Tauriņgrieziens… Par vairogdziedzera slimībām 0

No maza, tauriņveidīga orgāna ir atkarīga daudzu mūsu organisma bioloģisko funkciju regulācija. Bieži vien tu pat nenojaut, ka vairogdziedzerim ir kāda vaina, jo saslimšanas sākumā jau sūdzību nav…

Reklāma
Reklāma

 

Ģimenes faktors

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Kopš pārtikas ražošanā un mājsaimniecībās biežāk lietojam jodēto sāli, Eiropā vērojama pozitīva tendence – vairogdziedzera darbības traucējumi pēdējos gados mazinājušies par aptuveni 8 %.

Vairogdziedzeris pieaugušam cilvēkam sver tikai 18 – 25 gramus, taču no tā funkcionēšanas atkarīga mūsu dzīves kvalitāte un pat dzīvība. Tādēļ ārsti nebeidz atgādināt par iespējamo problēmu savlaicīgu diagnosticēšanu.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš pārtikas ražošanā un mājsaimniecībās biežāk lietojam jodēto sāli, Eiropā vērojama pozitīva tendence – vairogdziedzera darbības traucējumi pēdējos gados mazinājušies par aptuveni 8 %.

 

Ja ģimenē jau ir bijuši vairogdziedzera saslimšanas gadījumi vai radušās neskaidras aizdomas par tā veselību, asins analīzēs jānoskaidro specifisko hormonu līmenis un jāveic ultrasonogrāfijas izmeklējumi, lai pārliecinātos par patieso situāciju.

Vairogdziera slimības visai labi pakļaujas medikamentozai ārstēšanai, taču ir gadījumi, kad bez ķirurģiskas iejaukšanās nevar iztikt. Tiesa, ir ārsti, kuri izvairās veikt šādas operācijas, jo pastāv arī visai liels komplikāciju risks. Ļoti liela nozīme ir ķirurga meistarībai un pieredzei.

 

Nepatīkams lēmums

Nepieciešamību operēt parasti izskata, ja ir nodoza struma – visbiežāk sastopamā vairogdziedzera slimība, kam raksturīga specifisku mezglu veidošanās, un tad atkārtotās pārbaudēs novēro šo mezglu uzvedību – tendenci palielināties.

Ķirurģiska iejaukšanās kļūst aktuāla, ja ir aizdomas par ļaundabīgu veidojumu vai traucēta kāda no organisma funkcijām, piemēram, elpošana, rīšana un runa. Dažkārt šķiet, ka elpas trūkums, guļot uz muguras, rodas no sirdsdarbības traucējumiem, bet patiesais vainīgais var būt vairogdziedzeris.

Bet, ja ir autoimūna vairogdziedzera slimība, kas izpaužas ar pārlieku tā funkciju aktivitāti un nepakļaujas medikamentozai ārstēšanai, vienīgā izvēle ir operācija.

 

Visu vai mazu gabaliņu?

Vairogdziedzeri operācijas laikā izņem pilnīgi vai daļēji atkarībā no diagnozes, jo mezgli var veidoties vai nu visā orgānā, vai tikai vienā tā daivā. Ja mezgls vai cista ir tikai viena, var veikt gan vienas puses tireoīd­ektomiju (vienas daivas izņemšanu) vai subtotālo tireoīdektomiju (daļēju daivas izņemšanu). Lai saglabātu dzīves kvalitāti pēc pilnīgas vairogdziedzera zaudēšanas, visu mūžu jālieto tiroksīns – dabīgā hormona sintētiskais aizstājējs.

Reklāma
Reklāma

 

Vairogdziedzeri operācijas laikā izņem pilnīgi vai daļēji atkarībā no diagnozes, jo mezgli var veidoties vai nu visā orgānā, vai tikai vienā tā daivā.

 

Difūzā toksiskā kākšļa (strumas) jeb Bazedova slimības gadījumā, kad papildus ir izveidojušies mezgli, visbiežāk izņem visu vairogdziedzeri, citādi pastiprināta tā darbība var saglabāties arī turpmāk. Tiesa, pirms operācijas gan ir jāveic ārstēšanas kurss, lai normalizētos hormonu līmenis.

Ja ir iegūti apstiprinājumi par ļaundabīgu šūnu veidošanos, vairogdziedzeri likvidē kopā ar palielinātajiem limfmezgliem. Ir gadījumi, kad to, vai patiešām ir attīstījies ļaundabīgs process, var noteikt tikai pēc operācijas, veicot atkārtotus histoloģiskos izmeklējumus. Ja tas noskaidrojas pēc daļējas vairogdziedzera izņemšanas, jau tuvāko nedēļu laikā nepieciešama atkārtota operācija.

Ja vairogdziedzerī izveidojies viens 1 – 2 centimetru liels mezgls, mūsdienās iespējama mazinvazīva operācija, pēc kuras rēta ir nemanāma.

 

Labāk profilakse, nekā operācija!

Lai kontrolētu un uzturētu veselību pēc vairogdziedzera operācijas, regulāri jāapmeklē endokrinologs – ārsts, kurš specializējies iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimību ārstēšanā.

Diemžēl pēc šīs operācijas, tāpat kā pēc jebkuras citas, iespējamas komplikācijas. Nevienu no tām nedrīkst atstāt bez ievērības.

Operācijas laikā vairogdziedzera mugurējā apvidū var bojāt balsenes nervu, jo tas mēdz atrasties netipiskā vietā. Tādēļ rodas aizsmakums un grūtības ar augstākiem balss toņiem. Tas diemžēl ir neatgriezeniski. Operācijas dēļ radusies tūska rada pārejošu aizsmakumu.

Ja cieš epitēlijķermenīši (aiz vairogdziedzera izvietoti mazi lēcas izmēra dziedzerīši, kas regulē kalcija vielmaiņu organismā), pasliktinās to asinsapgāde. Bojājums var izraisīt arī muskuļu spazmas un tirpšanu plaukstās un pēdās. Ja šī komplikācija nepāriet, nepieciešama pastāvīga kalcija un D vitamīna preparātu lietošana (piemēram, Calcigran forte).

 

Konsultēja klīnikas “Premium Medical” ķirurgs Sergejs Kļimčuks un endokrinoloģe Kristīne Geldnere.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.