×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
20. augusts, 2015
Drukāt

“Tehniskā skrūve” ar ideoloģisku redzējumu. Saruna ar Mūrnieces biroja vadītāju Našenieci (25)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Iepazīstinām – “Latvijas Avīzē” viesojās Saeimas priekšsēdētājas biroja vadītāja RITA EVA NAŠENIECE. Tā runā, ka Mūrnieces kundze ļoti veiksmīgi izvēlējusies savu biroja vadītāju – gudru dāmu ar starptautisku pieredzi. Starp citu, Rita nav NA biedre. Viņu intervē Egils Līcītis.

– Našenieces kundze, kādām prasmēm, pieredzēm, kompetencēm jābūt, lai kļūtu par Saeimas priekšsēdētājas biroja vadītāju?

R. Našeniece: – Tas ir daudz­funkciju amats, esmu biroja simtrocis. Darbā svarīgas gan prasmes un kompetence, gan savstarpējās attiecības. Birojā neviens neesam no priekšsēdētājas pārstāvētās NA partijas, bet komanda ir vienota prioritārajās lietās. Nestrādājam partijām, strādājam Latvijai. Svarīgākās intereses: sociālais taisnīgums un sociālais atbalsts tiem, kam ir visgrūtāk, valsts drošība un aizsardzība, mediju brīvība, pilsoniskā aktivitāte. Draudzīgos kontaktos ir aktīvi ļaudis – Ukrainas atbalstītāji, rotarieši, baikeri, cilvēki, kas rūpējas par bārabērniem, soctīklu un pilsoniskie aktīvisti. Iepriekš bijām strādājušas ar Ināru Mūrnieci, kad viņa vadīja Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju. Mani pierunāja nākt par biroja vadītāju, jo mūsu tandēms komisijā labi ripoja uz priekšu. Piedāvājumu zināmā mērā uztvēru kā nastu, jo tas tomēr ierobežo manu kustību brīvību. Kas attiecas uz partiju: ticu, ka jebkuras amatpersonas birojs strādā labāk, ja ir partijiski neatkarīgs.

– Kāda ir jūsu izglītība?

– Esmu beigusi LU žurnālistiku un Austrijā ieguvusi maģistres grādu miera un konflikta studijās. Tās ir starpdisciplināras studijas, kur ir gan sociāla, gan politiska dimensija.

– Smalki, smalki. Jums esot pieredze starptautiskajā darbā.

– Saimniecībā noder viss, arī starptautiskā pieredze.

– Pastāstiet par šo plašāko redzējumu, cik zinu, bijāt starptautiskās misijās Dienvidslāvijas bijušajās valstīs pēc pilsoņu kara.

– Man ir 11 valstu pieredze – bijušās Dienvidslāvijas valstīs, bet arī Turcijā, Albānijā, Rumānijā un bijušajā PSRS. Ieguvumā – divi plusi. Strādājot starptautiski, pirmkārt, attīstās adaptācijas spēja. Prasme pielāgoties apstākļiem, stresam, garām darba stundām jaunos apstākļos, kad ātri jāpieņem lēmums. Nežēlīgi lietderīgs treniņš. Otrs pluss – ir grūti iestāstīt, ka mūsu prakses ir normālas, jo zini, ka citur dara citādi. Savā darbības laukā ir ļoti daudz jāapgūst, un attīstās spēja apgūt lielus informācijas apjomus. Manas pirmās pieredzes tiešām bija bijušajā Dienvidslāvijā, EDSO misijās. Tās strādā dažādos veidos, tostarp tām ir attīstības pro­grammu mandāts tieslietu sistēmā, medijos, policijā, valsts un pašvaldības institūcijās. Vēlāk strādāju neatkarīgi dažādos starptautisku donoru projektos. Iespēja strādāt uz savu roku starptautiskā līmenī rada neatkarības sajūtu. Neatkarība ir luksuss, lielāks nekā villa Spānijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Priecājos, ka mūsu jelgavniece ir izaugusi par gudru, skaistu,kompetentu sievieti. Tā turēt, Rita!

 2. Ļoti precīzi raksturota situācijā Latvijā. 100% piekrītu.

 3. Ļoti spoža intervija. Orākula cienīgas atbildes uz taktiski gudriem jautājumiem. Paldies!

