×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
11. decembris, 2017
Drukāt

“Tad jau drīzāk bezbērnu nodokli.” Seniori komentē jaunāko ministra Reira ideju (47)

Ilustratīvs attēls. Foto-ShutterstockIlustratīvs attēls. Foto-Shutterstock

“Pensionāriem papildus jau esošajām pensijām ir jāsaņem viens procents no bērnu samaksātajiem nodokļiem. Šāda sistēma gan veicinās nodokļu maksāšanu, gan paaudžu solidaritāti,” ar šādu priekšlikumu klajā nācis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Labklājības ministrs uzsver: „Mums ir svarīgi vēlreiz parādīt, ka tie, kas godprātīgi vispārējā režīmā maksā nodokļus, ir ieguvēji – šoreiz tiešā veidā sniedzot atbalstu saviem vecākiem – pensionāriem. Turklāt šādi netiks palielināts nodokļu slogs.”

Ministra priekšlikums paredz, ka 1% no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas tiek novirzītas pensiju apdrošināšanai, tiks papildus samaksāts katra nodokļu maksātāja vecākiem – pensionāriem. Piemēram, ja algas apmērs ir 500 eiro, tad vecākiem novirzītais 1% būtu 5 eiro mēnesī. Ja šo summu saņems abi vecāki, tad tā tiks sadalīta uz pusēm.

Šādu atbalstu saviem vecākiem sniegs tikai tie nodokļu maksātāji, kuri tos maksā vispārējā režīmā ar likmi 34,09%. Turklāt, jo vairāk ir bērnu, kas maksā nodokļus Latvijā, jo lielāku pensijas piemaksu saņems vecāki, iepriekš informēja Labklājības ministrija.

Ko par to domā pensionāri? “Latvijas Avīzes” aptauja.

Māra Švāģere, Engures ciema pensionāru padomes vadītāja: “Šādu labklājības ministra Jāņa Reira ierosinājumu neatbalstu, jo uzskatu, ka tas aizvaino gan pensionārus, gan viņu strādājošos bērnus. Bērniem pašiem nav viegli savilkt kopā galus savās ģimenēs, es redzu, kā viņi sitas un peras, bet tik un tā liela daļa labprātīgi palīdz saviem vecākiem. Ja atbalstītu ministra priekšlikumu, iznāktu, ka palīdzība noteikta piespiedu kārtā. Tas cilvēkus var aizvainot. Arī man kā pensionārei būtu aizvainojums, jo kāpēc man vajadzētu dzīvot no bērnu iemaksām, kas viņiem radītu vēl vienu izdevumu aili.”

Biruta Jemeļjanova, Jēkabpils pensionāru biedrības “Sasaiste” priekšsēdētāja: “Ierosināt jau var, bet tas nav reāli, vairāk izklausās pēc skaistas runāšanas. Pirms kaut ko rosina, vajadzētu taču visu rūpīgi pārdomāt, bet no tā, kas dzirdams vai izlasāms, skaidrs, ka pārdomāts atkal kārtējo reizi nav. Kaut vai par to, kā ieceri īstenot. Jau tā brīžiem rodas iespaids, ka mums darboņu vairāk nekā pašu pensionāru. Un naudiņa aiztek. Daudziem taču bērni dzīvo ārzemēs, arī tur cilvēkus nomoka dārdzība. Lai man piedod politiķi un varas vīri, bet netieku vaļā no sajūtas, ka tā saprašana iestādīta gaužām ačgārni: mūsu valstī par veciem cilvēkiem nav jāgādā. Tas viens procents nebūs glābējs. Vajadzīga pavisam cita attieksme. Biju aizbraukusi uz Aknīsti, mani iepriecināja, kā tur pensionāri dzīvo atsevišķā senioru mājā, kur paši kurina un cits par citu rūpējas, tā izbēgot no vientulības, dzīvojot interesantāk un ietaupot naudu ārstiem un zālēm.”

