×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
24. jūnijs, 2015
Drukāt

Teju divi tūkstoši iesniedzēju piekrituši, ka publisko alimentu nemaksātāja vārdu (14)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Pašlaik Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija ir saņēmusi 1901 iesniedzēja piekrišanu tā saucamā alimentu parādnieka vārda publiskošanai, aģentūra BNS uzzināja administrācijā.

1.jūlijā stāsies spēkā kārtība, ka parādnieka vārds, uzvārds un personas koda otrā daļa tiek publicēta administrācijas mājaslapā ar nolūku ietekmēt uzturlīdzekļu maksāšanu par bērnu, lai tas nav jādara valstij.

Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas Juridiskās nodaļas juriskonsulte Sintija Šauriņa aģentūrai BNS pavēstīja, ka Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija ir informējusi parādniekus un uzturlīdzekļu saņēmējus par ziņu publiskošanu.

Tā arī ir vienojusies ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju, lai saņemtu ziņas par tiem parādniekiem, kuriem noteikta invaliditāte un kuru dati līdz ar to nav publiskojami, kā arī ir izstrādāts tehniskais risinājums ziņu par parādniekiem iekļaušanai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas mājaslapā.

“Šobrīd Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija ir saņēmusi 1901 iesniedzēja piekrišanu ziņu par parādnieku publiskošanai. Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija pārbaudīs, vai attiecībā uz šiem parādniekiem nepastāv kādi no Uzturlīdzekļu garantiju fonda noteiktajiem ierobežojumiem ziņu publiskošanai,” informēja Šauriņa.

Ierobežojumi ir – personas ar invaliditāti vai personas, kas pārejošas darbnespējas dēļ nestrādā ilgāk kā sešus mēnešus gadījumos, kad darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā gadījumos, kad darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, un vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija nav saņēmusi no valsts vai pašvaldību iestādēm informāciju, ka attiecīgo ziņu publiskošana kaitētu bērna interesēm.

“Ja attiecībā uz šiem Uzturlīdzekļu garantiju fonda parādniekiem netiks konstatēti ierobežojumi ziņu publiskošanai, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija savā mājaslapā publiskos ziņas par šiem parādniekiem. Konkrētu publiskojamo parādnieku skaitu šobrīd pateikt nav iespējams,” sacīja Šauriņa.

2015.gadā Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija ir izmaksājusi uzturlīdzekļus kopumā 12 576 901 eiro apmērā, ko par saviem bērniem nav maksājuši vecāki.

Kopējais parāda Uzturlīdzekļu garantiju fondam apmērs ir 138 694 338 eiro, to veido valsts izmaksātie uzturlīdzekļi par bērniem 115 949 688 eiro apmērā un aprēķinātie procenti – 22 744 649 eiro.

Jau ziņots, ka Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā veikti grozījumi, kuru mērķis ir sekmēt bērna tiesību aizsardzību, kā arī veicināt vecāku pienākumu pildīšanu – uzturlīdzekļu maksāšanu. Jaunā kārtība paredz, ka turpmāk mājaslapā www.ugf.gov.lv vienotā sarakstā publiskos ziņas par parādniekiem, norādot uzturlīdzekļu nemaksātāju vārdu, uzvārdu, personas koda otro daļu un dzimšanas gadu.

“Parādu piedziņa no nemaksātājiem nav visai efektīvs instruments. Iepriekšējo gadu laikā Tieslietu ministrija padziļināti meklēja iespējas, kā to uzlabot, konstatējot, ka tikai represīvās metodes te nelīdzēs. Bija iespēja izvērtēt tā saucamo Skandināvijas valstu modeli, ko pārņēmusi arī Igaunija – galvenais akcents tiek likts uz preventīvo mehānismu, tas ir, uz parādnieku saraksta publiskošanu,” iepriekš šādu soli pamatoja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Viņš teica, ka sabiedrībā ir atšķirīgi viedokļi par uzturlīdzekļu nemaksātāju saraksta publiskošanu.

“Somijā tas ir ļoti liels kauns. Tā ir apgrūtināta iespēja veikt civiltiesiskos darījumus, tā ir apgrūtināta iespēja pat noslēgt līgumu ar mobilo sakaru operatoru. Šis cilvēks principā sabiedrībai parādās kā civiltiesisko darījumu riska subjekts. Vai Latvijas sabiedrība rīkosies līdzīgi, to ir grūti pateikt,” vienlaikus atzina ministrs.

Parādnieku sarakstā pērn bija aptuveni 29 tūkstoši personu. Statistika liecina, ka 70% parādnieku ir vecumā līdz 45 gadiem, 52% parāda apmērs ir līdz pieciem tūkstošiem eiro, 70% gadījumu uzturlīdzekļi tiek maksāti par vienu bērnu, 23% parādnieku deklarētā dzīvesvietas adrese ir Rīgā.

