×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. decembris, 2012
Drukāt

Tauki bērna uzturā

buljons2

“No kāda vecuma un kādām taukvielām jābūt bērna uzturā? Cik daudz drīkst lietot, lai nerastos veselības problēmas turpmākajā dzīvē?”
 Sandra U. Saldū

 

Taukvielas bērna tāpat kā pieauguša cilvēka uzturā ir ļoti nepieciešamas, jo tās ir viens no galvenajiem enerģijas avotiem. Protams, ir vairāki nosacījumi, kas jāievēro, lai izvēlētos atbilstošākās.

Viena no visbiežāk sastopamajām taukvielām ir eļļa. To lietojot uzturā, uzņemam organismam vajadzīgās neaizstājamās nepiesātinātās taukskābes (Omega-6 un Omega-3), kas bērna augšanai un attīstībai ir īpaši nepieciešamas.

Pediatre Vizma Meikšāne skaidro, ka līdz sešu mēnešu vecumam bērns taukvielas saņem ar mātes pienu. Otrajā pusgadā pieaug enerģijas patēriņš, jo palielinās mazuļa aktivitāte, un bērnam tās nepieciešamas papildus. Tās, ko uzņem ar pārtiku, tiek pārstrādātas glicerīnā un taukskābēs, kas savukārt tiek izmantotas smadzeņu šūnu struktūru veidošanā, nodrošinot nervu sistēmas nobriešanu un veicinot uztveres, valodas, atmiņas un fizisko attīstību.

Bērnam diennaktī nepieciešami 3 – 4 g taukvielu uz 100 g pārtikas. V. Meikšāne piebilst, ka tas nav daudz, bet pietiek, lai nodrošinātu šajā laikā nepieciešamo vitamīnu un Omega taukskābju daudzumu.

Bērna gremošanas sistēma vieglāk uzņem augu, nevis dzīvnieku taukus, kas satur stipri vairāk piesātināto taukskābju nekā augu produkti un Omega taukskābju tajos ir pavisam maz. Savukārt Omega-3 un Omega-6 ir neaizvietojamās taukskābes, ko organisms pats nespēj sintezēt, tāpēc ir jāuzņem ar pārtiku. Šai nolūkā bērnu uzturā ieteicama, piemēram, pirmā aukstā spieduma rapšu eļļa.

Omega-3 un Omega-6 taukskābes ir nozīmīgas arī bērna imunitātes un ādas slimību profilaksei.

Pediatre iesaka jau grūtniecības laikā un vēlāk, barojot mazuli, sievietēm savā uzturā priekšroku dot augu eļļām, nevis dzīvnieku taukiem, jo šajā periodā vēlams izvairīties no produktiem, kas satur piesātinātās taukskābes. Jāizvēlas viegli sagremojami, vērtīgi ēdieni, lai nodrošinātu visas nepieciešamās uzturvielas arī mazuļa attīstībai.

Sabalansēti lietojot augu eļļu grūtniecības laikā, nav jābaidās arī no papildus svara pieauguma.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+