×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
8. augusts, 2014
Drukāt

Tehnika mauriņa ierīkošanai un kopšanai

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kārtīgs saimnieks sava īpašuma apkārtni sakopj regulāri un pārdomāti. To vieglāk izdarīt, ja sagādāta piemērota tehnika. Ko piedāvā ražotāji?

Universāls palīgs – minitraktors


Mauriņa vai plašāka zāliena uzturēšanai pieejams ļoti plašs tehnikas klāsts. Lūk, ko stāsta IKU “Eduards” tirdzniecības vadītājs Aldis Limanskis: – Sākumā parasti domā, ka ierīkotais zāliens vai mauriņš kalpos ilgi. Taču pēc dažiem gadiem izrādās, ka kabelis zemē jāierok vai citas komunikācijas jāiegulda, un taisnākais ceļš ved cauri esošajam mauriņam… Tāpēc vērts jau laikus izsapņot tuvākas un tālākas nākotnes vajadzības, paveikt visus šos darbus pirms zāliena ierīkošanas, varbūt pat ierokot kādu lieku cauruli ar nepūstoša materiāla striķi vidū, lai kādreiz ar to izvilktu tur elektrokabeli. Labākais palīgs šādiem priekšdarbiem ir “AVANT” minitraktors – kāds no septiņu sēriju 18 modifikāciju Somijā ražotajiem modeļiem, nokomplektēts atbilstīgi saimnieka vajadzībām, šajā gadījumā aprīkots ar miniekskavatoru, ko izmanto tranšeju rakšanai. Ja mauriņam paredzētajā vietā atrodas celms, arī to var likvidēt ar daudzfunkcionālam minitraktoram uzmontētu celmu frēzi. Vēlāk ar kausu iespējams nolīdzināt makroreljefu, vienlaikus izrokot un savācot laukakmeņus.

Nākamais “AVANT” darbarīks, kas vajadzīgs, – augsnes frēze ar izlīdzinātājšļūci un pievelšanas rulli. Pieredze rāda, ka atkarībā no laukuma nelīdzenuma frēzēšana notiek vairākos, vismaz divos piegājienos, mainot darba virzienu. Tādējādi var vienmērīgi sastrādāt augsni un izlīdzināt arī mikroreljefu. It kā jau drīkstētu sēt, bet vēlams vēl kādu nedēļu pagaidīt, ļaujot augsnei nosēsties, un tad atkārtot frēzēšanu beigu variantā. Pirms tam var uzsēt labu mēslojumu zāliena ieaugšanas periodam, proti, sakņu sistēmai. Frēzējot uzreiz var pievienot sējmašīnu, padarot abus darbus reizē. Ja ir vajadzība vai vēlme augsni ielabot ar melnzemi, bet tā, piemēram, rokot dīķi, ir sajaukta ar akmeņiem, saknēm un vēl sazin ko, lielākajiem “AVANT” traktoru modeļiem ir uzmontējams sijātājkauss, ar kuru zemi izsijā, iegūstot smalku un vienmērīgu frakciju un atšķirojot drazas. Visus šos darbarīkus pie mums iespējams nomāt, vai arī varam to izdarīt ar savu tehniku un cilvēkiem.

Mauriņš sazaļojis, tātad jāpļauj. Pirmās reizes ieteicams izmantot stumjamu pļāvēju, savācot sasmalcināto masu grozā un ļaujot izveidoties velēnai. Vēlāk var minitraktoram atkal uzkabināt pļaujmašīnu un izvēlēties, vai savākt vai nesavākt zāli. “AVANT” arsenālā ir arī veserīšu pļaujmašīnas nekoptu platību apkopšanai, pīķu pļaujmašīnas izžuvušas zāles vākšanai, izlices pļaujmašīnas grāvju izpļaušanai un dzīvžogu appļaušanai. Vēl ir speciāla diska pļaujmašīna, kas ļauj pļaut zem žogiem, ap koku stumbriem un žoga stabiem.