Daina Siņeļņikova, Alūksnes novada pensionāru apvienības vadītāja: “Tie ierosinātāji dzīvo savā iedomātajā brītiņā. Viņi neredz tālāk, nesaskata kopsakarības, neuzklausa cilvēku domas. Tad jau drīzāk vajadzētu ieviest bezbērnu nodokli.”

Pievienot komentāru

Komentāri (47)

 1. Vācu laikā: progresīvais ienākuma nodoklis-līdz 50 RM-2,9%,virs 500 RM-16,8%.Nepr
  ecētiem un šķirteņiem bez bērniem-nodokļa likme divkāršota.Par katru bērnu līdz 16 gadiem-ievērojama atlaide.Lauciniekiem-personas nodoklis.

 2. Vai tad mūsu nabaga grašus var saukt par pensijām, nekad. Tos drīzāk var nodēvēt par nabagu pabalstiem.

 3. Bezbērnu nodoklis totāli pārkāpj manas cilvēktiesības, jo, ja cilvēkam nav apgādājamo, viņš tāpat maksā lielākus nodokļus. Beidziet izšķērdēt nodokļu maksātāju naudu!!!

 4. ko dzēšat komentārus, ja piemin deputātus un citus liekēžus!

 5. Kāpēc vienmēr runa ir par nodokļu paaugstināšanu? Vajag nolemt, nemaksāt valsts un pašvaldību struktūrās strādājošajiem ne prēmijas, ne piemaksas, ne arī deputātiem ceļa izdevumus, ne arī dzīvokļa izdevumus, arī deputātu kvotas nē. Jo, ja gribi strādāt Saeimā, tad pats izdomā kā tiksi uz darbu un kur dzīvosi, bet dažam tās degvielu patēŗiņu summas ir tik lielas, it kā dzīvotu Parīzē.

 6. Tas atkal ir tikai ķeksītim ,lai skaitās ,ka kaut ko darījis,bet reāli galīgi šķērsām…Es nevaru saprast ,kāpēc nekad nevar ko loģisku izdomāt,jo mēs jau neesam paši stulbākie pasaulē,bet daudzi ierosinājumi ir galīgi absurdi. KUR PALIKUŠI MŪSU GUDRIE PRĀTI?

 7. Varbūt vajag ierosināt manabalss.lv pielīdzināt deputātu un ministru algas vidējai algai valstī? Kā arī nākošos 5 gadus neizmaksāt prēmijas valsts pārvaldē strādājošajiem, jo ir tik daudz problēmu, par ko maksāt prēmijas? Ietaupīto naudu novirzīt mazajām pensijām un kompensējamo zāļu segšanai? Nav pareizi arī palielināt pensijas par noteiktiem %, jo tiem, kas saņem 3000, piem., 1% ir 30 eiro, bet no 300 – tikai 3 eiro.

 8. Bezbērnu nodoklis ir absurds, jo par bērniem ir jāvar parūpēties un sniegt tiem kvalitatīvu izglītību, kas mūsdienās ir par maksu. Saražot bezdarbniekus vai no nodokļu maksātāju naudas apmaksāt vismaz pamatskolas izglītību Īrijas sēņaudzētāju darbiniekiem diez vai uzlabos situāciju Latvijā. Bez tam ir cilvēki, kas vēlas bērnus, bet kam to nevar būt, un tā nav pašu brīva izvēle, tāpēc nebūtu korekti ieviest tādas sankcijas.

