×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
20. septembris, 2013
Drukāt

Tautas dziesma ir goda lieta! 


Foto-LETAFoto-LETA

Par godu mūsu valsts 95. dzimšanas dienai un paturot spēkā devīzi “Ar cieņas apliecinājumu savai zemei un rotaļīgu vieglumu mūzikā”, “Latvijas Radio 2” gatavo dāvanu Latvijai: šogad  novembrī pie skatītājiem dosies jauna muzikāla programma un koncerts “Manas tautas dziesmas”. No 100 dažādām tautas dziesmām tika atlasītas 50, savukārt koncertos atskanēs tikai 34 dziesmas, kuras izvēlēsies un par kurām būs nobalsojusi tauta, aizpildot anketas žurnālā “Mājas Viesis”, laikrakstā “Latvijas Avīze” un mājaslapā www.la.lv.


 

Šis projekts ir turpinājums koncertu sērijai, kuru “Latvijas Radio 2” kopā ar “Izklaides producentu grupu 7” veido jau piekto gadu. “LR 2” direktors Armins Ronis stāsta:

– Mēs dažādos veidos esam mēģinājuši atrast tādu patriotisku pasākumu formu gada nogalei, kas uzrunātu mūsu klausītājus un sniegtu muzikālu pienesumu mūsu radio programmas ēteram. Esam veidojuši koncertu ciklus, atskatoties uz latviešu kino dziesmām, teātra dziesmām, brīvvalsts laika melodijām.

Valsts svētku nedēļā novembrī kopīgi izdziedāsim latviešu tautas vērtīgāko un nozīmīgāko mantojumu – tautas dziesmas. Armins Ronis uzskata, ka latviešu tautas dziesma ar radio brīnišķīgi saskan kopā.

– “LR 2” ir latviešu tautas radio, un tautas dziesma ir latvietības un latviskuma pamats. Tas iet kopā kā medus ar maizi, kā cimds ar roku.

Protams, šo tautas dziesmu izvēle nebija viegla.

– Grūta izvēle vienmēr ir labāka nekā paķerts pirmais, kas pagadās. Meklējām, kas no visa bagātā tautas dziesmu pūra ir pieejams, šodien dzīvs un aktuāls. Koncerts tomēr ir mirkļa notikums. Tajā jāskan tautas dziesmām, kas runā pāri gadiem un atgādina mums vērtības, kas bijušas svarīgas visos laikos. Kuru pieminēšana ir nepieciešama sabiedrībā, lai stiprinātu nacionālo identitāti no jauna. Gan tautas dziesma, gan tas, ka pēdējos gados aizvien vairāk cilvēku svin Jāņus pagāniskā garā, gan etnogrāfisko mūzikas instrumentu pārliecinošā klātbūtne sadzīvē apliecina, ka, nobaudījuši pasaules iespaidus, mēs aizvien vairāk vēlamies atgriezties pie savām saknēm un saprast, kas mēs esam. Es ļoti ceru, ka koncertā cilvēki dziedās līdzi šīm mūsu tautas dvēseles dziesmām.

Tautas dziesmas koncertprogrammā kopā ar apvienoto populārās un tautas mūzikas orķestri Jāņa Strazda un Kristīnes Kārkles-Puriņas vadībā izdziedās dažādu paaudžu izpildītāji – Ingus Pētersons, Liene Šomase, Andris Ērglis, Atis Auzāns, Antra Stafecka, Ivo Fomins, Dainis Skutelis, Kristīne Kārkle-Puriņa u. c. “Izklaides producentu grupas 7” direktors Aigars Dinsbergs priecājas, ka šogad pirmo reizi mākslinieku kopai pievienosies arī Emīls Balceris.

