Uncategorized

Teroristu tiesa izvēršas farsā 0

Kopš 2001. gada 11. septembra teroraktiem pagājuši gandrīz vienpadsmit gadi, bet tikai aizvadītajā nedēļas nogalē militārā tribunāla priekšā stājās pieci šaušalīgo uzbrukumu plānotāji.

 

Pirmā tiesas sēde ilga 13 stundas, divas no tām aizņēma apsūdzības rakstu nolasīšana, bet lielākā daļa noklausīšanās Gvantanamo bāzes teritorijā izveidotajās tiesas telpās pārvērtās farsā, apsūdzētajiem kliedzot, atsakoties runāt ar tiesnešiem, izrādot atklātu necieņu upuru piederīgajiem, sēdes telpās nododoties lūgšanām vai lasot žurnālus un Korānu.

Sola nepieļaut teroristu klaunādes
Procesa galvenais tiesnesis ir pulkvedis Džeimss Pols. Spriežot pēc pirmās tiesas sēdes, viņam uzticētais pienākums ir gana nepateicīgs. Daži Savienoto Valstu apskatnieki Pola pielaidīgo attieksmi pret apsūdzētajiem teroristiem skaidro ar viņa vēlmi tiesas sēdē radīt pēc iespējas objektīvāku gaisotni. “Jāņem vērā, ka šie apsūdzētie tika spīdzināti, ilgu laiku turēti slepenos cietumos un pakļauti citām informācijas iegūšanas metodēm, kas aptraipa godīguma jēdzienu,” spriež amerikāņu laikraksts “The Dallas Morning News”, gan piebilstot, ka Pols vairs nedrīkstēs pieļaut šādu ņirgāšanos par amerikāņu tiesvedības vērtībām. No Pola turpmākajās sēdēs amerikāņi prasa augstākus standartus un spēju ierobežot teroristu klaunādes un kaprīzes.

Pieci teroristi – Halids Mohammeds, Ramzi Binalšibs, Ammars Baluči, Valids Atašs un Mustafa Havsavi – apsūdzēti 2001. gada 11. septembra teroraktu plānošanā, organizēšanā, lidmašīnu nolaupīšanā, apzinātā miesas bojājumu nodarīšanā un virknē citu nodarījumu. Viņi arī apsūdzēti teroraktos bojāgājušo 2976 cilvēku noslepkavošanā, informē ASV mediji. Ja teroristu vaina tiks pierādīta, visiem draud nāves sods. Piecnieks atzinis, ka šāds spriedums viņus nesarūgtinātu, jo labprāt mirtu mocekļu nāvē, bet atzīties visās viņiem izvirzītajās apsūdzībās tomēr negrasās.

Tiesas procesu pavada cilvēktiesību aktīvistu pārmetumi ASV tiesībsargiem par terorismā apsūdzēto spīdzināšanu informācijas iegūšanas nolūkos.

 

Tikmēr bijušais ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) pretterorisma departamenta vadītājs Hosē Rodrigess, kurš nesen izdeva grāmatu par lietotajām metodēm teroristu pratināšanā, aizstāv šādas metodes. “Bez šaubām, šādi paņēmieni ir ļoti efektīvi,” sarunā ar raidsabiedrību BBC atklāja Rodrigess.

 

Viena no skarbākajām metodēm, ar kādām tiek pratināti teroristi, ir tā saucamā slīkšanas atveidošana. Šādas metodes lietotas pret trim augsta ranga “Al Qaeda” organizācijas darboņiem. Pret Mohammedu 183 reizes. Rodrigess atklājis, ka pratināšana, kas reizēm robežojās ar spīdzināšanu, bijusi uzfilmēta 92 videolentēs, taču tās Rodrigess iznīcinājis.

Terorists ar stāžu
Procesa centrālā figūra ir pakistānietis Halids Mohammeds, kurš, kā pats atzina, teroraktus izplānoja “no A līdz Z” un ilgi bijis viens no teroristiskās organizācijas “Al Qaeda” vadoņiem. Viņš aktīvi strādājis, lai “Al Qaeda” padarītu par globālu organizāciju, izvēlējās tos 19 teroristus, kuri nolaupīja lidmašīnas un ietrieca tās Dvīņu torņos. Mohammeds personīgi pārliecinājies par spridzekļu detaļu neredzamību lidostu drošības pārbaudēs, tās pārvadājot dažādos komerclidojumos. Viņš arī atzinis, ka 2002. gadā Pakistānā noslepkavoja ASV žurnālistu Danielu Pērlu. Turklāt lepojās, ka to izdarījis ar savu “svēto labo roku”. Mohammeds arī izplānoja 1993. gada sprādzienu Ņujorkas Dvīņu torņos, kuros toreiz dzīvību zaudēja seši cilvēki. ASV varas iestādes viņu notvēra divus gadus pēc 2001. gada teroraktiem. Pēc aizturēšanas viņš atzinis, ka savulaik gribējis noslepkavot arī pāvestu Jāni Pāvilu II un bijušos ASV prezidentus Bilu Klintonu un Džimiju Kārteru.

1965. gadā dzimušais Mohammeds jeb KSM, kā viņš apzīmēts ASV valdības dokumentos, radikālā islāma idejām pievērsās pusaudža gados, kad 16 gadu vecumā pievienojās kustībai “Musulmaņu brālība”. 1983. gadā viņš pārcēlās uz ASV, kur trīs gados pabeidza Ziemeļkarolīnas Lauksaimniecības un tehnisko universitāti, iegūstot mašīnbūves inženiera grādu. “Viņš apgalvoja, ka nelielie kontakti ar amerikāņiem tikai nostiprināja viņa uzskatus, ka ASV ir izvirtusi un rasistiska valsts,” sarunā ar ziņu aģentūru “AFP” stāstīja Mohammeda biogrāfs Ričards Miniters.

LA.lv