Uzturlīdzekļu apmērs bērnam vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem ir līdz 108 eiro mēnesī, bet līdz septiņiem gadiem – līdz 90 eiro mēnesī.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Sargaities, ka jūsu taisnība nav tāda, kas grib spīdēt ļaužu priekšā; citādi jums nav nekādas algas pie jūsu Tēva debesīs. /Mateja ev. 6:1/

 2. ATKĀRTOŠOS JAU KURO REIZI – VISS ATKARĪGS NO ĢIMENES, KURĀ UZAUDZIS ALIMENTU MAKSĀTĀJS!?? Nevajag debatēt par elementārām lietām, kas katram normālam cilvēkam ir jāzinā!!! TAČU NEVAR AIZMIRST ARĪ MEDAĻAS OTRU PUSI – SIEVIETI, kura ir ne MAZĀK VAINĪGA PIE ŠĀDAS SITUĀCIJAS!!! PAGALE VIENA NEDEG! ZINU PIEMĒRU, KUR VĪRS BIJA SPIESTS AIZIET PROM NO ĢIMENES – BĒRNS AUG VIENS BEZ TĒVA un OTRS PIEMĒRS, KUR SIEVA VARĒJA 3 REIZES IZSTIEPTIES UN SARAUTIES, BET VĪRS SAVU UZVEDĪBU NEMAINĪJA!? VISS NAV TIK VIENNOZĪMĪGI UN PŪKAINI…ŠIS JAUTĀJUMS IR ĻOTI KUTELĪGS…

 3. Man blakus novda(Kazdanga) dzivo izvarotajs,vardu nezinu.Un domaju,ka tadie pat japulice foto.

 4. Tad jau valsts iestade pamestajiem berniem ari vajadzetu no vecakiem pieprasit alimentus.

 5. Viens no aspektiem, kas kavēs datu publiskošanu, ir tas, ka Uzturlīdzekļu garantiju fonds prasīja bērnu mātēm parakstīt un aizsūtīt viņiem to dokumentu ar piekrišanu publiskot. Domāju, ne visām mātēm bija vēlme kaut ko parakstīt, sūtīt (pirkt aploksni, marku, iet uz pastu), tāpēc daļa vienkārši šīs vēstules izmeta. Un cik papīra valsts šīm muļķībām iztērēja! Vai nevarēja gudrās galvas vienoties bez otra vecāka iesaistīšanas??? Un ko dos šī publiskošana? Baigi kāds pētīs un lasīs? Tas jau naudu automātiski neatgriezīs. Tikai dažiem ierēdņiem būs darbs, tā teikt, lai nesēž bezdarbībā. Varbūt kādu pieņems darbā no jauna, jo tagad palielinājies darba apjoms u.t.t. – kā jau mūsu valstī pieņemts – kur divi dīkdieņi, tur atrodas vieta arī trešajam.

 6. Vai sabiedriba nemaksa visiem cietumniekie?Kad vel bija lati,katrs noziedznieks menesi iztereja 300Ls,mana gimene to nevareja atlauties.Un kapec vinu vardus slepj.Man nevajadzetu zinat, ka dzivoju blakus slepkavam vai izvarotajam?

 7. man besi sito lasit jo tracina nepiekriitu ka uztaisiit var arii mates maak melot uztaisa bernu no citiem bet piedzen alimentus no citas puses tiesa par patiernitati bij kur pieradiijas ka nav vina berns,,,,uzturlidzekli netika ne atgriezti ne ko viesiem vis vienalga……valstij vajadzeetu biski izparast katru situaaciju ,tapat taisniibu neatrast kaut tika mekleta???????

 8. Arī pie mums ir jādara tāpat kā Somijā un vēl bargāk lai tak vienreiz saprot ka māksla nav bērnu uztaisīt,bet uzaudzināt par normālu cilvēku.

 9. viss pareizi!! Tautai ir jaazin savi varonji!!

 10. es nesaprotu kada jega publiskot jo latvija varbuut ir kadi 10 jani ivanovi vai arturi kuri nemaksa alimentus un?

 11. Šie cilvēki ir parādā sabiedrībai un sabiedrībai tas ir JĀZIN.

  • sabiedribai jāzin , un ko tas dos , ka uzzinās? Kurš būs tas drošsirdigais kas iet un rādis ar pirkstu paradniekam? Cietēji jau būs bērni, ka viņus skolā piesmies; teiks redz tavs tētis, vai ari mamma tev nemaksā uzturlidzekļus. Ja tādiem nav smadzenes , ka jārupējas pa berniem , tad ar nebūs . Vajadzetu labāk no darba algas ieturet pa tiešo, tas butu labak , ne publiskot. Es ar audzinu 2 bernus, tevs miris, mātei uzspļaut berniem lidzekļu neesot!

Draugiem Facebook Twitter Google+