 4. Šovakar jāskatās LTV, jo plkst. 21:25 tiks demonstrēta dok. filma “4.maija republika”, kurā “tehniskās skrūves” stāstīs par savu paveikto “veiksmes stāsta” īstenošanā. Ne jau viena našeniece uzdarbojusies – ne viena našeniece var lepoties ar paveikto!

 5. Piekrītu intervijā paustajām domām. Līdzīgi izsakās gan Vācijas gan Francijas valdības cilvēki par savām valstīm un neviens nesauc viņus par radikāļiem. Vēlēšanās nelasu partiju programmas, bet skatos kā kurš iepriekš balsojis par man svarīgām lietām.

 6. Paldies.Patiesība par Latviju.Veiksmi!

 7. Gudra, smuka un neatkariga. Labs komplets.

  • Viņa ir labsirdīga dvēselīte un izpalidzīga.

   • Es tacu saku ka jaukumins visos aspektos, un pie tam man patik…
    Ja tadi butu deputati, kuri lemj par so valsti, tad te varbut tiesam butu laimes zeme.
    Partiju sistema un to atkariba no kada saimnieka to nepielauj.
    Bet sas sistemas ietvaros, jo diemzel citas nav, varbut beidzot visiem normaliem labas gribas cilvekiem ir jasanemas, janomet individualas lietas un aizspriedumi, jaapvienojas un jaglabj valsts no ieielgusa komunistu mantinieku sataisita posta?
    Citadi diez vai kaut kas pats no sevis mainisies.
    Jo ir uzskats un kada gudra cilveka teiciens, ka sliktajiem vajadzigs vien tas, ka labie stav mala un neko nedara…

 8. Ļoti pamatīga un svarīga intervija, prieks, ka Saeimas spīkerei atbilstoša līmeņa palīdze. Paldies Rita, par drosmi un gudrām domām!

 9. Jautājums par imigrāciju uz Latviju tiešām ir pavisam citā fāzē, piekrītu. Tas ir sarkanās trauksmes fāzē, jo saprotu, ka PMLP bez aizturēm ir dāvājusi visiem TUA un UA, padomju kolonistu ir daudz un plusā vēl visi šie jaunumi. Manuprāt nevienam nav skaidrs, kurp dodas Latvija, vai kura bezdibeņa virzienā tiek stumta. Par to jārunā visur un visu laiku!

 10. Skumji jautrs fakts – REN ir vismaz divas pakāpes pārāka par savu nominālo priekšnieci…

 11. “dažiem vara ir atkarība. Gan biznesā, gan politikā. .. Cilvēks nespēj mainīt fokusu, pārvarēt atkarību un ir gatavs uz visu. Ir otra grupa, kas nokļūst politikā ar vēlmi pēc labas dzīves. Daļai šo cilvēku nav spēju nopelnīt citā darbā. Viņu tirgus vērtība ir maza”
  Šis arī ir precīzi!!!!