 9. Un ja es lìdz pensijai neizvilkßu,tad manus maksàtos nodokĺus atmaksàs maniem bèrniem?

 10. Padomniekiem algu vajag.

 11. Paga, paga… Visi te mistisko piemēra piečuku daļa un piemin. Man gan šķiet dīvaini, ka neviens neiedziļinās tekstā. Teikts taču “no samaksātajiem nodokļiem” nevis no ALGAS APMĒRA PIRMS NODOKĻIEM. Tātad, nevis 1% no piemēra 500 EUR algas, bet pie 500 EUR algas 1% no 170,45 EUR. Cik tad tas patiesībā ir??? Knapi 1,71 EUR. Un ja vēl to izdala uz 2, tad vispār… komentāri lieki. Un man rodas jautājums par šo piemēru. Kurš ir šī “gudrā” piemēra autors? Raksta autors? Ja tā, tad nebrīnos, jo esmu novērojusi, ka mūsu sabiedrībā nav izpratnes par jebko, kas saistās ar nodokļiem. Māk spriedelēt un pat piemēru aprēķinus celt priekšā, bet nav izpratnes, kas ir ar nodokli apliekamais objekts. Ja ministrs pats, tad godaprāta būtu jāliek demisionēt, ja jau pat elementāras lietas nejēdz. Ko tāds var lemt? Ko tāds var darīt SABIEDRĪBAS, ne SEVIS labā? Ja piemēru izteicis ministrs, bet to viņam kāds no “gudrajiem” padomniekiem deguna galā nolicis, tad tādu padomnieku patriekt (jo nav atbilstošas profesionālās zināšanas un loģiskā domāšana nav pat tam cilvēkam tuvumā garām gājusi), bet ministram kā iepriekš būtu sava vieta jāatstāj (kā teikt, ha nav kazai piena, tad nav). Un vēl paliek atvērts jautājums – ja piemērs nācis no ministrijas, tad vai kļūda ir netīša stulbuma rezultāts, jeb apzināti tīši norādīts iespējami lielāks ieguvums, lai sabiedrība, kas kā jau teicu, vairumā gadījumu nejēdz neko saistībā ar nodokļiem un to aprēķināšanu, neprotestētu un atbalstītu ieceri. Bet tad, kad šādas izmaiņas ieviestu, reāli cilvēki saskartos ar to, ka nekas jau būtiski nemainās, toties ministrijas darboņi varētu sist pie krūts un teikt, ka ir taču darīts kas pensionāru labklājības celšanas labā. Pāris EUR pielikums labākajā gadījumā. Nesmīdiniet tautu 😀 Jābrīnās, ka ministrijās par tādām stulbībām algas un prēmijas par labu darbu maksā.

 12. Es visu muzu esmu stradajusi un maksajusi nodoklus gan vienai valdibai ,gan otrai valdibai.Kur mana nodoklu nauda palikusi,ka valdiba grib kast manus bernus.Vai tad tiesam visu muzu stradajot un maksajot nodoklus valstij mes neesam nopelnijusi pensiju.

 13. Vārds , režīms, – man jau nepatīk .Nevarīga tā mūsu valdība , grib visu uzlikt uz cilvēku pleciem .

 14. esmu pirmspensijas vecumā 🙂 un man nav bērnu. Un nebūs 🙂 Kāpēc nav ? Tāpēc, ka pateicoties ārstiem pēc n tiem rentgeniem man tādu vairs nevar būt. Un ko man tagad darīt ? Sūdzēties ?Kam ? Dakteri jau nekad nav vainīgi. Kāpēc mums valdībā ir tādi tumsoņi ??????????? Kur viņi ir izrakti ?????? Vai tie ir visi tie, kuri negrib strādāt, bet tikai muldēt ?

