×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
15. jūlijs, 2017
Drukāt

Juris Lorencs: Tautumeitas modināšana? (5)

Juris LorencsJuris Lorencs

Kamēr virmo kaislības ap “Rīdzenes sarunām”, kabineta klusumā tapusi atskaite par kādu diskusiju ar visai zīmīgu nosaukumu – “Vai ceturtā atmoda ir iespējama?”, kas nu izlasāma arī portālā la.lv. Izrādās, saruna par šo tēmu notikusi 31. maijā Latvijas Zinātņu akadēmijā, kur ticis sasaukts pat īpašs ekspertu konsilijs. Tā mērķis – “saprast, vai Latvijas sabiedrības attīstībā ir iespējama jauna atmoda, tautas gara pamošanās”.

Tā nu iegājies, ka latīņu izcelsmes vārdam “konsilijs” latviešu valodā ir medicīniska pieskaņa. Konsilijus taču parasti sasauc pie smaga slimnieka gultas – gadījumos, kadārsts uzskata, ka viņam vienam zināšanas ir par vieglu, bet atbildības nasta – par smagu. Iespējams, dažiem cienījamiem sabiedrības pārstāvjiem (starp konsilija dalībniekiem bija arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, filozofe Maija Kūle, politiķis Ilmārs Latkovskis, režisors Jānis Streičs) šķiet, ka tautumeita Latvijā aizmigusi letarģiskā miegā, no kura tā nespēj pamosties.

Cik var noprast no ekonomistes Raitas Karnītes sarakstītās atskaites par konsilija sēdi, tad notikušais bijis vien tāda papļāpāšana – vismaz man tā šķiet. Lūk, daži citāti: “nav redzams spēks, kas varētu nest atmodu”, “jaunatne ne par ko neinteresējas”, “valsts kārtība un valsts pārvalde nav jāmaina – Latvijā valsts pārvalde ir viena no labākajām ES”, “lai uzlabotu dzīvi Latvijā, radikālas pārmaiņas nav nepieciešamas, bet ir jāveic ikdienas uzdevumi”, “pārmaiņu rezultātā katram indivīdam jāapzinās sevi kā valsts daļu”, “jāiegūst pašpārliecība un emocionāla neatkarība”, “jābūt arī pozitīvisma kampaņām”, “ceturtajai atmodai ir jābūt, bet kā evolūcijai, nevis radikālam procesam”.

Tikmēr ārpus kabinetu sienām norit reālā dzīve, kas uzdod savus jautājumus par to, kā dzīvot tālāk. Pirmais – prezidenta Raimonda Vējoņa uzjundītā vētra, ierosinot padomāt, vai arī Latvijā prezidentu nevajadzētu vēlēt tautai. Ar nelieliem izņēmumiem dzirdam vien politiķu un ekspertu iebildes, ka tas neesot iespējams, jo tauta noteikti ievēlēšot Kremļa ielikteni vai oligarhu. Šādi tiek pateikts: jūs esat par dumjiem, lai vēlētu prezidentu.

Otro jautājumu mums uzdevusi kaimiņvalsts Lietuva. Vai nav tā, ka kopš valsts neatkarības atgūšanas par galveno, gandrīz vai vienīgo patieso vērtību esam uzskatījuši ekonomisko attīstību? Tāpēc visai negaidīta bija ziņa, ka aizvadītajā gadā Lietuva apsteigusi Igauniju iekšzemes kopproduktā uz vienu iedzīvotāju, rēķinot pēc pirktspējas paritātes. Lūk, Starptautiskā valūtas fonda dati par 2016. gadu: Lietuva – 29 970 tā saucamie starptautiskie ASV dolāri, kuros rēķina pirktspējas paritāti, Igaunija – 29 310 dolāri, bet Latvija – vien 25 710 dolāri. Starp citu, mēs joprojām neesam sasnieguši Krievijas līmeni (26 490 dolāri), kaut gan pamazām tai tuvojamies. Arī apspriešanas vērta tēma.

Vismaz man šie skaitļi uzdod vairākus jautājumus. Kā tas iespējams, ka Lietuva, kas aizvadītos gadus it kā vilkusies reformu procesa astē (tā parasti apgalvo eksperti), kas pēdējā no Baltijas valstīm ieviesa eiro un nav pat uzņemta (kāds kauns!) prestižajā OECD valstu klubiņā, apsteigusi “Baltijas tīģeri”, “digitālās revolūcijas nesēju” Igauniju? Varbūt notikusi manipulācija ar statistiku? Nav izslēgts, ka Igaunijai šobrīd ir izdevīgāk uzrādīt mazāku iekšzemes kopproduktu – zinot to, ka par aizsardzību solīts maksāt 2% no iekšzemes kopprodukta. Cita iespēja – Lietuvas panākums ir reāls, vienīgi cena, kas par to maksāta, bijusi augsta. Starp Baltijas valstīm lietuviešiem ir visīsākais dzīves ilgums, toties viņi ir rekordisti tādos rādītājos kā alkohola patēriņš un pašnāvību skaits. Arī demogrāfija katoliskajā Lietuvā atrodas pamatīgā krīzē, iedzīvotāju skaits valstī samazinās aptuveni par 1,6% gadā. Salīdzinājumam – Latvijā “vien” par 1,2%.

