foto – Leta

Teātra festivāls “Telpa Daugavpils” varētu kļūt par skolu jaunajiem māksliniekiem 0

Vēlamies, lai starptautiskais teātra festivāls “Telpa Daugavpils” Latvijas kultūras dzīvē kļūtu par darbnīcu, skolu jaunajiem māksliniekiem, – šodien festivālam veltītajā preses konferencē sacīja festivāla idejas autors, jaunais režisors Georgijs Surkovs (attēlā).

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

Viņš pavēstīja, ka festivāls Daugavpils cietoksnī, bijušā Kara hospitāļa ēkā, norisināsies no 2. septembra līdz 15. septembrim, pulcējot 15 jaunos teātra profesionāļus – piecus dramaturgus, piecus režisorus un piecus scenāristus. Viņu uzdevums būs izstaigāt pilsētu, meklējot tematus, par kuriem uzrakstīt lugu, lai pēcāk veidotu izrādi. Tālāk ar festivāla dalībniekiem strādās režisore Natālija Vorožbita no Kijevas, kas bieži ir piedalījusies līdzīgās darbnīcās. Kad tiks izvēlēti pieci aktuālākie temati, darbnīcu dalībnieki tiks sadalīti piecās komandās. Viņu uzdevums būs apmeklēt lekcijas un uzrakstīt 15 minūšu garu lugu, kas līdz festivāla noslēgumam jāiestudē, sadarbojoties gan ar Daugavpils teātra aktieriem, gan ar aktieriem no Rīgas.

Festivāla noslēgumā, 15. septembrī, visi šie pieci darbi kā vienota izrāde tiks nodoti vērtējumam teātra kritiķiem un lūgtajiem viesiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs gribam nevis veidot gatavu produktu, bet palīdzēt topošajiem un esošajiem māksliniekiem iegūt ko jaunu. Galvenais virziens būs mūsdienu dramaturģija, mācīsimies, kā ar to strādāt,” pauda Surkovs.

Arīdzan Daugavpils teātra direktors Oļegs Šapošņikovs uzsvēra festivāla praktisko nozīmi, bilstot, ka te viss, atšķirībā no teātra, būs “jābūvē no nulles” – gan teksti, gan vide, gan scenogrāfija, tāpat jādomā par to, kur sēdēs skatītāji, un jārisina dažādi citi ar mākslu tiešā veidā nesaistīti jautājumi, piemēram, kā pieslēgt elektrības padevi ēkai, kas netiek izmantota vairāk nekā 20 gadus. “Tomēr svarīgākais ir tas, lai izrāde būtu baudāma, jo tā tiks adresēta skatītājiem,” izteicās Daugavpils teātra direktors.

Surkovs norādīja, ka vissarežģītākais uzdevums būs ielikt ideju kādā no Kara hospitāļa telpām – ķirurģijas telpā, vingrinājumu zālē, hospitāļa kapelā, kas vēlāk kļuvusi par hospitāļa kinoteātri, hospitāļa pagalmā vai arī gaitenī, kas pēc formas ir garš, šaurs un ar augstiem griestiem -, turklāt izdarīt to tā, lai temats iederētos vidē. “Tēmas tiks izvēlētas, nezinot, kurā telpā būs jāstrādā – tās tiks izlozētas vēlāk,” izsacījās festivāla idejas autors.

Tāpat viņš piebilda, ka kopā ar paralēli Marka Rotko mākslas centrā notiekošās starptautiskās mākslinieku rezidences “Marks Rotko” dalībniekiem jaunie mākslinieki veidos instalācijas – “pieminekļus” festivāla laikā radītajām performancēm un to skartajām tēmām, kas būs skatāmi Kara hospitālī.

Surkovs norādīja, ka atsevišķi festivāla pasākumi būs atvērti ikvienam interesentam, piemēram, 3. septembrī jebkurš varēs apmeklēt režisores Valērijas Surkovas lekciju un dialogu “Mūsdienu teksta meklēšana”, 4. septembrī – kustību režisora Andreja Urajeva lekciju “Staņislavska “pranajama””, kurā tiks spriests par krievu režisora Konstantīna Staņislavska metodes izmantošanu mūsdienās, bet 15. septembrī plkst. 15 un plkst.18 būs skatāmas darbnīcu laikā tapušās izrādes.

Reklāma
Reklāma

“Ceru, ka šo tradīciju izdosies turpināt arī nākamgad, pieaicinot cilvēkus no visas pasaules,” pauda Surkovs.

Savukārt Šapošņikovs uzsvēra, ka viņu kopš atrašanās teātra direktora amatā ir nodarbinājis jautājums par jaunu un radošu spēku piesaisti Daugavpilij. “Cilvēkus, kas te festivāla laikā darbosies, jau var saukt par radošo komandu. Un, ja tāda komanda divas nedēļas strādās ar aktieriem, tas ir lielākais, par ko varu sapņot. Jo bez tāda festivāla panākt, ka tik daudz jaunu, radošu cilvēku strādā Daugavpilī, būtu grūti,” izteicās Šapošņikovs.

Festivāla mākslinieciskais vadītājs ir jaunais režisors Georgijs Surkovs. Festivālā piedalīsies: režisori – Kristīne Vītola, Jānis Mūrnieks, Viesturs Roziņš, Valērija Surkova un Lucina Sosnovska (Polija), scenogrāfi – Einārs Timma, Oskars Točs, Berta Vilipsone, Elīna Milta un Dace Sloka, dramaturgi – Laura Luņeva, Justīne Kļava, Madara Rampāne un Matīss Gricmanis, kā arī aktieri – Laura Atelsone, Liene Sebre, Lauma Balode un Daugavpils teātra trupa.

Festivālu organizē Daugavpils teātris sadarbībā ar Daugavpils pašvaldību un Valsts kultūrkapitāla fondu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.