Latvijā
Kriminālziņas

Telekomunikāciju kompānija atšifrē krāpniecību ar zvaniem no eksotiskām valstīm6

Foto-Fotolia

Pēdējās dienās ne vienu vien cilvēku Latvijā pārsteiguši telefona zvani no Tongas, Dienvidsudānas, kādas citas eksotiskas valsts vai pat no mums tuvākām valstīm, piemēram, Vācijas un Baltkrievijas. Lielākoties cilvēki sapratuši, ka uz tādiem labāk neatbildēt. Jo tas ir nekas cits kā krāpniecības mēģinājums. Izrādās, ka šādi izkrāpt naudu mēģināts ne tikai Latvijā. Kā krāpniekiem izdevies tikt pie jūsu tālruņa numura?

Jaunzēlandes portāls “Newshub” norādījis, ka šo krāpniecības mēģinājumu sauc par “Wangiri”, kas cēlies Japānā un no japāņu valodas nozīmē “viens zvans un tā pārtraukšana”. Telekomunikāciju milzis “Vodafone” norādījis, ka šajā gadījumā krāpniekiem izdevies uzlauzt sistēmu, kas uztur starptautiskos zvanus un to izmaksu aprēķināšanu. Šāda sistēma nepieciešama, lai signāli, kurus nodrošina mobilie operatori viscaur pasaulē, varētu viens ar otru sazināties, nodrošinot cilvēkiem iespēju sazvanīt arī tūkstošiem kilometru tālus galamērķus. Tostarp sistēma arī aprēķina zvana izmaksas, jo skaidrs, ka zvans uz kādu Āfrikas vai Āzijas valsti par brīvu veicams nebūs, kā arī nodrošina, lai rēķins tiktu saņemts zvanītāja mītnes valstī. “Vodafone” norāda, ka pēdējo dienu laikā šī sistēmu bijusi uzlauzta un līdz ko jūs uz eksotisko tālruņa numuru atzvanāt, krāpnieki iekasē naudu par veikto zvanu.

Kā norāda “Vodafone” – nekādā gadījumā šādos gadījumos uz šādiem zvaniem nevajag nedz atbildēt, nedz atzvanīt. Vislabāk – šādus numurus ielikt “melnajā sarakstā”, kas nemaz neļaus šādiem numuriem jūs sazvanīt. Savukārt kā norāda Latvijas mobilie operatori, viņi aktīvi strādā pie šādu numuru bloķēšanas.

Jau vēstīts, ka pirms pāris dienām Latvijā sociālajos tīklos iedzīvotāji sāka dalīties ar informāciju un brīdināja citus, ka saņēmuši zvanus no nepazīstamiem numuriem, kas reģistrēti Sudānā, Samoa un vēl citās valstīs.

Valsts policija (VP) izplatīja aicinājumu cilvēkiem neatzvanīt nepazīstamiem ārzemju telefona numuriem, tā kā pastāv risks, ka šīm sarunām var tikt piemērots paaugstināts tarifs.

Tā kā nav vieglu preventīvu rīku, lai atpazītu paaugstinātas maksas numurus, policijas kibernodaļas speciālisti aicināja cilvēkus neatzvanīt, ja saņemts zvans no nepazīstama ārzemju numura, kā arī sniegt informāciju par šo numuru savam mobilo sakaru operatoram.


NOSKATIES
Latvijas Televīzijas sižetu, kurā cietusī stāsta par saņemtajiem zvaniem un kas notika, kad viņa uz numuru atzvanīja:

LA.lv