×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
4. augusts, 2014
Drukāt

Franks Gordons: Jā, latviešu nācija – un kas tur slikts? (42)

Foto-LETAFoto-LETA

Tātad ar 69 balsīm “par” un 28 “pret” Saeima Latvijas Republikas Sa­tversmi papildinājusi ar preambulu, kurā teikts, ka “Latvijas valsts ir izveidota, apvienojot latviešu vēsturiskās zemes (..), lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību”.

Kas te slikts, kas te peļams? Vācijas konstitūcijas (Grundgesetz) preambula sākas ar vārdiem “Das Deutsche Volk” – vācu tauta, nevis Vācijas tauta. Piemetināsim, ka Vācija ir ļoti toleranta valsts, kurā dzīvo divi miljoni turku. Francijas konstitūcijas preambula sākas ar vārdiem “Le peuple francais” – franču tauta, nevis Francijas tauta. Piemetināsim, ka arī Francija ir toleranta valsts, kurā dzīvo pieci miljoni islāmticīgo.

1922. gadā, kad stājās spēkā Latvijas Republikas Satversme, latviešu īpatsvars bija ap 75%, ceļvežos par tālaika Latviju bija teikts, ka tās valoda ir latviešu valoda, “bet daudzi prot arī vāciski un krieviski”. Tagad, jau ceturtdaļgadsimtu pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, latviešu īpatsvars ir vien kādi 60% un latviešu nācijai demogrāfiski pretim stāv tā sauktie krievvalodīgie – nez kāda “lingvistiska kopiena”, kuras īpatsvars joprojām ir apmēram 40%, un diemžēl ceļvežos par mūsdienu Latviju lasām, ka tā ir zeme, “kurā runā latviski un krieviski”. Ārzemnieki šādu teikumu saprot kā konstatējumu, ka Latvija ir divkopienu valsts, kurā mājo divas nācijas.

Šāda uztvere apdraud latviešu tautas izredzes izdzīvot “cauri gadsimtiem” kā nācijai, kas šai zemei devusi vārdu, un šo valsti 1918. gada 18. novembrī dibinājusi, balstoties uz neatņemamām pašnoteikšanās tiesībām. Tāpēc ir vajadzīga preambula!

Portālā www.delfi.lv Saeimas deputāte Inguna Rībena pauž sašutumu par naida izvirdumu, ko pret Satversmes preambulu atļāvies žurnāla “Rīgas Laiks” galvenais redaktors Uldis Tīrons, runādams LNT “Dombura studijā” (un arī žurnālā “Subbota”. – F. G.). Man elitārais mēnešraksts “Rīgas Laiks” ļoti patīk, un es cienu un pat apbrīnoju Uldi Tīronu kā spilgtu, apdāvinātu žurnālistu, kura vadītais žurnāls iemantojis atzinību pasaulē. Taču, tāpat kā Ingunu Rībenu, mani nepatīkami pārsteidz Tīrona spriedums, ka preambula esot “katastrofa”, ka “latviešu nācija” esot “šaušalīgs termins” un ka “latviešu dzīvesziņa” esot “velns­zinkas”. Kas Uldim Tīronam lēcies? Atzīstos, ka es, ja būtu latvietis, laikam būtu dievturis: dainas ir brīnišķīgs tautas mantojums, folkloras saistība ar dabu ir apbrīnojama, ko atzinusi “pati UNESCO”.

Būdams žīds/ebrejs/jūds, es kopā ar I. Rībenu esmu neizpratnē par to, ka “preambulas teksts apvainojot Ulda Tīrona ebreju un krievu draugus”. Par krievvalodīgo “lingvistisko kopienu” es rak­sta sākumā izteicos, bet attiecībā uz maniem tautiešiem un viņu neatkarīgo valsti Tuvajos Austrumos I. Rībena pamatoti citē Izraēlas Neatkarības deklarāciju, kurā teikts: “Tās ir dabiskas ebreju tautas, kā arī jebkuras citas tautas tiesības – būt sava likteņa noteicējai savā suverēnā valstī.” Kāpēc tas, kas Izraēlas dibinātājiem ir pašsaprotams, kļūst “apvainojošs” Tīrona ebreju draugiem, ja līdzīgu nostāju pauž latvieši Latvijā?

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu prasa, lai Palestīnas pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass atzīst Izraēlu kā “Jewish State”, taču Abass tam pretojas, un tagad ASV valsts sekretārs Kerijs ierosina kompromisa formulu: Izraēla ir “the nation-state of the Jewish people”, tas ir – ebreju tautas nacionāla valsts. Un vai tiešām Uldim Tīronam ir iebildumi pret Satversmes preambulā pausto aksiomu, ka Latvija ir latviešu tautas nacionālā valsts?

