×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Tečeres atbalstītāji plāno izveidot muzeju un bibliotēku

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Šonedēļ mūžībā aizgājušās bijušās Lielbritānijas premjerministres Margarētas Tečeres cienītāji plāno Londonā izveidot bibliotēku un muzeju par “Dzelzs lēdiju” dēvētās politiķes un viņas politiskā mantojuma piemiņai. Ieceres autori muzeja un bibliotēkas izveidošanai nepieciešamos 15 miljonus mārciņu (12,37 miljonus latu) plāno iegūt no privātiem ziedojumiem.

Muzejā būs apskatāma virkne artefaktu, tostarp Tečeres slavenā rokassomiņa un politiķes savulaik iecienītie zilie kostīmi.

Bibliotēka tiks veidota pēc ASV eksprezidenta Ronalda Reigana piemiņai izveidotās bibliotēkas parauga. Reigana bibliotēkā Kalifornijā vienkopus aplūkojami miljoniem dokumentu, fotogrāfiju un citu artefaktu no Reigana prezidentūras laika.

“Šis centrs būs iespēja pētniekiem, studentiem un tūristiem uzzināt par Margarētas Tečeres ievērojamo dzīvi, unikālajiem sasniegumiem un pamatvērtībām,” norāda fonda valdes priekšsēdētājs Bens Eliots.

Tomēr sagaidāms, ka topošā bibliotēka varētu sabiedrībā izraisīt pretrunīgu vērtējumu, jo pat bijušais premjerministrs Vinstons Čērčils šādā veidā nav ticis pagodināts.

Jau vēstīts, ka Tečere mūžībā aizgāja pirmdien – 2013.gada 8.aprīlī – pēc pārciesta insulta. Viņa vadīja Lielbritāniju no 1979. līdz 1990.gadam un bija pirmā un līdz šim vienīgā sieviete, kas ieņēmusi Lielbritānijas premjerministra amatu.

Tečeres bēres notiks 17.aprīlī Svētā Pāvila katedrālē. Tečere pēdējā gaitā tiks izvadīta “ceremoniālās bērēs” ar militāru godu, un ceremonijā būs iesaistīti ap 700 militārpersonu. Tomēr valsts bēres ekspremjerei rīkotas netiks. Kopumā uz Tečeres bēru ceremoniju ielūgti vairāk nekā 2000 cilvēku. Uz Tečeres bērēm dosies arī Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.

Sagaidāms, ka bēru laikā būs pastiprināti drošības pasākumi, lai novērstu risku, ka atvadīšanos no bijušās premjerministres varētu izjaukt īru republikāņu disidenti vai galēji kreisie grupējumi.

Arī pirmdienas vakarā, kad vairākās Lielbritānijas pilsētās Tečeres pretinieki rīkoja “svinības”, paužot prieku par bijušās premjerministres aiziešanu, dažviet izcēlās nekārtības. “Svinības” par godu Tečeres nāvei Londonas Trafalgaras laukumā notika arī 13.aprīļa vakarā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+