Mobilā versija
Brīdinājums +1.2°C
Johanna, Hanna, Jana
Piektdiena, 15. decembris, 2017
15. decembris, 2016
Drukāt

Tev nebūs formastērpu nelietīgi valkāt! (5)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Lai cīnītos ar hibrīdkara draudiem, valdība atbalstījusi grozījumus Militārā dienesta likumā, nosakot 2000 eiro sodu par prettiesisku Latvijas karavīru formastērpa valkāšanu vai tirgošanu. Juridiskām personām par likuma pārkāpumu draud līdz pat 20 000 eiro liels sods. Pagaidām gan par šādiem gadījumiem nav daudz ziņu, biežākas ir reizes, kad formastērpi tiek izmantoti politiskās reklāmas nolūkos.

 

Var graut sabiedrības uzticēšanos

Aizsardzības ministrijas preses nodaļas vecākā referente Daina Ozoliņa “LA” uzsvēra, ka gadījumi, kad armijas formastērpu valkā nepiederoša persona, varot kaitēt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) tēlam un graut sabiedrības uzticēšanos. D. Ozoliņa norāda, ka viens no iemesliem jaunajam regulējumam ir hibrīdkara draudi – dažādas manipulācijas ar formastērpiem var būt viens no tā izpausmes veidiem. Ar likuma grozījumiem tiekot paplašinātas situācijas, kurās paredzēts sods par pretlikumīgām darbībām ar karavīra formastērpu, tā sastāvdaļām un NBS atšķirības zīmēm. Kad likums stāsies spēkā, spēku zaudēs Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktie sodi, un administratīvo pārkāpumu procesi tiks uzticēti Militārajai policijai.

 

Izmanto arī politiskiem mērķiem

Latvijā gan līdz šim esot ļoti reti gadījumi, kad NBS nepiederoši cilvēki valkājot karavīra formastērpu. Ar to varētu saistīt gadījumu, kad formastērpu politiskiem mērķiem izmantoja “Saskaņas” kandidāti Saeimas priekšvēlēšanu kampaņā – atvaļinātais kapteinis Sandris Bergmanis un pulkvedis Raimonds Rublovskis. Aizsardzības ministrija toreiz izskatīja iespēju noteikt abiem atvaļinātajiem karavīriem formastērpa valkāšanas aizliegumu, tomēr viņi savu vainu neatzina un vēlāk iesūdzēja tiesā Latvijas Televīziju un Aizsardzības ministriju. Turklāt šī nav vienīgā reize, kad bijušās militārpersonas, kas pievērsušās politikai, uzskata, ka formastērps nav jāatstāj skapī. Piemēram, atvaļinātais brigādes ģenerālis Kārlis Krēsliņš, kurš tagad ir Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības, formastērpā bija ieradies priekšvēlēšanu debatēs, bet zaļzemnieka, atvaļinātā brigādes ģenerāļa Jura Vectirāna foto formastērpā bija ievietots priekšvēlēšanu bukletā. Tomēr šie gadījumi uz pieņemto likumu nav attiecināmi. Militārais blogeris NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš “LA” spriež, ka pagaidām nav runa par reāliem draudiem, ministrija cenšoties apdrošināties pret gadījumiem, ja Latvijas armijas formastērpu sāktu valkāt Latvijai nedraudzīgi cilvēki.

 

“Dabūs pa galvu no dienestiem”

Tikmēr ASV ir biežāki gadījumi, kad civilpersonas, kuras nav saistītas ar militārajām struktūrām, iziet sabiedrībā formastērpā, taču sabiedrība ASV ir ļoti aktīva, lai šos gadījumus atmaskotu, ņemot vērā ASV plašo iesaisti militārajās operācijās – daudziem amerikāņiem kāds no radiniekiem ir dienējis. ASV militārais komediants “A Combat Veteran” pat apkopojis desmit “spilgtākos” “nozagtās varonības” (“stolen valor” – no angļu val.) gadījumus ASV.

Runājot par prettiesisku formastērpa apriti, nesen vietnē “eBay.com” kāds lietotājs no Igaunijas izsolē bija izlicis Latvijas NBS vasaras formastērpa LATPAT 2 paraugu, kurš arī vēlāk ticis pārdots.

Par iespēju nopirkt Latvijas vasaras formastērpu savā forumā bija interesējušies arī airsofta spēles aktīvisti – parādījās summas, taču arī atrunas, ka, uzvelkot Latvijas armijas formastērpu, tā valkātāji “dabūšot pa galvu no attiecīgajiem dienestiem”, un nebija skaidrs, vai runām sekojuši arī kādi darījumi. Internetā var atrast arī informāciju par kādu kopš 2007. gada pastāvošu Sanktpēterburgas straikbola komandu “LatBat”, kura imitē Latvijas armijas darbību un miglainajās bildēs tās biedri redzami Latvijas vasaras formastērpā, tomēr militārais eksperts norāda, ka Militārā dienesta likuma mērķis neesot šo aktīvistu saujiņas, bet daudz nopietnāki.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. es yadu mesla lupatu nemaz mugura nevilktu tad jau jabut galigam idiotam

 2. Baigi vajag. Pietiek ieiet internetā un apskatīt kādu formu nēsă latvijā un Krievijā uzšūs tūkstošiem to formu. Ja latvijā ar ekipējumu ir čābīgi.

 3. Autors pats idiots un vairo citus muļķus! Atbildēt

  Autor, nevajag melot un maldināt, izplatot informāciju kura absolūti neatbilst patiesībai!!!

  ASV eksistē līdzīgs likums, kas aizliedz valkāt apbalvojumus(medaļas) un pakāpju apzīmējumus un uzdoties(un melot) par šo titulu ieguvi – tajā skaitā tos valkāt, radot iespaidu, ka tie ir nopelnīti ar kalpošanu armijā. Šis likums tika pieņemts sabiedrības spiediena rezultātā, un tā nav valsts iniciatīva, kā Latvijas gadījumā! Jo šos apbalvojumus ne tikai vēlēšanās politiķi(!), bet arī ar armiju nesaistīti cilvēki izmantoja šos atribūtus sava labuma gūšanai, par kuru citi cilvēki armijā ir zaudējuši veselību vai dzīvību. Tā ir krāpšana! Latvijā tāda likuma nav, jo tāds likums, piemēram varētu tikt attiecināts uz tiem šnabuļiem un tantukiem, kas pulcējas 9. maijā un ir sev sakarinājuši sev apbalvojumus, kurus paši(nav pat svarīgi vai tos ir nopelnījuši radi!) nav nopelnījuši un tāpēc nav tiesīgi valkāt!

  Armijas apģērbus un apavus ASV gan neviens neliedz valkāt – jo tos var nopirkt veikalā! Atšķirībā no pakāpju un apbalvojumu piešķiršanas, tas ir privāts, nevis armijas bizness!

  • “Armijas apģērbus un apavus ASV gan neviens neliedz valkāt – jo tos var nopirkt veikalā! ”
   Te jau arī var un varēs: taisās aizliegt nēsāt formu, nevis tās atsevišķus elementus!
   Bet, par kādām medaļām, šķiet, tiešām neiet runā.

 4. Veikalos Latvijā var nopirkt dažādu valstu armiju formas tērpus un aksesuārus….te tāda totalitārisma smaka!

Draugiem Facebook Twitter Google+