Beigās gribu atgādināt, ka preambulas iniciators un tās teksta autors Egils Levits no tēva puses ir tās pašas izcelsmes kā Zig­frīds Anna Meierovics…

(Raksts publicēts avīzē “Laiks”/”Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (42)

 1. Godāt latvietību Atbildēt

  Super,Frank Gordona kungs! Pasaules skatījums uz lietām. Paldies latviešiem, kas ar cieņu izturas pret labajiem-kulturālajiem, izglītotajiem cittautiešiem,kuri kautrējas no ždanokām un plineriem.

 2. Tīrons arī negodina latviesu sieviešu skaistumu! Saruna ar režisoru, kurš saka, ka latvietes ir tik skaistas,vinšsteidzas pārkliegt viesi, ka viņa aktrises gan esot skaistakas… Mu stulbums,jeb sovietiska atpalicība…

 3. Tīrons pārstāv sengrieķu filozofijas kiniķu skolu.Tie ir nevis ciniķi,bet no vārda kinus-suns.Kiniķi dzīvo dabiski,norej nedabisko pasauli un kā suns ielien atpakaļ būdā nnosnausties,kā Diogens savā mucā.Tā tad,ja Tīrons pārstāv kiniķu skolu,tad dabiski ir nevis aplaudēt,bet teikt-se būdā suns!

 4. mani parsteidza,Rigas laiku,skiet,vairs neiegadasos/

 5. Paldies Frankam Gordonam un Ingūnai Rībenai un noteikti daudziem citiem, kas domā un rīkojas līdzīgi!

 6. Super raksts. Un to ir uzrakstījis cienījams žīds. Jā tieši žīds, jo negatīvo pieskaņu šim vārdam pie mums ir atnesuši krievi. Savukārt, Plinners, Ždanoka, Cilēvičs ir krievvalodīgie, kuriem ar žīdiem ir ļoti attāls sakars.

 7. Paldies,Gordona kungs,Jūs esat cinījamākais no visiem,kas prot arī latviski.Lai Jums laba veselība!

 8. Tirons nav uzmanības vērts.. Vienmēt un visos laikos ir bijuši tādi kosmopolīti tīroni, kuri nejūt piederību nevienai nācijai.
  Padomju laiki ir tā sabojājuši viņu priekšstatu par nacionālu valsti. Viņiem dzimtene visur, kur ir labi – vēders pilns, arī citas fizioloģiskās vajadzības apmierinātas. Tādiem vairāk neko nevajag.

  • tā saucamajiem “kosmopolītiem” ir govs princips – ganīties tur, kur zaļāka zāle; bez morāles un patriotisma un ar pieķēzītu pagātni.

 9. … Ir bijusi LOJALI Latvijas Republikas pilsoni ka Meierovici, un atbalstitaji ka Gordoni, PALDIES tiem , bet seit ari siverejas tadi ka Godmani, BB’IESI, PEREX’SIESI, ZDANOKIESI, TIRONI un lidzigie valsts uzmeteji !!!

  … AR to PALIDZIBU transformetais ‘tradicionalais genocids’, sava ‘smalka genocida’ formata, preteji Vacu un Francu tautai, ir mus izskavis gandriz lidz DEMOGRAFISKAM NEATGRIESANAS SLIEKSNIM, @ 1 milj.,

  … Pec nakosas paaudzes, – JA LIETAS NEUZLABOJAS – tads mazumins vairs NESPES ne fiziski, ne politiski, ne ekonomiski uzturet autohtonas pamattautas kulturas tradicijas, institucijas un kullturalas vertibas … UN NACIONALA VALSTS ZAUDES SAVAS EDSAMIBAS PAMATUS …. TAD KAS ?

  …Ja GORDONS tiesam veletos Latvijas Republikai ilgu muzu, tad to vinamvajadzetu izvestu sava argumenta un darbiba – ka to dara LEVITS vai ari: dinamiski informejot par vina izprasto situaciju pirms 12. velesanam: kura partija ir ta kura nodrosinatu Satversme noteiktas, nacionalas valsts, Latvijas Republikas esamibu un muzibu … !

  … BET BEZ NOTEIKTAS NOSTAJAS — TIE IR TIKAI TUKSI, IZTAPIGI, UN PIESARDZIGI VARDI … gan VIENMER atgadinot un CILDINOT SAVAS HETEROGENAS zidu/ebreju tautas labako personu nopelnus … BET AIZMIRSTOT NOSAUKT VARDA LIELAKOS LATVIJAS REPUBLIKAS GRAVEJUS UN NOTEIKT – VAJADZIGOS SOLUS LR ESAMIBAS AIZSARDZIBAI UN TO TURPINOSA LAUNUMA NOVERSANAI … !