– Kad nācām klajā ar ideju šā gada koncertam, visi izpildītāji izteica vēlmi piedalīties: katram latvietim tautas dziesma tomēr ir goda lieta. Neviens no viņiem nebija jāpierunā vai jāpārliecina. Jānis Strazds šogad veido visu dziesmu aranžiju, roku rokā strādājot ar Kristīni Kārkli-Puriņu, lai kopskanējums būtu etnopopa manierē. Tiks spēlēti daudz un dažādi tautas mūzikas instrumenti – akordeons, vijole, kokle, stabule, dūdas, ģīga, mandolīna, vargans u. c. Manuprāt, dziesmām būs ļoti jauks un savdabīgs skanējums.

Aigars Dinsbergs uzskata, ka latvietim katrai dzīves situācijai ir sava tautas dziesma.

– Mana vismīļākā tautasdziesma ir “Mazs bij’ tēva novadiņš”, tā ir paredzēta arī kā viena no dziesmām, lai dziedātu kopā ar publiku, protams, ja šo dziesmu iebalsos koncertprogrammā. Es ļoti ceru, ka ar šo koncertprogrammu mēs uzrunāsim arī mūsu jaunās paaudzes skatītājus, jo nav jau noslēpums, ka lielā daļā sabiedrības valda uzskats, ka tautas dziesma – tas nav moderni, tas ir garlaicīgi un tas nav domāts mums. Mēs ceram, ka arī jaunieši ieklausīsies un sapratīs, ka nav nekā labāka par mūsu pašu tautas dziesmu.

Armins Ronis saka lielu paldies cilvēkiem, kas piedalās šajā projektā, – saviem kolēģiem Baibai Palkavniecei, Aigaram Dinsbergam un citiem.

 

Koncerti “Manas tautas dziesmas” notiks

8. novembrī Ogres kultūras centrā,

9. novembrī Valmieras kultūras centrā,

11. novembrī Rīgā Dailes teātrī,

15. novembrī Tukuma pilsētas kultūras namā,

16. novembrī Jelgavas kultūras namā,

novembrī Liepājā Olimpiskā centra Rožu zālē.

 

Koncertprogrammas “MANAS TAUTAS DZIESMAS”
 paplašinātais repertuārs balsošanai

Aiz ezera augsti kalni

Aiz ezera balti bērzi

Aiz kalniņa dūmi kūp

Aiz kalniņa mēnestiņis

Alutiņi, vecais brāli

Āvu, āvu baltas kājas

Bēdu, manu lielu bēdu

Caur sidraba birzi gāju

Čuči, mana līgaviņa

Div’ dūjiņas gaisā skrēja

Div’ pļaviņas es nopļāvu

Dzirdēj’ ļaudis runājoti

Es izjāju prūšu zemi

Es karā aiziedams

Es meitiņa kā rozīte

Jūriņ’ prasa smalku tīklu

Kas dārzā

Kas kaitēja nedzīvoti

Krauklīts sēž ozolā

Kumeliņi, kumeliņi

Kur tad tu nu biji

Kur tu augi, daiļa meita

Kur tu skriesi, vanadziņi

Kur tu teci, gailīti

Lokatiesi, meža gali

Mazs bij tēva novadiņis

Meitiņa mīļā

Nāk rudentiņis

Nedod Dievs vītolam

Ozolīti, zemzarīti

Pieci gadi kalpiņš biju

Pie Dieviņa gari galdi

Puiši, puiši

Pūt, vējiņi

Rūžeņa

Saulīt vēlu vakarā

Seši mazi bundzenieki

Skaisti dziedi lakstīgala

Stādīju ieviņu

Stāvēju, dziedāju

Strauja, strauja upe tecēj

Tautiešami apsolīju

Tālu dzīvoj’

Teici, teici valodiņu

Trīcēj’ kalni, skanēj’ meži

Tumša nakte, zaļa zāle

Tumša, tumša tā eglīte

Tūdaliņ, tagadiņ

Upe nesa ozoliņu

Ziedi, ziedi, rudzu vārpa

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+