  • Visos laikos bērnu nami ir bijuši pilni ar bērniem un vēl tagad ir… Tā ka bez bērniem ir tie, kam savs komforts augstāks par visu, jo bērns prasa ieguldījumus – gan laika, gan materiālos…
   Tiem, kas jūtas savu pensiju nopelnījuši, atgādināšu, ka mūsu pensiju sistēma balstās uz paaudžu solidaritāti, jo, protams, tie seniori, kas aizgāja pensijā PSRS laikos vai pirmajos gados pēc neatkarības atgūšanas, nav vainīgi, ka viņu pensiju fondā ir apaļa nulle vai pavisam mazas iemaksas, bet pensijas viņiem tiek maksātas visus šos gadus, un tās nodrošina mūsu paaudzes iemaksas, bet mūsu pensijas pelnīs mūsu bērni – arī tiem, kas savu dzīvi ir veltījuši tikai savām iegribām, labākajā gadījumā kādam sunim vai kaķim, bet ne bērniem. Tāpēc es uzskatu, ka priekšlikums ir pareizs – izaudzināji nodokļu maksātāju – saņem piemaksu, neizaudzināji neko, vai kādu dzērāju, narkomānu, cietumnieku – tātad neesi savu darbiņu veicis un nekādas piemaksas neesi pelnījis.
   Un bezbērnu nodokli arī vajadzētu ieviest – tas būtu tikai godīgi, jo jebkuras valsts un tautas pastāvēšanas garants ir normāla paaudžu nomaiņa.

   • Interesanti gan,kur tad palika vecāki-nav taču karš bijis! Bezbērnu ģimenei tā nekāda laime nav,tas ir ļoti smagi un tad valsts grib sodīt dubultā, ko neteiksi-humāni.

 15. “Draugs, augums garais cīņā lieks tev kļūs,
  Jo krītot tikai lielāks troksnis būs.”
  (autoru neatceros, Googles tante arī nezina)

 16. Ļaudis, domājiet taču ar galvām, kad ejat pie vēlēšanu urnām! Kādu tik panoptikumu esat savēlējuši! Bērnu taču tik un tā palīdz mums izvilkt, citādi, met kaut cilpu kaklā. Nu vēl ar likumu spiedīs.
  Ja nu vienīgi tos miljonāru bērnus…

 17. Nu lielāku muļķību vairs izdomāt nevar bērniem pašiem ir savas ģimenes kurās ir bērni kuri jāskolo daudz vajadzību ir arī pašiem un zinot kādas algas pārsvarā ir Latvijā tad piedodiet to var atļauties saimas deputāti kuriem sērkociņu nauda ir pāris simti BET KĀ DZĪVO PĀRĒJIE VAI TIEŠĀM MINISTRS NEREDZ UN NEZIN dzīvo kā štraus iebāzis galvu smiltīs vai un vēl lūdzu cik daudz sievietes kurām slimības dēļ nevar būt bērniņu vai esat padomājuši kā jūtas tie cilvēki kauna jums nav TIEŠĀM JĀSAK MEKLĒT KĀDA CITA VALSTS KUR VECUMDIENĀS APMESTIES ĀRĀ NO ŠĪS MUĻĶU ZEMES

 18. nu ko tik stulbu var izdomāt, tam ministram taču ,,nav visi mājās,, . Es neparko negribu no bērniem ne santīmu, pati tieku ar visu galā, cik nu vairs vajag, bet bērniem ir bērni, tie taču jāskolo vēl….

 19. Ko darīt tiem pensionāriem, kuriem bērni ir invalīdi?

 20. 11 12 Nesen izlasīju ,ka man būtu iespēja saņemt kompensāciju par to ,ka ārsti aizlaida bojā manu meitu ,kas slimoja ar audzēju . Būs 3 gadi …noilgums .. Tas bija ārprāts ,kā cīnījāmies ,lai vispār uzstādītu diagnozi .. Paši vedām uz Rīgu ,ceļā sākās krampji utt. Te neaprakstīšu to elli ,,ko varēju noteikt ,ja ārsti , ģimenes ārsts , būtu ar saprašanu . Tad kas man maksās to % ,ja man bērns ir tur , zem zemes , bet otrs Anglijā . kas pats cenšas dzīvot ? Ja nebūtu aizbraukuši ,tad savus bērnus skolās neizvestu . Cik gan daudz ir vecāku ,kam nav vairs bērnu ?

 21. nē nu, papildus izdevumu aili jau tas bērniem neradītu, bet samazinātu viņu nākotnes pensijas lielumu gan, jo nāk no pensiju apdrošināšans uzkrājuma.