  • Tieshi taa. Gordona kungam vajadzeetu informeet savus ciltsbraaljus Krievijaa. Tieshaam citaadi iznaak tikai iztapiiga runaashana…kas neko nemaksaa. Latvieshi jau teikto

  • Tieshi taa. Gordona kungam vajadzeetu informeet savus ciltsbraaljus Krievijaa. Tieshaam citaadi iznaak tikai iztapiiga runaashana…kas neko nemaksaa. Latvieshi jau teikto ZIN!

  • Tieshi taa. Gordona kungam vajadzeetu informeet savus ciltsbraaljus Krievijaa. Tieshaam citaadi iznaak tikai iztapiiga runaashana…kas neko nemaksaa. Latvieshi jau teikto ZIN!

 10. Paldies Gordonam par rakstu, bet tīronam Mīnusiņš.

 11. Maldos terminoloģijas dzungļos.
  Nacionalitāte = pavalstniecība (?)
  Kas ir etniskā izcelsme ir diezgan skaidrs.
  Kas ir tautība, nācija – ir tik daudz definīciju, ka nevar saprast.

  • Nacionalitate (krieviski nacionalnostj) = tautiba.Angliski Nationality = parasti patiesam pavalstnieciba.

   • Tieši tā. Levitam kā juristam vajadzētu varēt vispirms nodefinēt, ko viņš domā ar “nāciju.” No (kopā ar kolhozu likumu speciālistes Čepānes sarakstītās) preambulas konteksta nojaušams, ka ar “nāciju” domāta etniskā izcelšanās, jo kā valstsnācija ir izcelti latvieši un lībieši. Tad nu Levitam vajadzēja zināt norādīt, kā tad to piederību “valstsnācijai” būs noteikt – ar DNA testiem??? Un, ja tā, tad, kura latvieša/lībieša gēnu proporcija būs tā noteicošā???

 12. Latviešu spice nespēs pieņemt jūdu spēju rūpēties par savas nācijas uzplaukumu . sava kosmopolitisma dēļ.Arī lunkanais mugurkauls traucē.Vieglāk ir iemīt savu tautu dubļos.Tam sponsoru netrūkst,arī lepnā jūdu tauta piepalīdz.Kamēr latvieši ticēs 4.maija organizātoriem,citāda attīstība nebūs

 13. Paldies, Gordona kungam par rakstu!

 14. Njā.. Nu nav man 3 jazika s detsva, nav.

 15. Ir taču vuenreiz jāsaprot atķširība no jedieniem “Nācija ” un “tauta”! Konkrētajā kotekstā vārds “nācija” tiešam neiederas!

  • Un kā vēl iederas! Ja cilvēkam trūkst nacionālās pašapziņas, tad viņam arī vārds “latvietis” un “latviešu valoda” neiederas, jo sarunu Latvijā ar svešinieku sāk krieviski vai citā valodā. Apzināties sevī latvisko un uzskatīt, ka Latvija pirmām kārtām ir latviešu nācijas zeme, nenozīmē necienīt citas tautas. Tikai tad, kad mēs beidzot beigsim paši sevi, savu kultūru, savu valsti gānīt, arī citi sāks mūs cienīt. Ja, protams, mūsu vārdi un darbi būs cieņas vērti. Tīrona kungam šajā ziņā laikam ir nopietnas problēmas.

 16. Paldies par rakstu-labs, derētu to publicēt žurnālā “Rīgas Laiks”

 17. Mūsu valdība ir ļoti bailīga,tādēļ iet uz kompromisiem,kas ir pret latviešu interesēm.

  • tā bailīgā valdība ir jānomaina pret drosmīgāku ! Bet kur problēma…? Saeimas vēlēšanas nav tālu. Nu tad lai arī to drosmīgo parlamentu ievēl tā “drosmīgā” tauta…!

 18. “Krievi” jau arī it kā skaitoties ‘šaušalīgs termins”,tāpēc jau esam pieradināti teikt- krievu tautības cilvēki.Kas tik katram gan neliekas ‘šaušalīgs”?

  • Divi strādnieki labo jumtu. Latvietis sēž augšā un sauc: Ei, krievs, padod naglas!
   Krievs lejā dusmīgs: Sam ti padla naglaja. A kogda uznaju, čto takoje “krievs”, vobše ubju!

 19. PALDIES PAR RAKSTU!!! Ļoti cienu Franku Gordonu, kurš CIENA citas tautas kā savu tautu!!! Cienu Egilu Levitu un ar interesi lasu visas atziņas par bijušo Ārlitu ministru Zigfīdu Annu Meirovicu!!! NESAPROTU dažu cilvēku SPĒJU NOLIEGT SAVU TAUTU UN NAIDĪGI PAR TO RUNĀT, ja vien šis “elements” nav PĀRDEVIES, tā pildot sava PIRCĒJA uzdevumu!?????? Var būt dusmas, aizvainojums vai kādi citi iemesli, BET savas tautas nicināšana in NONSENSS!!! Tautībai kā noliegšanai NAV izšķirošā nozīme! Visu darbību SAKNE ir ĢIMENE – VECĀKI un viņu ideoloģija!!! Nu NEVAR būt nelietis, ja nelietis nav kāds no vecākiem!!!