Daudzas saimniecības un komunālie dienesti, kas lieto “AVANT” minitraktorus, jau ir pārliecinājušās par šo mašīnu daudzpusību un universālo izmantošanu. Ražotājs piedāvā septiņas dažādas jaudas un celtspējas modeļu sērijas. Pavisam ir 18 standarta modeļu, kuru obligāta sastāvdaļa ir frontālais iekrāvējs. Katru pasūtījumu izpildīs, ņemot vērā klienta individuālās vēlmes. “AVANT” rūpnīca piedāvā pielikt minitraktoram 150 dažādu darbarīku, vēl 50 iespējami specifiskākiem darbiem. Retāk lietojamus rīkus, piemēram, urbi stabu bedrēm, ekskavatoru rakšanai vai betona maisītāju, var nomāt. Viens no jaunākajiem minitraktora aprīkojumiem ir aizmugurē pieliekams miglotājs augļu dārzam. Kompaktās konstrukcijas un traktora lokanība stūrējot nodrošina saudzīgu attieksmi pret augsnes virskārtu. Jāpiebilst, ka atkarībā no modeļa minitraktors stundā patērē 1,5–3 litrus dīzeļdegvielas. Sākot no 635. modeļa, kabīnē pieejams gaisa kondicionieris, pārējiem – tikai apsilde un ventilācija. Jebkura modeļa minitraktors aizstāj nogurdinošu roku darbu, turklāt to paveic daudz ātrāk. Savukārt lielākie un ražīgākie ar attiecīgu aprīkojumu ļauj paveikt darbus, kādi pa spēkam vienīgi specializētai tehnikai.

Apkārtnes labiekārtošanai


Lielākām saimniecībām un komunālajiem dienestiem apkārtnes labiekārtošanai un uzturēšanai nepieciešama ražīga un vienlaikus kompakta un izveicīga tehnika.

Aldis Limanskis slavē Holandes firmu “TRILO”, kas specializējusies profesionālas parku apkopšanas tehnikas ražošanā. Tagad ar IKU “Eduards” starpniecību tā Latvijas tirgū piedāvā arī zālienu kopšanas tehniku – vertikuterus (no angļu valodas verticut – vertikāls griezums) zāliena aerēšanai, kā arī veco augu atlieku un sakņu saudzīgai izfrēzēšanai no mauriņa. Vēl ir pļaujmašīnas ar savācējpiekabēm, ko iespējams kombinēt ar vertikuteru un slotu nopļautās vai izfrēzētās masas savākšanai. “TRILO” produkcijas klāstā būtiskas ir lapu un gružu savākšanas iekārtas – gan uz piekabes vai automašīnas kravas kastes uzkarināmi sūcēji ar autonomu benzīnmotoru vai izvietoti uz piekabes, piekabināmi aiz kravas automašīnas un aprīkoti ar iesūkšanas cauruli, gan dažādas ietilpības no traktora jūgvārpstas darbināmas savācējpiekabes, kas lapas un gružus uzsūc ar cauruli un uzslauka ar slotu, pēc tam turbīnu iesūcot piekabē.

“Eduards” tehnikas arsenālā ir arī igauņu ražotāja “SAME” parku un aizaugušu platību pļaujmašīnas ar dažādiem darba platumiem. Šī firma vēl piedāvā rotējošo ķēžu pļaujmašīnas ceļmalās un grāvjos augošo krūmāju likvidēšanai. Ķēžu pļāvējgalvas ražotas arī ar hidropiedziņu montēšanai uz izlices rokas, ekskavatoriem un kompaktiekrāvējiem. Kopš šā gada ir pieejama izlices (sniedzamība virs četriem metriem) ķēžu pļaujmašīna M 1650, kas atvieglo piekļuvi grūtāk aizsniedzamās vietās.

Tiesa, firma “TWOSE” no Anglijas piedāvā daudz iespaidīgas aizsniedzamības izlices pļaujmašīnu, arī veserīšu pļaujmašīnas un platību pļaujmašīnas, kurām darba platums sasniedz sešus metrus. Izlices pļaujmašīnām, ko darbina hidrauliskais pievads, paralelograma tipa mehānisms ļauj vadīt darba galvu pa dažāda reljefa virsmām. Šādiem pļāvējiem var izmantot divu veidu galvas – ar veserīšu vai ķēžu pļāvējmehānismu. Pirmais piemērots labāk iekoptu platību appļaušanai, toties ķēdēm pa zobam pat vislielākie brikšņi. Ar to var droši strādāt stipri piegružotās ceļmalās un grāvjos.

UZZIŅA


Ar “AVANT”, “AGT”, “SAME” un “TRILO” klātienē varēs iepazīties tehnikas izrādē “Pļavā un sētā”, kas notiks 29. jūlijā Tukuma novada Jaunsātu pagasta “Tūtās”, sākums plkst. 12.00.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+