×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
19. augusts, 2014
Drukāt

Telefons ar labu objektīvu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

"Samsung" "K Zoom" – telefons ar gluži labu maināma fokusa objektīvu.

Ko lai dara, jāatzīst – pērnajā rudenī esmu runājis augstprātīgi un drusciņ samelojies.

Toreiz rakstā “Revolūcija mirkļus tverošajā pasaulē?” stāstīju jums par, manuprāt, visai veiksmīgu “Sony” mēģinājumu uzlabot mobilo telefonu fotogrāfiskās iespējas ar “piekabināmas” optikas palīdzību. Un teicu:

“Tāpat kā automobiļu konstrukcijās nekādas elektroniskas pārgudrības nespēj uzvarēt veco, labo Ņūtona likumu, tāpat kā laivu būvē negrozāms un absolūts paliek likums – garš korpuss peld ātri un viegli, plats jaudu un degvielu rij nežēlīgi, tā fotogrāfijā, labā fotogrāfijā, joprojām ir vajadzīgs ne tikai megasensors un superprocesori. Vajag STIKLU. Pietiekami lielu “lēcu”. Objektīvu, kurš pasaules krāsu bagātību spētu savākt un elektronikas tālākai pārvaldībai nodot. Telefoniem to (nu jau var teikt) klasiskajā veidolā kaut cik labu objektīvu iebūvēt nav iespējams. Vietas nepietiek, kaut izstiepies – tu šeit lūri uz pasauli pa atslēgas caurumu, nevis plaši atvērtām durvīm.”

Pirms gada tā šķita absolūta patiesība. Šodien ir telefons ar iebūvētu desmitkārt maināma fokusa un visai prāva diametra optiku. Pirmais šo triku pamanījies nodemonstrēt “Samsung”. Bet – kā liecina vairāku konkurentu perspektīvo izstrāžu vēstis internetā – arī citi milži nesnauž un, šķiet, pavisam tuvu ir jauni brīnumi mehānikas, optikas un elektronikas kombinācijās, kas pavisam spēs īstenot sapni “viss vienā”. Telefons, dators, GPS, fotoaparāts utt.

galaxy-k_10Vai izdevies saglabāt “klasiskus”, ērtus izmērus un svaru? Skatiet tabulu. “Samsung” “K Zoom” gan ir smagākais starp populāriem viedtālruņu modeļiem. Taču tikai par nieka 40 gramiem. Tas nav ne būtiski garāks, ne platāks. Un seši vai astoņi lieki biezuma milimetri faktiski ir tikai objektīva zonā. Runājot saujā ieguļas kā ierasts un glabājot pat krekla krūšu kabatiņu neplēš.

Ko dod optiskais “zūms”? Nevajag iedomāties, ka ar šo rīku tu varēsi kļūt par lidojošu kaiju mednieku. Pirmkārt – desmit reizes tuvināt, tas nemaz nav tik daudz. Otrkārt – viegliņais rīks neizbēgami pirkstu galos vibrē vairāk nekā īstu fotomednieku saujā tvertie vai uz statīviem balstītie piecreiz smagākie rīki. Izsmērēsies bilde. Treškārt – optiska skatu meklētāja, protams, nav un (sevišķi spilgtā gaismā) ekrānā kadrēšana ir visai aptuvena. “Telebrīnumus” tātad negaidiet. Bet, piemēram, vienā no vissvarīgākajām mirkļu tveršanas izpriecām – portretēšanā – priekšrocības ir milzīgas. Tev nav jālien virsū varonim, tu vari būt pieklājīgs un nemanāms. Piecu līdz septiņu reižu “zūms” ir tieši tas, kas vajadzīgs, lai sejas proporcijas būtu pareizas, nevis nedabiski uzpūstas, kā to izdara “īsie” (platleņķa) telefonu objektīviņi. Lielāks fokusa attālums ļauj spēles ar “bokē” (asuma dziļumu). Ļauj mainīt ainavas perspektīvas pēc savām vēlmēm. Un atstāj visus (vai vismaz vairākumu) pikseļus bildē, nevis apgriež tos ar “digitālu zūmu” kamerā vai vēlāk datorā.

Vēl viens ļoti patīkams pārsteigums seju medībās ir “K Zoom” zibspuldze. Neņemos spriest, kur noslēpums (iespējams, ksenona, nevis LED izmantošanā), bet piegaismošanas uzlāde ir zibenīga. Var šaut kā ar ložmetēju. Ja vēl šajā tempā paspēj padomāt par neizbēgamās ēnas noslēpšanu aiz galvenā objekta, sanāk varen labi.

Vārdu sakot – tīkams, atsevišķu ap 100 – 150 eiro vērtu kabatas kameriņu pat pārspējošs rīks iznācis (lielāks ekrāns, plānāks, interneta pieslēgums un “ražas” tūlītējas izplatīšanas iespējas). Grābjam ciet? Te nu lēmums nav tik vienkāršs. Ja pienācis laiks mainīt telefonu, ja jūsu atsevišķā fotokameriņa arī tāda paveca, bet prioritāšu sarakstā fotoreportāža ir galvgalī – cena nav atbaidoša. Ap 20 eiro mēnesī pie telefona rēķina (atcerieties – veselus divus gadus!). Ja vecais inventārs vēl kalpo godam, iespējams, der pagaidīt un paskatīties, ko vistuvākajā nākotnē tirgū metīs citi. Iespējams, ka varam sagaidīt lielāku sensoru (“Sony” piedāvātā telefona “piekabe” QX 100 ar APS-C matrici neapšaubāmi attēlu kvalitātē joprojām ir pārāka). Iespējams, zemākas cenas gan vienam, gan otram. Lūk, QX gada laikā kļuvusi par ceturtdaļu lētāka. Un arī “Samsung” “K Zoom” pirms diviem mēnešiem startēja ar 500, nevis 360 eiro, par kuriem iegūstams tagad.

telefonifoto_tab

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+