×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
15. jūnijs, 2015
Drukāt

Taupām stirnas vai kropļojam populāciju? Eksperts par medībām un trofeju kvalitāti

Stirnāžu trofeju stends neizcēlās ar skaitu, taču to kvalitāti eksperts J. Baumanis vērtē atzinīgi.Stirnāžu trofeju stends neizcēlās ar skaitu, taču to kvalitāti eksperts J. Baumanis vērtē atzinīgi.

Eksperts Jānis Baumanis par Latvijas medību trofeju izstādes Jaunmokas 2015 stirnāžu trofeju kvalitāti un stirnu medībām

Latvijas vēsturē līdz šim bagātākajā trofeju izstādē ar 1046 eksponātiem, kurus nupat mēnesi varēja apskatīt un izvērtēt Jaunmoku pils Kolonnu zālē, stirnāžu sadaļa bija pārstāvēta ar 122 ragiem. Skaits salīdzinājumā ar 2010. gada pasākumu trīskārt mazāks. Ekspertus un medniekus tas nepārsteidz, jo zināms taču, ka bargās ziemas krietni paretinājušas populāciju. Svarīgākais – kāda ir dzīvnieku ragu kvalitāte un kā pēc medību moratorija atsākt stirnu medības.

Ko no izstādes var spriest par stirnāžiem?

Secinājumu lielākā daļa mednieku tāpat zina – pēdējos gados stirnu populācija ir krietni sarukusi skaitliski un līdz ar to ir mazāk trofeju. Iemesls – 2009., 2010. gada ziema, kad lielā Latvijas daļā, sevišķi Vidzemē un Latgalē, aizgāja bojā trešdaļa, vietām puse un pat vairāk par pusi no stirnu populācijas. Plus vēl mednieki tās pasaudzē, vēloties, lai dzīvnieku skaits ātrāk atjaunotos.
Runājot par trofeju kvalitāti, nevarētu teikt, ka vērojamas kādas būtiskas izmaiņas – vienkārši trofeju iegūts mazāk. Šādi precedenti jau ir bijuši. Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā Silava deviņdesmito gadu vidū veiktais pētījums, kā arī materiāls manā disertācijā diezgan skaidri un statistiski pierāda, ka, pieaugot stirnu nomedīšanas apjomiem, palielinās arī medaļu īpatsvars. Attiecīgi – šobrīd nomedījam maz un arī mazāk ir medaļoto trofeju.

Skaitļi rāda (sk. tabulu), ka pirms pieciem gadiem trofeju izstādē bija 319 stirnāžu trofejas, tas atspoguļoja populācijas tādus kā zelta laikus. Toreiz parādījās jaunais Latvijas rekords no Liepājas, par trofeju iegūstot 201 punktu. Šogad spēcīgākā trofeja, kas saņēma 182 punktus, nāca no Centrālvidzemes, Madonas, savukārt trešā spēcīgākā – no Ziemeļvidzemes, kas norāda, ka ne jau tikai Dienvidkurzeme un Zemgale var lepoties ar labiem stirnāžiem. Kopumā ar trofejām pietiekami labi bija pārstāvēta visa Latvija.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +8.1
Alūksne +6.7
Daugavpils +8
Saldus +7
Liepāja +6.2
Jelgava +7
Ventspils +6.1
Limbaži +6
Madona +6
Rēzekne +7
Draugiem Facebook Twitter Google+