Latvijā
Politika

Tautas sapulci pabīda maliņā 27

Valsts prezidents Raimonds Vējonis piedalās Jaunās konservatīvās partijas rīkotajā tautas sapulcē par tiesiskumu pie Rīgas pils 13.jūlijā. Foto – LETA

“Valsts prezidents Raimonds Vējonis nevēlas redzēt tautu pie savas pils,” uzskata viena no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderēm Juta Strīķe. Partiju neapmierina, ka tai atteikta 23. augustā iecerētā pasākuma norises vieta pie Rīgas pils. Valsts prezidenta kanceleja gan noraida pārmetumus par politisku iejaukšanos.

Jūlijā JKP pie Rīgas pils rīkoja tautas sapulci, kurā vairāki simti cilvēku pauda neapmierinātību ar “oligarhu sarunās” izgaismoto politisko vidi valstī un pieprasīja prezidentu iestāties par tiesiskumu. Pēc pasākuma Vējonim tika iesniegts manifests, ko parakstījuši vairāk nekā 1000 cilvēku. Šajā dokumentā paustas vairākas prasības, tostarp prezidents tiek aicināts pieprasīt “oligarhu sarunās” iesaistīto ministru – satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) un zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) – demisiju.

Nesagaidot no prezidenta ne rīcību, ne atbildes uz manifestā uzdotajiem jautājumiem, JKP gatavojās 23. augustā rīkot jaunu tautas sapulci pie prezidenta pils, bet Rīgas dome šo pasākumu nesaskaņoja. “Šādos gadījumos nepieciešams saskaņojums arī ar Valsts prezidenta kanceleju, no kuras saņēmām informāciju, ka šajā dienā pie Rīgas pils notikšot Vācijas prezidenta Franka Valtera Šteinmeiera oficiālā sagaidīšanas ceremonija. Turklāt Pils laukumā pašlaik notiek remontdarbi, kuru pabeigšanas laiku grūti prognozēt. Tādēļ pasākuma pieteicējiem ieteikts izvēlēties citu vietu,” skaidro pašvaldības pārstāvis Viktors Smirnovs. Organizatori piekrita pārcelt tautas sapulci uz Doma laukumu, bet arī šī iecere netika saskaņota, jo šajā vietā jau esot pieteikts kāds koncerts. Visbeidzot panākta vienošanās, ka pasākums varēs notikt Rātslaukumā.

JKP pārstāve Juta Strīķe pārliecināta, ka Vācijas prezidenta vizīte, remont­darbi un koncerts ir tikai prezidenta kancelejas atrunas, lai izvairītos no diskusijas ar tautu. “Izmantojot administratīvo resursu, prezidents devis mājienu pašvaldībai – es viņus pie savas pils redzēt negribu. Tā ir gļēva rīcība, kas vairāk raksturīga Krievijai, kur arī birokrātisku iemeslu dēļ cilvēkiem tiek liegtas iespējas paust neapmierinātību ar valsts varu. Rietumu politiķi no protesta akcijām nevairās, pat ja tās sakrīt ar oficiālām vizītēm. Droši vien Vējonim ir arī kauns, ka viņa Vācijas kolēģis pamanīs tautas neapmierinātību,” uzskata Strīķe. Viņa arī paskaidro, ka 23. augusts tautas sapulces norisei izvēlēts apzināti, jo tā ir Molotova–Ribentropa pakta parakstīšanas diena. “Tam ir liela simboliska nozīme – savulaik divas lielvaras slepus noslēdza noziedzīgu vienošanos par Eiropas sadalīšanu. “Oligarhu sarunās” mūsu vietējie darboņi slēdz līdzīgas slepenas vienošanās par varas sadalīšanu Latvijā,” teic politiķe.

Valsts prezidenta preses sekretārs Jānis Siksnis noliedz, ka prezidenta kanceleja būtu lūgusi pašvaldību nesaskaņot pasākumu Pils laukumā. “Mēs tikai informējām Rīgas domi par prezidenta dienaskārtību konkrētajā datumā, bet lēmumu par pasākuma saskaņošanu vai nesaskaņošanu viņi pieņem paši. Katrā ziņā prezidenta kungs ir atvērts diskusijai ar sabiedrību, ko arī apliecināja, uzrunājot iepriekšējās tautas sapulces dalībniekus,” atgādina Siksnis. Viņš arī skeptiski vērtē iespēju, ka Vējonis varētu apmeklēt 23. augusta atkārtoto tautas sapulci – minētajā datumā prezidenta darbakārtība jau esot piepildīta. Taču vismaz uz manifestā uzdotajiem jautājumiem tikšot sagatavota oficiāla atbilde.

Jūlijā notikušo protesta akciju Vējonis apmeklēja klātienē un pat uzrunāja tās dalībniekus, atkārtojot vairākkārt teikto, ka “oligarhu sarunas”, viņaprāt, ir absolūti nepieņemamas, bet katram tajās iesaistītajam pašam esot jāizvērtē sava politiskā atbildība. Prezidenta uzrunu pavadīja svilpieni un ūjināšana no pasākuma dalībniekiem, kuri gaida stingrāku rīcību no valsts galvas.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latvijā aizturēts Ukrainas bankas “CityCommerce Bank” līdzīpašnieks
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Cilvēki pazuda bez pēdām… Sākta tiesvedība par šausminošām slepkavībām Rīgā
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 7 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā 1
7 stundas