×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. februāris, 2012
Drukāt

Teatralizētajās stundās māca patriotismu

daugavpils_einaars_kozlovskis_7

J. Raiņa Daugavpils 6. vidusskolas pedagogi mīlestību pret dzimto vietu audzina, organizējot teatralizēto stundu programmu “Raiņa skola – Raiņa laikā”.

 

Skola ir atvērta sadarbībai arī citu mācību iestāžu pedagogiem un audzēkņiem, tos laipni uzņemot, skolojot, arī rādot pašu uzņemtu multiplikācijas filmu un filmas par skolas izcilāko absolventu Raini (1865 – 1926), iepazīstinot arī ar citiem ievērojamiem skolas absolventiem, par kuriem savākts plašs vēsturisko materiālu klāsts.

Te skolas gaitas aizritējušas māksliniekam Rihardam Zariņam (1869 – 1939), kā arī pirmās zinības šeit smēlies izcilais Baltijas botāniķis Kārlis Reinholds Kupfers (1872 – 1935), kas apkopojis un izveidojis 26 450 Baltijas augu herbārija lapas.

Teatralizēto stundu programmā ikviens var justies kā pārtikušas saimes atvase, par kuras skološanu vecāki šķīrušies no 25 rubļiem, kas tajos laikos esot bijusi barga nauda. Katram “skolniekam” teatralizētās stundas sākumā vispirms izskaidro iekšējās kārtības noteikumus, kurus pārkāpjot var nopelnīt stāvēšanu uz ceļgaliem uz zirņu maisiņa un rīkstes. Skolotājas liek apgūt rakstīšanu – gotisko alfabētu, mācot ar tintes spalvaskātu uz lapas kaligrāfiski vilkt sarežģītās burtu līnijas. Daudz sarežģītāka šķiet boksterēšana – 1787. gadā izdotajā Vecā Stendera “Bildu ābices” faksimilizdevumā daudziem gluži svešajā rakstā mēģinot salikt kopā zilbes un izlasot pamācošās divrindes. No 1910. gada matemātikas grāmatas jārēķina teksta uzdevumi. Apgūstot zināšanas botānikā, jāprot atpazīt graudaugu sēklas, bet, pārlapojot mācību grāmatu, – daudzus augus. Jāapgūst arī rokdarbu prasmes. Stundas norit īpaši iekārtotā muzejklasē, kur izveidota neliela muzeja ekspozīcija, savākti autentiski sadzīves priekšmeti, senas grāmatas, skolas piederumi, skolas vēsturisko dokumentu kopijas, kā arī apskatāmas divas izstādes “Zvaniņi no visas pasaules” un “Nauda Latvijā un pasaulē” un informatīvie stendi. Mācībām beidzoties, ikviens saņem atzinību par centību un kārtīgu uzvedību Grīvas vācu skolā, kuru rotā psalms 37,37 “Glabā skaidru sirdi un dzenies pēc taisnības”. Tieši šādu atzinību esot saņēmis arī Rainis. “Mūsu mērķis ir audzināt patriotus, taču patriotismu var ieaudzināt tikai patrioti, un mūsu skolotājas ir sava darba patriotes,” teic skolas direktore Larisa Koževņikova.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+