Kultūra
Kultūrpolitika

“Tērējam naudu apdrošinātājiem.” Lūdz nodrošināt valsts garantijas muzejisko vērtību ievešanai valstī0


Latvijas muzeji ir ieveduši valstī miljoniem vērtus mākslas darbus, bet līdz šim nevienam no tiem nav nodarīts kāds kaitējums. Attēlā – izstāde “Prado 12 raksturi” Rīgas Biržā 2017. gadā.
Latvijas muzeji ir ieveduši valstī miljoniem vērtus mākslas darbus, bet līdz šim nevienam no tiem nav nodarīts kāds kaitējums. Attēlā – izstāde “Prado 12 raksturi” Rīgas Biržā 2017. gadā.
Foto – Timurs Subhankulovs

Latvija ir viena no retajām valstīm, kur nav valsts garantiju muzejisko vērtību ievešanai valstī uz izstādes laiku, tādējādi muzejiem nav iespējams ievest mākslas darbus no vairākiem ārvalstu muzejiem, lai sarīkotu valstī nozīmīgas izstādes, šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē sacīja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktore Māra Lāce.

Lāce deputātiem aktualizēja šo jautājumu, jo gadiem par to notiekot diskusijas, bet, līdzko jautājums nonākot Finanšu ministrijā, tā tas tiekot noraidīts.

Valsts garantijas nepieciešamas, lai, ievedot mākslas darbus no citu valstu muzejiem, valsts garantētu, ka tā uzņemas finansiālas saistības gadījumā, ja ar tiem atgadās kāda ārkārtas situācija, proti, tiek sabojāti, nozagti u.tml.

Valsts garantijas nav jāsamaksā, ja ar eksponātiem nekas nenotiek, savukārt apdrošināšanas kompānijām muzeji par apdrošināšanas polisi maksā ievērojamas summas.

Mākslas muzeja “Rīgas birža” vadītāja Daiga Upeniece norādīja, ka patlaban muzejs tērē ievērojamas summas apdrošināšanas kompānijām,

lai gan varētu šos līdzekļus ieekonomēt. Viņa stāstīja, ka Latvijas muzeji ir ieveduši valstī miljoniem vērtus mākslas darbus, bet līdz šim nevienam no tiem nav nodarīts kāds kaitējums.

Turklāt valstī ir vien pāris muzeji, kuri atbilst noteiktiem kritērijiem, lai varētu rīkot izstādes, ievedot mākslas darbus no ārzemju muzejiem, piebilda Upeniece.

Saistītie raksti

Uz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Arvila Ašeradena (JV) jautājumu, cik lieli būti valsts budžetā rezervējamie finanšu līdzekļi, Upeniece atbildēja, ka šī summa varētu būt līdz 500 000 eiro.

Ašeradens pauda apņēmību šo lūgumu atkārtoti iniciēt un rast risinājumu, līdzīgi kā tas ir citās valstīs.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Durbē norisināsies “Atvērtība ir vērtība” radošā darbnīca “D/z/eja”
13 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Rādīs Anšlava Eglīša lugu “Pēc kaut kā cēla, nezināma”
14 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Viens no unikālākajiem Latvijas mākslas veikumiem.” Paziņoti Purvīša balvas nominanti šā gada trešajā ceturksnī
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Aizmigušu marihuānas audzētāju sita ar koku un steidza griezt kaņepes… 1
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: Latvijas futbola izlase beidzot gūst vārtus, tomēr vienalga piedzīvo bezierunu zaudējumu
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Publicēts kārtējais universitāšu reitings: kā tajā klājies Latvijas augstskolām?
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Jauns čalis, klausies!” Dobelē izglābj jaunieti, kurš gatavojās nolēkt no katlu mājas torņa… 1
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Ierodas ukraiņu tautas kalps Zelenskis
8 stundas