  • Tieši tā! Ja jau iecere nodokļu slogu nepalielināt, bet daļu no samaksātā nodokļa novirzīt strādājošā pensijā esošajiem vecākiem, tad no kaut kā jau tas 1% tiek noņemts. No kā? No paša nākotnes pensijas uzkrājuma? No soc.adrošināšanas slimības pabalstam, vecāku pabalstiem, arodslimībām, bezdarbam? Ko tad strādājošajam noņems vai samazinās?

 22. TAADU STILBUMU VAR TIKAI STULBENIS IZDOMAAT. TAAPEEC JAU LATVIJA IR TUR KUR IR ,JO PIE VARAS IR STULBENJI.

 23. Kādu laiku atpakaļ, neatceros vairs kam, bet vienam no ierēdņiem bija doma, ka pensijas vispār nevajagot maksāt – bērnībā bērnus uztur vecāki, vecumdienās bērniem jāuztur vecākus…Šis varētu būt pirmais solis ceļā uz to.Es saviem vecākiem palīdzu tāpat, valsts starpniecība man nav vajadzīga…

 24. tas pidars padomaja par sevi.vins vel maz piezaga,un pensija grib nokast no saviem berniem

 25. Kapec pati Valsts elite sakot ar Saimu un beidzot ar pilsetu pasvadibas darbiniekiem ziedot pensionariem katru menesi par 100,-eiro,ari butu kartigs kampiens pensionariem…

 26. Neatbalstu. Esmu katergoriski pret so jauno Reira priekslikumu. Kaut kads stulbums!

  • Tas nav stulbums,Ivetiņ! Atbildēt

   Tas ir viltīgs gājiens “ar zirdziņu” – palielināt administrējošo ierēdņu un “kantoru” skaitu. Radiņiem un draudziņiem laikam nav ienesīga darbiņa. Izskatās,ka kapeikas dēļ taisās tērēt rubli. Vai tas ir prāta darbs? Bet vairums ļautiņu tās shēmas jau neprot lasīt. Ļoti iespējams,ka šādās un līdzīgās shēmās var lieliski nopelnīt.

 27. Tad jau sanāk, ka māte, kas par saviem bērniem nav likusies ne zinis, izlikdamies par trūcīgo laucinieci, tagad prasīs 1% no viņu algas. Par ko? Vai par uzražošanu?

  • Kādste sakars laucinekiem…pietiks varbūt viņus nodirst…

  • Tu sajauci. nevis mātes, bet tēvi , kas nav likušies ne zinis, tas ir 50% visu tēvu, tagad prasīs savu procentu no bērnu apdrošināšanas. Tātad , kad bērni auga, viņiem alimentus nemaksāja un tagad atņems no viņu nākamajām pensijām. Plus vēl , ja katru mēnesi citāda summa algā, tad cik cilvēku vajadzēs, lai tos 5-10 eiro katru mēnesi citādi sarēķinātu. Un man vispār nevajag. Katrs eiro, ko jūs te man Latvijā pieliksiet, man Austrijā dubultīgi noņems. Tikai zaudējumi. Un pats fakts par šādu domu ir smieklīgs. Ja bērni gribēs palīdzēt , tāpat palīdzēs , nav vajadzīga valsts starpniecība, lai vecākam 2 eiro samaksātu. Smieklīgi. Ko tādu izdomāt, ar galvu nav kārtībā.

  • Jā, viņai pienākas 1% vismaz kautvai p par ražošanu.

 28. Un ja esmu mājsaimniece, kam vecāki jau pensijā, bet vēl pašas bērni jāskolo un jāsūta studēt (man gribas saviem bērniem vismaz dot to ko man vecāki nav devuši)?

 29. Tā ir runga ar diviem galiem – ja vēcākiem ir t.s. mazās pensijas, no pašvaldības šad un tad pienākas kādi papildus piemaksājumi – uzsvētkiem u.tml. Un tas no bērnu algas aizskaitītais mazumiņš var šo slieksni pārsniegt. Tāpat jau atbalstā, kā varam. Ja jau grib kaut ko tieši no bērniem – lai tad skaita visu nodokļa summu vecākiem, nevis uz kādiem mistiskiem pensiju fondiem. Tad vismaz redzu,kam mani socnodokļi aiziet.