Lūk, tie ir jautājumi, uz kuriem vajadzētu meklēt atbildes. Vēsture gan liecina, ka patiesa atmoda sākas tad, ja atbildes uz tai būtiskiem jautājumiem sāk meklēt nevis ekspertu konsiliji, bet pati tauta.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Paldies par rakstu! Tautasmeita jeb Latvijas brīvība vēl joprojām guļ uz lauriem! Protams ar fakta konstatāciju vēl ir par maz, arī ar ekspertu atzinumiem ar pie tā visa piederīgo vāvuļošanu – ir vai nav iespējama Ceturtā Latvijas Atmoda un cik “laba” ir Latvijas pārvalde Rīdzenes sarunu kontekstā. Gandrīz vai jāsarkst kā jaunam skuķim no rupjību, samaitātības un cinisma apgarotajām bijušo un esošo politiķu, gaišās Latvijas nākotnes kaldinātāju, apspriedēm. Kā gan lai tauta pamostos, ja tās gara modinātāji – tās inteliģence – snauduļo, nodarbojoties ar teorētiskiem spriedelējumiem par tautas gara mošanos?! Vēsture māca, ka ilgu laiku tautu nevar barot ar tukšiem solījumiem un maizi ar sāli. Šogad aprit 100 gadu kopš tā sauktās Lielās Oktobra revolūcijas Krievijā.

 2. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Šajā datumā 1992. gada 18. jūlijā Rīgas Latviešu Biedrības ārkartas pilnsapulcē A T J A U N O J A Rīgas Latviešu Biedrības likumīgos 1938. gada statūtus māmuļā.

  Čekisti tos aizliedza un Biedrības darbību slēdza 1993. gada 18. februāra naktī!

  Tas ir 4. maija Latvijas valsts N O S L Ē P U M S Nr. 1.

  Kuš…………. klusējiet ………. neizpaužiet ……… …. … .. . !

 3. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Visi “gudrinieki” nepievērš nekādu uzmanību atjaunotās Rīgas Latviešu Biedrības i P R E T T I E S I S K A J A I iznīcināšanai 1993. gada 18. februāra naktī!

  Visi viņi – N E Z I N Ī Š I?

  Vai rafinēti un rūdīti N O M E N K L A T Ū R Š Č I K I?

  Protams – meistari nopetno seju uzvaikstīšanā!

  Pazīstamas personas ar “LIELIEM” nopelniem valsts labā!

  Un lieliem sakariem, līdz piesātinajumam korumpētajā, Latvijā.

  Izlasiet Ervīna Jākobsona lieliskajā interneta blogā “Likteņa zīmes,” rakstu:”Bērtuļa nakts Rīgas Latviešu Biedrībā”!

  Neviens no “varenajiem” zinātniekiem to N E D R Ī K S T lasīt! (Nedrīkst saprast – un apspriest).

  Jo baidīsies pazaudēt savu stāvokli 4. maija valstī.

  Visas 3 000 latviešu biedrības atjaunojot – mēs atgūsim tiesisku Latviju!

  Tā ari būs GAIDĪTĀ (izdaudzinātā) 4. atmoda!

  Vai ne tā?

 4. No autores es saprotu, ka viņa rīdziniekus uzskata par idiotiem, ja jau ievēlējuši ušakovu un apgalvo, ka kopā ar pāris lauciniekiem, tikšot ievēlēts īsti labs prezidents, nevis ušakovs. Manuprāt žurnāliste ir pamuļķe vai arī pērkama. Par to nebrīnos. Pērkama ir pērkama. Kā jau reklāma kremļa idejai.

 5. Tikmēr ārpus kabinetu sienām norit reālā dzīve….
  ==================================================================
  Romas pāvests Francisks: “Trešais pasaules karš jau ir sācies” ( 13.09.2014.)
  “svešais cirvis cērt un cērt” (A.Eglītis):” Gan mirstības, gan migrācijas dēļ ikdienu Latvijas iedzīvotāju skaits samazinās par 55 cilvēkiem. Mēnesī tas ir par 1650, bet gadā par 23 tūkstošiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka katru mēnesi mēs paliekam nabagāki par vienu mazpilsētu vai pagastu.
  „Neatkarības gadu laikā mēs esam zaudējuši 700 tūkstošus cilvēku.” Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs Pēteris Zvidriņš.(Radio Baltkom, 2017)

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Politiķi laukos zvejo balsis

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, deputātu kandidāti dodas biežākās vizītēs pie Latvijas vēlētājiem uz novadiem.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+