jau drīzāk vajadzētu ieviest bezbērnu nodokli.”

LA.lv