 20. Labāk ir gudrs un godīgs žīds, nekā padumjš un iztapīgs latvietis !

  • Ļoti pareizi ! Visu cieņu Frankam Gordonam un tiem latviešiem , kuriem ir saglabājusies viena no K.Ulmaņa laiku vadlīnijām – nav svarīgi kas tu esi , bet svarīgi ir tas , ko tu dari Latvijas labā !
   P.S. Mani vecvecāki (strādnieki) un vecāki mācīja – bez trīs valodām Rīgā nav ko meklēt – un nekādu problēmu kāda tev tautība .

 21. Paldies par rakstu !Prieks,ka ir cittautieši,kuri izprot lietas,bet kauns par savas tautas kangariem,kuri rāpo un laiza citiem d…..

 22. Latviešu nācija….vēsturnieki šādu veidojumu var pierādīt un apstiprināt? Tad – lūgtum!
  Preambulu vārstītāji kā no meža iznākuši. Nav pat analizējuši “Das Deutshe Volk”,par “Le Peuple Francais”
  nerunājot. Īsa un kodolīga latviskā mīlēšana nav iespējama?Valodnieku vai likumdevēju trūkums?
  Krievu kopienas pastāv Eiropas valstīs,pat ASV,bet to pastāvēšana ir likumsakarīgi iestrādātas valstu konstitūcijās.Bez aizvainojumiem un iespēju ierobežojumiem.
  Vēl viens knifiņš – nācija nozīmē kultūru un valodu! Zelta teļš un pakaļskriešana visam rietumiakajam liek aizmirst sentēvu svētkus un paražas.Drīzumā latvieši paliks tikai etnogrāfiskajā muzejā,kā ASV pamatnācija rezervācijā.

 23. sociāli atstumtais Atbildēt

  par Uldi Tīronu … – varbūt karsta ( slapja ) laika vaina ,
  jūsu dzeja – ūdeņaina ; te to gaida papīrkurvis , bet jūs pašus – lūk tur durvis ! ! !

 24. Ilgu muzu un veselibu Frankam !

 25. Lūk šo žīdu es cienu!

 26. Piekrītu Tīrona novērtējumam, taču pat pēc pieņemšanas un izsludināšanas šaubos par Preambulas vajadzību. Likumiem jābūt pēc iespējas vienkāršiem, lai nebūtu iespēju tos izkropļot. Jūsu pašu ebreju tautai, šķiet, nav Satversmes, ir tikai Dieva dotie baušļi Mozum. Vienkāršības un nepārprotamības paraugs. Ir, protams, civillikumu, kriminālkodeksa analogi, bet ne Pamatlikums; vienkāršība, skaidrība, minimālas iespējas kaut ko saprast “ne tā”. Tāpēc arī uzskatu mūsu Preambulu par lieku ūdensgabalu, kas neko nenosaka un ko iespējams interpretēt neviennozīmīgi.

  • Precīzāk vairs nevarētu pateikt! Pie tam salīdzinājums ar ēbreju valsti ir galīgi nevietā, jo ēbrejiem valsts bija jau pirms 5000 + gadiem! Jau kādreiz agrāk kaut kādā sakarā komentēju, ka Latvija ir valsts, kur pat ēbreji vairs nespēj sakarīgi domāt!!!

 27. “preambulas teksts apvainojot Ulda Tīrona ebreju un krievu draugus”- ne jau tets, bet Latvijas valsts pastāvēšana apvaino. Paprasiet Ždanokai vai Putina partijas draugam Rīgas mēram – arī tas pats- vēlas redzēt kā guberņu …

 28. Ir tāda daudziem zināma paruna. “Pasaki, kas ir tavi draugi un es pateikšu, kas esi tu?” Secinājums – Uldis Tīrons nav latvietis vai vismaz – izjūt kaunu, ka viņš ir latvietis, jo sirdī – kosmopolīts. Vai atkal jāatkārto kā mantra, ka Latvijas valsts pastāvēšanas vienīgā jēga ir latviešu kā tautas, kā nācijas pastāvēšanas nodrošināšana. Jebkuram citam mērķim kā galvenajam, šāda valsts nav vajadzīga. Atvainojos, neieskatīju līvus un romus. Visām citām tautām jau savas valstis ir, kam tām vēl otra?

 29. Kuriem latviesu tautas patstavesana sava nacionala valsti ir apvainojums. Un varbut Tirons budams smalkjutigs cilveks, nevelas apvainot sadus savus draugus.

Draugiem Facebook Twitter Google+