 12. Zel ka krieviski, bet ieteicami visiem integreetaajiem, Australijas premjera uzruna imigrantiem:
  “ИММИГРАНТЫ, А НЕ АВСТРАЛИЙЦЫ, ДОЛЖНЫ АДАПТИРОВАТЬСЯ..
  Бабынин Валерий с Вадимом Рыбкиным
  Премьер-министр Австралии снова сделал это!!
  Этого человека следует назначить королем мира.. Более правдивых слов никогда не говорили..
  Этому человеку понадобилось много мужества, чтоб сказать то, что он сказал, для того, чтоб мир это услышал. Возмездие может быть феноменальным, но в конце концов, он выразил свою позицию по вопросам своей и Австралийской идеологии.
  Всему миру нужен лидер, подобный этому!
  Премьер-министр Kevin Rudd (Кевин Радд) – Австралия
  мусульманам, которые хотят жить по законам исламского Шариата, в среду было предложено убираться из Австралии, поскольку правительство считает радикалов потенциальной угрозой террористических атак..
  В частности, Rudd разозлил некоторых австралийских мусульман в среду, сказав, что он оказывает поддержку шпионским агенствам, осуществляющим мониторинг национальных мечетей.
  Цитирую:
  “ИММИГРАНТЫ, А НЕ АВСТРАЛИЙЦЫ, ДОЛЖНЫ АДАПТИРОВАТЬСЯ.. Примите это или не принимайте. Я уже устал от этой нации, волнующейся, что мы обижаем отдельных людей или их культуру. После террористических атак на Бали, мы испытали перенапряжение патриотизма большинства австралийцев.
  Наша нация развивалась в течение двух столетий борьбы, испытаний и побед миллионов мужчин и женщин, искавших свободу
  В основном мы говорим ПО-АНГЛИЙСКИ, не по-испански, не по-ливански, не по-арабски, не по-китайски, не по-японски, не по-русски или не на каком-то еще языке!
  Большинство австралийцев верит в Бога. Это не какой-то политический импульс правого христианского крыла, а факт, потому что христиане, мужчины и женщины, основали нашу нацию, и это четко задокументировано. Соответственно, это нормально – отображать это на стенах наших школ. Если Бог вас оскорбляет, я предлагаю вам считать другую часть света вашим новым домом, поскольку Бог – часть нашей культуры.
  Мы будем принимать ваши верования, и не будем спрашивать, почему. Единственное, о чем мы вас просим – чтоб вы воспринимали наши, и жили в гармонии и мирно наслаждались этим с нами.
  Это – НАША СТРАНА, НАША ЗЕМЛЯ, и НАШ ОБРАЗ ЖИЗНИ, и мы предоставляем вам возможнотсть пользоваться всем этим. Но если вы начали жаловаться, плакать, But once you are done complaining, whining, и вам причиняют колики НАШ ФЛАГ, НАШИ ОБЕТЫ, НАШИ ХРИСТИАНСКИЕ ВЕРОВАНИЯ или НАШ ОБРАЗ ЖИЗНИ, я в высшей степени поддерживаю вашу возможность воспользоваться преимуществом еще одной великой австралийской свободы: ‘ПРАВОМ УЕХАТЬ.
  Если вы здесь несчастны, тогда УЕЗЖАЙТЕ. Мы не заставляли вас приезжать сюда. Вы попросились быть тут. Следовательно, принимайте страну, которая приняла ВАС.
  Возможо, если мы распространим это письмо среди самих себя в Канаде, Великобритании и США, МЫ осмелимся начать говорить вслух эту правду, и НЕ БОЯТСЯ ПРАВДЫ.
  Если Вы согласны, то пожалуйста, ОТПРАВЬТЕ это письмо дальше, как можно большему количеству людей, которых Вы знаете.”

 13. Gudra sieviete.

 14. Īsti vērtīgi; kaut nu pielektu “partkomiem”.

  • Atliek vien novērtēt “tehnisko skrūvju” darbošanos bij. Dienvidslāvijā, Irakā, Afganistānā, Lībijā – uzreiz
   “pieleks”, kas jādara. Vēl šodien Kadaffi savā Lībijas karalistē valdītu, ja ne “tehniskās skrūves”.
   Kamēr Ukrainu “nesaskrūvēs” ar Eiropas vienotu valodu standartu – tikmēr mūsu “partkoms” nesteigsies.
   Pareizi darīs, tautas gudrībai sekos – “7 nomēri, vienreiz….”. Pasteigsies – ļaudis sasmīdināsi….

 15. “Tas, ka šobrīd notiek latviešu jauniešu diskriminācija darbavietās, tas, ka viņi tiek pazemoti, tas, ka darbavietās notiek psiholoģisks mobings pret tiem, kas runā latviski, – tas nav nacionālkonservatīvs jautājums, tas ir politiskās varas nodevīgas bezdarbības jautājums.”

  • Это просто бизнес-ничего личного:(
   Я лично никогда не общаюсь с продавцом,не знающим русского языка.
   Единственно-прошу (на чиста латышском)передать ввладельцу,что его магазин из-за непрофессионализма продавца только что потерял200-300 евро:)

 16. Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā noder atcerēties latviešu dižgaru paveikto valsts celtniecībā 1920. gadu sākumā. Galu galā tieši Rainis kā izglītības ministrs M.Skujenieka valdībā rūpējās par izglītības politikas attīstību – ar plašu vērienu atbalstīja mazākumtautību skolu tīkla izveidošanu. Aspazija daudz darīja, lai skolu finansēšana (skolotāju atalgojums) tiktu veikts no valsts, nevis pašvaldību budžeta.
  Diezin vai šiem “cilvēkiem-skrūvītēm; neprofesionāļiem, bez pašcieņas un atbildības” (I.Lancmanis) izdosies kas vairāk, par jau sasniegto 25 gados (Maxima Zolitūde kā traģiskākais piemērs).
  Zāģējiet, našenieces, zāģējiet – un pie zobārstiem biežāk visojieties…

Draugiem Facebook Twitter Google+