Latvijā
Kriminālziņas

Teritorijā, kur vakar atrastas gandrīz 20 tonnas ķīmisku vielu, iespējams, uzieta laboratorija 16

Foto: shutterstock.com

Teritorijā, kurā vakar atrastas gandrīz 20 tonnas ķīmisko vielu, iespējams, uzieta laboratorija.

Kā aģentūrai BNS norādīja “Latvijas Gāzes” analītiķis Vinets Veldre, teritorijā uzieta kāda ēka, kurā atrodoties kolbas, mērcilindri, mēģenes, proti, inventārs, kas tiek izmantots laboratorijās.

Arī Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča aģentūrai BNS pieļāva, ka kādā no slēgtajām telpām, kas atrodas teritorijā, iespējams, atrodas “kas līdzīgs laboratorijai”.

Valsts policija (VP) pagaidām šādu informāciju neapstiprina.

VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska aģentūrai BNS norādīja, ka VP saistībā ar atklātajām ķimikālijām ierosinājusi kriminālprocesu. Tas ierosināts saskaņā ar Krimināllikuma 11.nodaļu – “Noziedzīgi nodarījumi pret dabas vidi”.

Lai gan vakar, atklājot ķīmisko vielu esamību Rīgā, Ūnijas ielā, uzņēmumam “Biolars” piederošā īpašumā, tika norādīts, ka vielu provizoriskais daudzums ir aptuveni 18 tonnas, turpinot teritorijas apsekošanu, VVD Lielrīgas RVP inspektori konstatēja, ka vēl vienā no pamestajām ēkām atrodas iepakojumi ar nezināmas izcelsmes vielām. Arī vairākās citās slēgtajās ēkās caur logiem saskatīts liels daudzums neatbilstoši uzglabātu ķīmisko vielu iepakojumu.

Vakar situācijas apzināšanas darbi ilga līdz pusnaktij un atsākās šorīt no paša agra rīta. Ūnijas ielā strādā VVD Lielrīgas RVP inspektori. Pēc provizoriskām aplēsēm vakar brīvi pieejamā teritorijā tika konstatētas 18 paletes ar dažāda izmēra iepakojuma ķīmiskajām vielām. Kopumā ap 18 tonnām. Taču patlaban, ņemot vērā papildu atradumus, kopējais to daudzums vēl tiks precizēts.

Vakar sākās un šodien turpinās bīstamo vielu izvešana no brīvi pieejamām teritorijām, ko nodrošina uzņēmums “Eko osta”.

Kā ziņots, vakar pēcpusdienā VVD tika saņemta informācija, ka Ūnijas ielā 11b dažādos iepakojumos lielā daudzumā atrodas ķīmiskas vielas, tostarp bārija hidroksīds. Ūnijas iela 11 ir izbijusi rūpnieciska teritorija, kur tagad iekārtotas daudzu uzņēmumu telpas.

Ķīmisko vielu teritorijā konstatējuši “Latvijas Gāzes” darbinieki, kuri šajā teritorijā bija atklājuši nelikumīgu gāzes pieslēgšanu, TV3 ziņu raidījumam pastāstīja “Latvijas Gāzes” analītiķis Vinets Veldre.

Notikuma vietā strādā vides inspektori, Valsts policijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji. Pārbaudi veikuši Radiācijas drošības centra darbinieki, un viņi nav konstatējuši radioaktīvo starojumu.

VVD arī noskaidrojis, ka īpašums, kurā atrastas bīstamās vielas, pieder uzņēmumam “Biolars”. Uzņēmumā VVD pārstāvjiem atzīts, ka šajā teritorijā neatbilstoši glabājas bīstamie atkritumi. Darba gaitā konstatēts, ka īpašumā ir arī sprādzienbīstamas vielas, stāstīja Bukleviča.

VVD iepriekš atzina, ka tumsas dēļ esot grūti izdarīt precīzus secinājumus par situāciju. Nav arī informācijas, vai kāda no ķimikālijām ir nonākusi vidē. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Viktorija Gribuste apliecināja, ka glābšanas dienestam nav informācijas par noplūdi un pašlaik VUGD darbinieki iesaistīti tādējādi, ka palīdzējuši norobežot notikuma vietu.

Bārija hidroksīds ir kodīga un toksiska ķīmiska viela.

Olaines ķīmiskā rūpnīca “Biolars” specializējas uz eksperimentālām izstrādēm ķīmijas jomā, tehnoloģiski sarežģītu ķīmisko produktu ražošanu, laku un krāsu rūpniecības pusproduktiem, kā arī ražo gatavus laku un krāsu izstrādājumus, celtniecības, auto un sadzīves ķīmiju.

BNS, +371 67088611, zinas@bns.lv

LA.lv