×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
23. jūnijs, 2015
Drukāt

Tekstilmākslinieces Laimas Kaugures lina izjūta

Kaugure

Tekstilmāksliniece Laima Kaugure: – Gandarījuma brīžos aizmirstas ikdiena, kas tomēr ir ļoti nežēlīga. Un tad tu apjaut, kāda liela laime – profesionāli, ar pilnīgu sevis sadedzināšanu darīt savu darbu, kas sagādā prieku pašai un sabiedrībai, cerams, arī valstij.

Kad domājam – lins, acu priekšā tekstilmākslinieces Laimas Kaugures tīrie, gaisīgie linu audumi, to dabiskais, laipnais mirdzums. Viņas stellēs senais materiāls pārtop jaunās skaņās, kas tuvas un tīkamas ne tikai mums, bet arī pasaules modes metriem Džordžio Armani, Kalvinam Kleinam un citiem, kuru interjera dizaina līnijas papildina Laimas Kaugures linu darinājumi. Viņas vadītās “Studijas Naturals” tapušie darbi vairākkārt iekļauti interjera dizaina izstādes “Maison d’Objet” stila paraugu kolekcijās. Pagājušā gadā Laimas lins guva panākumus Japānā – gan interjera dizaina izstādē Tokijā, gan mākslinieces personālizstādē Macumoto pilsētā. Nupat “Studija Naturals” laidusi klajā brīnišķu grāmatu “Linen. Laima. Latvia”.

– Mani fascinē lina labdabīgais burzīgums, kritums, tā aristokrātiskais nevērīgums, raupjums un impresioniskas krāsu spēles. Lins ir ļoti dižciltīgs materiāls. Grūts materiāls. Bet, kurš to novērtē un mīl, to lins aplaimo ar fantastisku sajūtu! – zina teikt tekstilmāksliniece Laima Kaugure, kura savas radošās darbības sākumā strādāja ar vilnu un zīdu un tad tos nomainīja pret linu.

– Es izvirzīju sev uzdevumu – iet radoši dziļāk zināmajās aušanas tehnikās un atrast vieglāku, gaisīgāku linu mūsdienu pielietošanai. Tā radās vieglie transparentie audumi jeb “sidraba šķidrauts”, kā es devēju sevišķi delikātus audumus. Otra līnija bija pretēja – īpaši raupju audumu izgatavošana. Tie ideāli sader ar betonu, stiklu, metālu mūsdienu interjerā. Šī netradicionālā pieeja linam radīja arī tā dēvēto “Laimas lina izjūtu”. Tagad no tās ietekmējušies un tā auž visi. Bet ir kāda smalka līnija, kas mūsu audumus atšķir, lai tie nekļūtu banāli vai tautiski, – stāsta māksliniece. Viņa ir novērojusi, ka attieksme pret linu parāda arī tā lietotāja vai valkātāja attieksmi pret citām sfērām – mākslu, kino, mūziku. Lins var izmainīt estētisko uztveri. Interesanti, ka šodien populāro eko domāšanu un cilvēku tieksmi pēc skaidrības, tīrības interjerā un apģērbā Laima Kaugure ir paredzējusi jau 90. gados, sākot savu lina ceļu.

– Cik vien sevi atceros – gan interjerā, gan apģērbā man ir bijusi tuva minimālisma estētika – skaidrība, tīrība, vienkāršība. Minimālisms un eko iet roku rokā. Tā ir lietu un pasaules uztvere, – skaidro Laima Kaugure. Būdama māksliniece, nevis biznesa haizivs, viņa savu “Studiju Naturals” izvadījusi cauri krīzei mūszemē un veiksmīgi iestūrējusi pasaulē.

– Pasaulē notiekošais vistiešākajā veidā iespaido arī mūs. Esam kļuvuši tik globāli, tik industriāli. Varētu arī teikt – lēti un ātri. Un šādā situācijā gribas saglabāt to augstvērtīgo, to unikālo, to roku pieskārienu… kā ar roku rakstītu vēstuli…. – saka Laima Kaugure par savu talantīgi un izcili linam veltīto laiku un enerģiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+