×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
8. marts, 2016
Drukāt

Tērvetē mājo četras susuru sugas. Kā ieraudzīt vismaz to pēdas?

Foto: Māris PilātsFoto: Māris Pilāts

Daugavpils rajons, Ilgas.

Pirms pavasaris sācis modināt kokus, augus un aizmigušās meža radības Tērvetes novada 5. – 6. klases skolēni kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes vecāko ekspertu, zoologu un susuru pētnieku Valdi Pilātu devās meklēt susuru pēdas Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē.

Marta pirmajā nedēļā susura meklējumi AS ”Latvijas valsts meži” izveidotās izglītības programmas ”Izzini mežu” ietvaros tika iesākti ar izzinošu lekciju par to, ko šodien meklēsim, kur mazais susuris dzīvo un kā to atrast. Sarunas laikā netrūka āķīgu jautājumu no atraktīvā susuru pētnieka puses, kā arī jautru un precīzu atbilžu no atsaucīgajiem izglītības iestāžu audzēkņiem.

Latvijas teritorijā dzīvo četras no 26 pasaulē un piecām Eiropā sastopamajām susuru sugām, interesanti, ka mazo susuru Latvijā dēvē arī par mazo lazdu susuru. LVM dabas parks Tērvetē ir slavens ar vecākajām un dižākajā priedēm Baltijā, bet unikālais sils var lepoties arī ar kuplu lazdu biezokni zem lielajiem kokiem, kas ļauj domāt, ka varam būt kaimiņi mazajam un izmanīgajam nakts dzīvnieciņam.

Nodarbību laikā skolēni kopā ar susuru pētnieku devās praktiskajās nodarbībās dabas parkā. Dabas draugi tīrīja iepriekšējā sezonā uzstādītos putnu būrīšus un pētīja to saturu, jo, kā izrādās, putnu būrīšos nereti iemitinās arī mazais susuris, atstājot tikai sev raksturīgas pēdas. Tagad tīrās un sakoptās putnu mājiņas varēs sagaidīt savus jaunās sezonas iemītniekus – zīlītes, mušķērājus un citus. Veicot kopīgu komandas darbu, nesot galveno atribūtu – trepes, noceļot un izpētot putnu būrīti, fiksējot pārrunāto informāciju un uzstādot būrīti tā vecajā vietā, tika diskutēts, smiets, jautāts un atbildēts.

Izstaigātās takas garumā, 36 būrīšu ”platumā” mazos dabas draugus sagaidīja vilšanās – susura pēdas netika atrastas. Tomēr netrūka citu aizrautīgu dabas notikumu pavedienu – izperētu mazo putnu saimes pēdu, pamestu ligzdu, arī dižmanīgās meža iemītnieces – caunas – nedarbu. Soļojot starp ziemu un pavasari, risinātajās sarunās pazibēja jautājums – vai tikai mazais lazdu susurs neslēpjas kādā no LVM dabas parka Tērvetē 1200 ha platībā esošajiem lazdu biezokņiem?

Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē ir kļuvis par skolēnu vides izglītības centru, piedāvājot izzinošas ekskursijas un nodarbības, nometnes un radošas darbnīcas. 2015. gadā vien nepilni 10 tūkstoši skolēnu apvienoja atpūtu dabā ar iespēju mācīties un uzskatāmi saprast mežā notiekošos procesus.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +16.8
Alūksne +15.3
Daugavpils +12
Saldus +11
Liepāja +12.6
Jelgava +11
Ventspils +11.9
Limbaži +16
Madona +15
Rēzekne +15
+15
+10
+12
Draugiem Facebook Twitter Google+