 30. Tad jau sanāk, ka tēvs, kas par saviem bērniem nav licies ne zinis, izlikdamies par trūcīgo laucinieku, tagad prasīs 1% no viņu algas. Par ko? Vai par uzražošanu?

 31. Pirmais jautājums – kā gan notiktu šī ierosinājuma izpildei nepieciešamā naudas plūsmas administrēšana, vai tur jau netiek iecerēti jauni ierēdņi? Un man personīgi šāds ierosinājums nešķiet gudrs. man ir bērni un mazbērni, visi strādā, bet ar Latvijā esošo ap “vidējo’ algu viņiem nekāda greznība nav. Un man tie kādi pieci eiro pie pensijas – nu, to es gan varu pieciest.

 32. Šeit jau galīgi nav runa par atbalstu pensiņiem, te ir slēpts mēģinājums sagādāt darba IZKĀRTNI VIENAM BARIŅAM IERĒDNĪŠU un tikai. Cik tur nevajadzēs uzskaitīt, noformēt banku rēķinus, un ieguvums tikai kapeikas, kuras tā jau iespēju robežās nonāk līdz tiem vecākiem. Tā jau mums ir tas lielākais pārvaldes aparāts, kuru jāsamazina par deviņām desmitdaļām. Tad kad to izdarīs, tad tādi acu apmānīšanas triki pirmsvēlēšanu gaisotnē nebūs vajadzīgi, viss pats no sevis nostāsies vietā.

 33. Tur pamatā ir mūžīgā pretruna starp tiem, kuri dzīvo normālās ģimenēs un audzina vairākus, nevis vienu vien bērnu, un tiem, kuri pārgudri izrunājas, ka “mēs strādājām”, bet īstenībā baudīja dzīvi un uzdzīvi. Dzīvot ģimenē nav vienkārši, tas prasa daudz gudrības, pacietības, pašuzupurēšanās un darba, kas taču ir tik nemoderni. Būtu tikai godīgi, ja bērnu vecāki par savu darbu tiktu atalgoti.

 34. Atkal kārtējo reizi pazuda mans ironiskais komentārs! Vai tad cenzūra tomēr ir LA-ē?

 35. Tie nolāpītie pensionāri dzīvo tik ilgi !.. Un ēst ar’ grib .Un tad vēl sadomā slimot.Tik raizes vien sagādā nabaga ministrim Reirim.

  • Jaunā paaudze jau maksā nodokļus vecai paaudzei, bet pensījas cik lietas? Un kad maksās atraitnei vai atraitnim 60% no aizgājēja naudas, kā tas ir europā? Vai izlikt no dzīvokļa vai majas, jo viens vairs nevar pavilkt. Daudzi nemaz nezin par tādu likumu.?

  • Jaunā paaudze jau maksā nodokļus vecai paaudzei, bet pensījas cik lietas? Un kad maksās atraitnei vai atraitnim 60% no aizgājēja naudas, kā tas ir europā? Vai izlikt no dzīvokļa vai majas, jo viens vairs nevar pavilkt. Daudzi nemaz nezin par tādu likumu.?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Sportiskākais dzīvnieks

Latvijas Futbola federācija (LFF) trešdien prezentēja valstsvienības jauno logo, formas un talismanu vilka veidolā. “No šodienas būsim vilki un ar šo dzīvnieka simbolu gribam uzsvērt kopības sajūtu,” sacījis LFF prezidents Kaspars Gorkšs. Interesanti, ka par savu simbolu vilku izvēlējusies arī Latvijas Volejbola federācija, kas nupat aicinājusi atbalstīt volejbola valstsvienību, nopērkot tās kreklu ar vilka attēlu.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+