×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. jūnijs, 2014
Drukāt

Tautas mākslas svētki “Sēlija Rotā” iedzīvinās sēlisko garu (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Starp pasaulē pazīstamiem sēliešiem ir arī jaunā, talantīgā operdziedātāja Elīna Šimkus.

Tūliņ pēc Jāņiem, 28. jūnijā, Salas novada Sēlpils pagasta Zvejnieklīcī Daugavas upes krastā notiks pirmie Sēlijas novadu apvienības Tautas mākslas svētki “Sēlija Rotā”, liecina informācija portālā salasnovads.lv.

Svētki kopā pulcēs ap tūkstoš tautas mākslas un nemateriālā kultūras mantojuma kopēju – koru dziedātāju, dejotāju, folkloras ansambļu, pūtēju orķestru dalībniekus, viņu ģimenes, pārējo Latvijas novadu iedzīvotājus, arī sabiedrībā zināmas personības ar sēļu izcelsmi un tautas mākslas mīļotājus.

Tautas mākslas svētki “Sēlija Rotā” norisināsies visas dienas garumā. No pulksten 11.00 paredzēts Mākslinieku plenērs, savukārt no pulksten 15.00 būs iespējams iegādāties Sēlijas amatnieki un mājražotāji piedāvāto produkciju.

Pulksten 17 Sēlpils kapos pieminēs Sēlijas mūzikas dvēseli komponistu Pēteri Barisonu. Piemiņas brīdī atskaņos komponista dziesmas jaukto koru “Putni” (diriģente Santa Kasparsone), “Sēlpils”, (diriģente Agnes Grudinska), “Noskaņa” (diriģentes Ilze Bērziņa un Iveta Bērziņa), kā arī sieviešu kora “Unda” (vadītāja Sandra Bondare) izpildījumā.

Pulksten 18.00 gaidāma oficiālā svētku atklāšana ar Aknīstes, Ilūkstes, Jaunjelgavas, Jēkabpils, Krustpils, Neretas, Salas un Viesītes novadu ģerboņu skati, amatierkolektīvu gājienu, Sēlijas novada karoga svinīgu pacelšanu, Sēlijas dižgaru sasaukšanos, folkloras kopu sadziedāšanos un svētku dižkoncertu.

Sarīkojumu vadīs Latvijas Nacionālā teātra aktieris Gundars Grasbergs. Piedalīsies mūziķi no Rīgas, bet īpaši priecīgi svētku rīkotāji par neretietes Elīnas Šimkus piekrišanu piedalīties. Starptautiski atzītā, daudzsološā operdziedātāja kopā ar koriem atskaņos Ērika Ešenvalda un Anitas Kārkliņas “Dvēseles dziesmu”, bet kopā ar pianistu Aldi Liepiņu izpildīs Jurjānu Andreja “Lūgšanu” no kantātes “Tēvijai” un Jāzepa Vītola un Aspazijas mīlīgo miniatūru “Mirdzas dziesma”.

Svētku koncertā kuplā skaitā piedalīsies deju kolektīvi un par tiem mākslinieciski rūpēsies Jēkabpils apriņķa deju kolektīvu virsvadītāja ElitaTreilone.

Īpaši šiem svētkiem izveidots vienreizējs Sēļu vīru ansamblis, starp kura dalībniekiem Sēlijā un ārpus tās pazīstami visdažādāko profesiju pārstāvji – dižmeža pavēlnieks, celtniecības uzņēmuma vadošs speciālists, filosofs, dziedošie Kreicburgas ziķeri, aktieri, politiķis, policists un pat vikings. Runā turklāt, ka Dižkoncertā varētu uzrasties arī pats Gothards Frīdrihs Stenders.

Savukārt sēlietis, pazīstams daudzu Koru karu dziesmu aranžētājs Edgars Linde, speciāli šiem svētkiem radījis vairākus skaņdarbus, tostarp sēļu tautasdziesmas “Tumsiņāi vakarā” pārlikumu vīru balsīm. Sēļu dziedošos vīrus un kopkori vadīs un iedvesmos Jēkabpils apriņķa koru virsdiriģente, neretiete Agita Ikauniece.

Pasākuma radošā komanda aicina sarīkojuma viesus atmiņā atsvaidzināt dziesmas “Kam raudi tu, ak daiļā Staburadze” septiņus pantus, ko Dižkoncertā dziedās visi kopā – gan dalībnieki, gan klausītāji.

Svētkus organizē Salas novada pašvaldība, bet finansiāli atbalsta Sēlijas novadu apvienības novadu pašvaldības, kā arī Valsts Kultūrkapitāla fonds un Zemgales Plānošanas reģions. Krustpils novads izteica vēlmi piedalīties svētkos un arī tos finansē. Sēlijas novadu apvienība ir Latvijas pašvaldību savienības struktūrvienība, kas dibināta 2012. gada 14. decembrī Viesītē. Septiņi novadi – Aknīstes, Ilūkstes, Jaunjelgavas, Jēkabpils, Neretas, Salas un Viesītes, apvienojās ar mērķi saglabāt un nostiprināt Sēlijas kultūrvēsturisko identitāti un izmantot to reģiona atpazīstamības un tūrisma veicināšanai, kopīgu aktivitāšu, projektu un pasākumu īstenošanai, lai uzlabotu teritorijas ekonomisko stāvokli un iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Tautās mākslas svētki “Sēlija Rotā” ir viens no mēģinājumiem kopīgiem spēkiem panākt izvirzīto mērķi.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Elīna Šimkus (ex. Zālīte) pagājušogad dziedāja Neretā kopā ar skolēnu koriem dziesmu svētkos. Bija brīnišķīga sadarbība. Prieks, ka māksliniece neatsaka piedalīties sava novada svētkos.

  2. Brīnišķīgi, ka būs iespēja pabūt jaukā muzikālā pasākumā, kurš solās būt ļoti interesants.

  3. Ļoti vēlos tur būt – mana senču vieta

Draugiem Facebook Twitter Google+